Pouť do Mekky vrcholí, lidé kamenují Satana. Podívejte se

ČTK ČTK
4. 10. 2014 13:35
U příležitosti svátku obětování se po delší době objevil na veřejnosti v damašské mešitě syrský prezident Bašár Asad.
Symbolické kamenování Satana. Pouť do Mekky 2014
Symbolické kamenování Satana. Pouť do Mekky 2014 | Foto: Reuters

Mekka/Damašek - Hlavní obřady letošní velké muslimské pouti do Mekky (hadždž) dnes končí symbolickým kamenováním Satana.

Začal také muslimský svátek obětování (íd al-adhá), kdy poutníci obětují zvíře, nejčastěji ovci, jejíž maso se rozdává potřebným.

U příležitosti tohoto svátku se po delší době objevil na veřejnosti v damašské mešitě syrský prezident Bašár Asad.

Návrat do údolí Míná

Poutníci se dnes vrátili do údolí Míná, z něhož v pátek ráno vyšli k modlitbám na pahorek Arafát. Na dva miliony poutníků se od rána shromažďuje u tří pilířů, které představují Satana. Na ně házejí oblázky, které nabírali v minulých dnech.

První den rituálu mají hodit na velký pilíř (stélu) sedm kamínků, v některém z následujících dvou dnů pak po sedmi oblázcích na každý ze tří pilířů.

Rituál kamenování se vztahuje ke starozákonnímu příběhu trojího Satanova pokoušení proroka Abraháma. Satan ho chtěl odvrátit od božího přání poskytnout na znamení opravdové víry jako obětinu vlastního syna. V poslední chvíli pak bůh Abrahámovi poskytl jako obětinu beránka.

Foto: Reuters

Třídenní svátek oběti

Na tentýž příběh odkazuje i svátek oběti íd al-adhá. Muslimové při něm porážejí obětní zvířata a část jejich masa rozdávají chudým. V současnosti k tomu využívají většinou služeb specializovaných agentur, které maso poražených zvířat distribuují potřebným v různých zemích.

Svátek oběti je třídenní. V arabštině se mu také říká Velký svátek, je příležitostí k rodinným setkáním a vzájemnému obdarovávání.

Foto: Reuters

Podle údajů saúdskoarabského statistického úřadu se letošní pouti do Mekky účastní celkem 2 085 238 muslimů. Z toho 1 389 053 poutníků přijelo ze zahraničí, zbytek jsou muslimové z království. Pouť vykonává i řada politických osobností, mezi nimi například súdánský prezident Umar Bašír.

U příležitosti začínajícího svátku obětování se na veřejnosti po delší době objevil i syrský prezident Bašár Asad. Záběry, které ho zachycují v jedné damašské mešitě byly očividně pořízeny dnes ráno a umístěny na oficiálním prezidentově účtu na síti Twitter, uvedla agentura AP.

 

Právě se děje

Další zprávy