Potvrdí test první justiční omyl v USA?

čtk, zah
25. 12. 2005 10:34
New York - Guvernér amerického státu Virginie hodlá nařídit testy DNA, které by mohly prokázat, že horník, popravený v roce 1992 za znásilnění a vraždu, tyto skutky nespáchal.

Pokud by zkoušky potvrdily jeho nevinu, šlo by o první případ v americké historii, vědecky prokazující justiční omyl při vynesení trestu smrti.

"Nejsilnější argument pro zastánce trestu smrti je, že dosud nebyl popraven žádný nevinný," připomněl v deníku USA Today Richard Dieter, ředitel Informačního střediska pro trest smrti, které usiluje o zákaz exekucí. "Pokud se zjistí, že byl popraven nevinný člověk, bude to poslední hřebík do rakve obhájců trestu smrti," prohlásil.

Úřad demokratického guvernéra Marka Warnera pracuje na detailech provedení testů DNA spolu se zástupci popraveného horníka Rogera Colemana a s kalifornskou laboratoří, kde jsou důkazy k jeho případu uložené. Rozhodnutí o zkoušce má být přijato v krátké době, aby výsledky byly k dispozici ještě před ukončením guvernérova funkčního období v polovině ledna.

Testy DNA byly již provedeny, ale...

Testy DNA v Colemanově kauze byly provedeny už před jeho popravou, ale z dnešního pohledu jsou tehdejší postupy nedostatečné. Laboratoř tenkrát konstatovala, že obviněného nelze z okruhu podezřelých vyloučit, ale zároveň ani bez výhrad potvrdit, že zločiny spáchal. Dnešní metody údajně mohou dát jednoznačnou odpověď.

Podle rozsudku Coleman v roce 1981 znásilnil a zavraždil svou švagrovou. Od začátku ale před soudem prohlašoval svou nevinu a tvrdil, že v době skutku byl na jiném místě. Výpovědi několika svědků vedly k podpoře jeho alibi. Kvůli opomenutí jeho advokáta odvolací soud neprověřoval dodatečné důkazy o tom, že zločiny by mohl mít na svědomí jiný muž. Proti jeho popravě protestoval mimo jiné i papež Jan Pavel II.

Tehdejší prokurátor Michael McGlothlin ovšem trvá na tom, že důkazy plně potvrzují Colemanovu vinu. Podle zastánce trestu smrti, profesora katolické Marquettovy univerzity v Milwaukee ve státě Wisconsin Johna McAdamse, přijdou odpůrci poprav v případě, že testy DNA potvrdí Colemanovu vinu, zcela o svou důvěryhodnost.

Za 28 let od znovuzavedení trestu smrti bylo v USA popraveno přes tisíc lidí. Odpůrci exekucí ovšem připomínají, že od roku 1973 bylo z cel smrti osvobozeno 122 vězňů, nejčastěji v posledních 15 letech, kdy se začaly používat moderní metody prověřování důkazů pomocí testů DNA.

Na popravu nyní v amerických věznicích čeká přes 3400 odsouzenců, z toho 118 cizinců.

 

Právě se děje

Další zprávy