Záplavy v Číně mají mnohem víc obětí, než úřady uváděly. Zemřelo přes 300 lidí

Číňané natočili video v zatopeném vagonu metra. Povodně uvěznily lidi i v obchodech
Velká voda ovlivnila životy tří milionů lidí z různých měst v provincii a až 200 tisíc obyvatel se muselo evakuovat. Úřady zatím hlásí 33 obětí, dalších osm lidí se pohřešuje.
Záchranáři evakuovali i děti ze školek, do kterých začala téct voda. V těchto plastových bednách.
Přestože déšť nyní ustává, podle předpovědí by mělo přestat pršet až v pátek. Problém navíc může způsobit, pokud by se protrhla některá z přehrad. Minimálně jedna je už poškozená, další jsou v kritickém stavu.
"Nikdy v životě jsem neviděl tolik deště," řekl britskému serveru BBC sedmadvacetiletý obyvatel provincie Liou. "V jednu chvíli na nás padalo z nebe tolik deště, až všechno bylo bílé."
Foto: Reuters
ČTK ČTK
Aktualizováno 2. 8. 2021 12:10
Čínské úřady v pondělí výrazně zvýšily bilanci obětí na životech po záplavách, které asi před dvěma týdny zasáhly centrální Čínu. Mrtvých je podle aktualizovaných údajů nejméně 302, dalších asi 50 lidí se pohřešuje. Informují o tom tiskové agentury. Ještě na konci minulého týdne úřady hovořily asi o stovce obětí.

Rekordní srážky zasáhly v polovině července provincii Che-nan. V jejím správním středisku, metropoli Čeng-čou, voda zabíjela v metru a proměnila ulice v dravé řeky, které strhávaly i vozidla.

V metru několikamilionové metropole zemřelo nejméně 14 lidí. Ve vlakové soupravě v něm uvázlo asi 500 cestujících. Starostka města oznámila, že dalších 39 lidí zemřelo v podzemních parkovištích.

Místní úřady čelí kritice za to, že i přes varování meteorologů nenařídily zastavit hromadnou dopravu. V Čeng-čou spadl za tři dny téměř ekvivalent průměrných ročních srážek, což se stalo poprvé nejméně za 60 let. Škody, které povodně napáchaly ve městě, jeho vedení odhadlo na 53,2 miliardy jüanů (přes 176 miliard korun).

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 30 minutami

Policie chce postavit nový hangár pro vrtulníky za 800 milionů

Policie chce nechat postavit na Letišti Václava Havla v pražské Ruzyni nový hangár pro vrtulníky a drony za 800 milionů korun. V pondělním vydání to píše deník E15.

Stavba by mohla začít v roce 2023 a trvala by asi dva roky. Policie podle deníku nyní provozuje devět vrtulníků EC-135 a šest vrtulníků Bell­ 412. Stávající ruzyňský hangár pro policejní vrtulníky je starý více než 100 let a během své existence byl podle policie jen částečně upraven. Policie má ještě druhý hangár, a to na letišti Brno-Tuřany.

Zdroj: ČTK
Další zprávy