Potvrzeno: Obama se v Praze sejde s politiky z 12 států

Zahraničí Zahraničí
1. 4. 2010 17:20
Dorazí i rumunský prezident Traian Basescu. V jeho zemi možná bude umístěn americký radar
Foto: Reuters

Praha - Dmitrij Medveděv a Václav Klaus nebudou jedinými prezidenty, se kterým se 8. dubna Barack Obama setká během své návštěvy Prahy.

Washington potvrdil, že americký prezident má jednat s hlavami či premiéry několika evropských států. Cestu do Prahy už potvrdil rumunský prezident Traian Basescu.

Právě s Rumunskem americká vláda nyní vyjednává o možnosti umístit v této zemi nový systém protiraketové obrany poté, co loni Obama zrušil předchozí projekt v Polsku a České republice.

Maďarský premiér Gordon Bajnai už také řekl, že dostal pozvánku a přijede ve čtvrtek 8. dubna do České republiky. Dorazí také prezidenti či premiéři Slovinska, Chorvatska, Slovenska, Polska, Bulharska, Litvy, Lotyšska a Estonska.

Hlavním důvodem Obamovy návštěvy Prahy je podpis rusko-amerického dohody o likvidaci části jaderného arzenálu obou států, smlouvy START II.

Návštěvu prezidentů budou provázet přísná bezpečnostní opatření. Ve vzduchu bude vojenské letectvo se stíhačkami Gripen, bitevníky L-159 a vrtulníky. V pohotovosti budou také specialisté na biologickou a chemickou obranu, odborníci s pasivními sledovacími systémy a zdravotníci.

Od večera 6. dubna do poledne 9. dubna bude uzavřeno pro veškerou dopravu Hradčanské náměstí.

 

Právě se děje

Aktualizováno před 27 minutami

Opozice chce kvůli Bečvě vyšetřovací komisi. Je to politická kauza, tvrdí Hamáček

Opoziční ODS, KDU-ČSL a TOP 09 budou usilovat o zřízení sněmovní vyšetřovací komise k havárii na Bečvě. Pokud neuspějí, založí expertní tým. Vicepremiér Jan Hamáček (ČSSD) uvedl, že podle jeho názoru se z vyšetřování kolem Bečvy stává politická kauza.

Zdroj: ČTK
Další zprávy