Slovinci volí ve stínu korupce: Vzal premiér úplatek?

Zdeněk Mihalco
21. 9. 2008 13:00
Strana Janeze Janši je přesto mírným favoritem
Janez Janša
Janez Janša | Foto: Aktuálně.cz

Lublaň - Ve stínu korupčních obvinění proti současnému premiérovi Janezi Janšovi dnes probíhají parlamentní volby ve Slovinsku.

Skandál vypukl po odvysílání investigativní reportáže finské televize, podle které jsou předseda vlády a další ministři vážně podezřelí, že před uzavřením kontraktu se zbrojařskou firmou Patria Oyj - ve výši téměř 300 milionů eur - převzali úplatky. Janša měl přes prostředníka dostat 21 milionů eur.

Patria dostala zakázku od slovinské vlády v roce 2006. Případ v současné době prošetřuje finská policie.

O možném uplácení se v posledních dnech bouřlivě diskutovalo i ve slovinském parlamentu. Opozice vyzvala policii k řádnému prošetření případu. Padesátiletý slovinský premiér Janša považuje obvinění za absurdní a prohlásil, že země má jiné problémy než korupci politiků. Obvinil rovněž opozici, že stojí za zveřejněním aféry v předvolebním čase.

Čtěte také: Skandál ve Slovinsku. Premiér opsal projev od Blaira

Nová vláda? Zatím velká neznámá

Korupční skandál přehlušil další předvolební témata. Jedním z nich byla domácí ekonomika. Slovinsko, které se stalo členem Evropské unie v roce 2004 a v roce 2007 přijalo euro, se v posledních měsících potýká se zpomalením rychle rostoucí ekonomiky a vysokou inflací, která dosahuje 6 procent, což je nejvíce v eurozóně.

Foto: Aktuálně.cz

Právě přijetí eura bylo jedním z hlavních cílů dosluhující vlády, která rovněž prosazovala například privatizaci státního majetku.

Kdo povládne po volbách zatím nelze odhadnout.

Podle posledních průzkumů veřejného mínění je i přes skandály mírným favoritem voleb premiérova středopravá Slovinská demokratická strana (SDS), kterou podporuje zhruba 25 procent dotázaných, jiné průzkumy udávají skoro 30 procent. V závěsu je opoziční Sociálnědemokratická strana (SD) Boruta Pahora s předpokládaným ziskem zhruba 23 až 26 procent hlasů.

Menší strany současné vládní koalice budou spokojené, pokud se vůbec dostanou do sněmovny. Čtyřprocentní hranici nutnou pro získání poslaneckých mandátů naopak mohou překročit další opoziční strany, které podporují politiku sociální demokracie a vylučují koalici s Janšovou stranou. 

"Průzkumy ukazují, že ve hře jsou stále všechny možnosti," řekl agentuře AFP politický komentátor Miha Kovač, podle kterého bude výsledek záviset také na volební účasti. "Vyšší volební účast by v každém případě pomohla opozici," myslí si a dodává, že pokud zvítězí opět Janša, bude to výsledek neschopnosti opozice využít korupční skandál ke svému vítězství.

Opoziční sociální demokraté totiž ještě před několika měsíci měli před Janšovou stranou značný náskok. I přes vládní korupční aféru však v posledních týdnech posílila Janšova strana.

Z hlasování, kterého se může zúčastnit 1,7 milionu oprávněných voličů, vzejde 88 poslanců devadesátičlenného parlamentu. Zbývající dva poslanci budou zastupovat italskou a maďarskou menšinu. První odhady výsledků se očekávají krátce po uzavření volebních místností, tedy po nedělní 19. hodině.

 

Právě se děje

Další zprávy