Washington - www.cokoladovypudink.čr: tato i podobné adresy se stanou v nejbližší době realitou. Chystá se totiž jedna z největších revolucí v dějinách internetu a web zakrátko promluví nejen česky, ale také arabsky, čínsky, hebrejsky, japonsky a mnoha dalšími jazyky.
Žádosti o přidělení adres využívajících písmen národních abeced mohou zájemci začít registrovat 16. listopadu a první domény nového typu budeme moci vyzkoušet už v polovině příštího roku.
Systém se už několik let testuje a dnes dostal zelenou na jednáních Internetové společnosti pro správu přidělených jmen a čísel (ICANN) v jihokorejském Soulu. Organizace, která se stará o přidělování a správu internetových domén a IP adres, iniciativu povolila.
První adresy s čárkami a háčky anebo v jazycích, které nepoužívají latinku, se tak na webu objeví už příští rok.
"Je to důležitá změna pro budoucí uživatele internetu, protože jich rychle přibývá v částech světa, kde se latinka nepoužívá," řekl prezident ICANN Rod Beckstrom.
V současné době mohou být části internetových adres psány písmeny národní abecedy, zemské domény nejvyššího řádu (TLD) jako .cz, .ru, nebo .cn však musejí být v latince. Podle serveru computerworld.com platí stejné omezení i pro emailové adresy.
Velká říjnová internetová revoluce
„V Soulu plánujeme učinit další krok ke zmezinárodnění internetu. To znamená, že lidé z prakticky každého koutu světa se budou schopni na internetu pohybovat za použití písma jejich rodného jazyka," prohlásil prezident ICANN Rod Beckstrom.
V současné době registruje společnost na celé planetě 1,6 miliardy internetových uživatelů. Více než polovina z nich přitom používá jazyky, které nejsou založeny na latince.
„Tato změna je zásadní nejen pro více než polovinu internetových uživatelů dnešní doby, ale také pro pravděpodobně více než polovinu uživatelů internetu v budoucnosti, kteří se k němu začnou připojovat s tím, jak se bude pokrytí šířit," tvrdí Beckstrom.
Bude to fungovat
Nyní internetové aplikace podporují pouze znaky, které jsou součástí takzvaného Amerického standardního kódu pro výměnu informací (ASCII). V budoucnu by však měl hierarchický systém doménových jmen DNS fungující jako překladač mezi písmeny a čísly rozpoznávat i TLD domény, které budou využívat znaky národních abeced.
„Jsme přesvědčeni, že to bude fungovat, protože to už několik let testujeme," citoval server bbc.co.uk Petera Dengate Thrushe, který má přechod na tyto takzvané Mezinárodní internetové domény (IDN) na starosti. „Opravdu jsme připraveni to celé rozjet."
V současné době už některé země jako Thajsko nebo Čína omezení ASCII obcházejí. Jedná se však pouze o místní úpravu, která nefunguje na všech počítačích.
Češi nemají zájem
Správce české domény .cz, společnost CZ. NIC je prý na zavedení české TLD připravena, podle pravidelně prováděných průzkumů však o to Češi nemají zájem. V posledním z nich z přelomu léta a podzimu minulého roku se proti zavedení diakritiky vyjádřilo 66 procent jednotlivců a 81 procent firem.
Trend podpory diakritiky v Česku navíc dlouhodobě klesá s tím, jak si Češi na psaní bez „hacku a carek" zvykají, naopak v jazykových oblastech, které nepoužívají latinku vůbec, se čeká o nové domény velký zájem.