Lublaň - Po započítání hlasů Slovinců odevzdaných v zahraničí volební komise potvrdila, že v hlasování těsně zvítězili sociální demokraté. Parlamentní volby se ve Slovinsku konaly minulý víkend.
Výsledky jsou konečné a pokud žádná strana nevznese během tří dnů námitky, stanou se oficiálními.
Sociální demokracie (SD) Boruta Pahora získala 30,45 procenta hlasů a tím i 29 z celkového počtu 90 parlamentních křesel. Druhá Slovinská demokratická strana (SDS) dosavadního premiéra Janeze Janši dostala 29,26 procenta hlasů a v novém parlamentu bude mít o mandát méně.
Janša uznal výsledky
Po oznámení konečných výsledků Janša uznal volební porážku a prohlásil, že se jeho středopravá strana „chystá do opozice", informovala agentura AP.
Janša přitom původně s uznáním volební porážky otálel. Výsledky totiž byly velmi těsné a čekalo se na sečtení hlasů ze zahraničních volebních místností.
Janša navíc zpochybnil regulérnost voleb v některých volebních obvodech v metropoli Lublani. Jak informovala slovinská agentura STA, po zveřejnění konečných výsledků dosavadní premiér oznámil rozhodnutí své strany, že od dříve ohlášeného zpochybnění voleb ustupuje.
Odstupující premiér nyní řekl, že sice podle něj v mnoha volebních místnostech docházelo k neregulérním postupům, ale že případné zpochybnění výsledků, které by mohlo vést k prodlevě při sestavování nové vlády, „není to, co Slovinsko nyní potřebuje".
Čtěte také: Spor o slovinské volby. Janša zpochybnil výsledky
Sociální demokracie hledá spojence
Vyjednávání o nové vládě už začala. Sociální demokraté a jejich spojenci - liberální demokraté (LDS) a strana Zares - však prozatím mají jen 43 křesel, k parlamentní většině však potřebují o tři více.
Předpokládaná koalice tak musí hledat podporu u menších stran - například u strany důchodců (DeSUS), která si oproti minulým volbám polepšila a získala sedm křesel. I s touto stranou už začal pravděpodobný budoucí premiér Borut Pahor vyjednávat. Kromě této strany slovinská média hovoří ještě o možnosti vládní podpory lidovců (SLS).
Bývalý komunista Pahor je nejsilnějším oponentem dosavadního premiéra Janši a dlouhodobě kritizuje jeho politiku a skandály. Janšu například obviňoval z toho, že si chce podmanit bezpečnostní složky, soudy i média.
Před volbami Janša čelil podezření, že přijal úplatek od zbrojařské firmy.
Čtěte více: Slovinci volí ve stínu korupce: Vzal premiér úplatek?