Jakarta - Nejméně dvacet devět lidí přišlo o život při potopení trajektu u indonéského ostrova Sumatra. Asi 200 lidí se podařilo zachránit. Informuje o tom britský server BBC s odvoláním na místní úřady.
Podle vyjádření indonéských úředníků se trajekt potopil kvůli špatnému počasí. Existuje tu však i možnost, že byl značně přetížen.
Oficiální seznam cestujících uvádí, že se na lodi Dumai Express 10 plavilo 240 pasažérů. Není ale zcela jasné, zda je seznam úplný a přesný.
V tuto chvíli probíhají záchranné práce. Ty ale ztěžuje nepříznivé počasí.
"Vlny jsou až šest metrů vysoké, malé lodi proto nemohou na místo potopení doplout," prohlásil ředitel námořní plavby Sunaryo na dnešní tiskové konferenci v Jakartě.
Historie námořních nehod
11. ledna 2009: alespoň 232 mrtvých na trajektu potopeném u ostrova Sulawesi11. července 2007: 70 pasažérů umírá na trajektu, který se potopil ve východní části země
22. února 2007: 42 cestujících zemřelo na trajektu, který se vznítil
30. prosince 2006: Více než 400 lidí umírá na lodi, která se potopila mezi ostrovem Borneo a Jávou
7. července 2005: Zhruba 200 pasažérů umírá ve vodách na potopeném plavidle ve východní části Indonésie
Podle mluvčího námořnictva v tuto chvíli není jasné, zda v potopeném trajektu nezůstali pasažéři.
"Nejsme si úplně jisti, že někdo v trajektu neuvázl," řekl BBC Iskandar Sitompul.
Nesrovnalosti panují také kolem počtu zachráněných. Mluvčí policie ve městě Riau řekl BBC, že přeživších je 218, jiné místní úřady uvádějí 298 a 232.
Země má nechvalně proslulou bilanci lodních katastrof. Indonéské trajekty se často potápějí z důvodu přetížení a špatného stavu plavidel. Za poslední tři roky přišlo při námořních nehodách o život bezmála 800 lidí.
Plavba lodí je v zemi, která má přes 17 tisíc ostrovů, velmi oblíbeným a běžným typem dopravy, jelikož patří mezi nejdostupnější.