Botswana hrozí, že Německu pošle 20 tisíc živých slonů. Země se přou kvůli pytláctví

ČTK ČTK
3. 4. 2024 10:14
Německo zvažuje další zpřísnění limitů pro dovoz loveckých trofejí, aby potlačilo pytláctví. Jihoafrická země Botswana ale tvrdí, že sloni jsou tak dobře chránění, že se přemnožili, ničí úrodu a ušlapávají obyvatele. Proto pohrozila, že do Berlína pošle 20 tisíc živých slonů. Jejich lov je regulovaný a pro místní je podstatným zdrojem příjmů, uvedl botswanský prezident Mokgweetsi Masisi.
Slon africký, Botswana.
Slon africký, Botswana. | Foto: Shutterstock

Botswana zakázala lov slonů kvůli klům v roce 2014, po tlaku obyvatelstva ale tento zákaz o pět let později zrušila. V současnosti úřady stanovují roční kvóty pro lov slonů. Těch v Botswaně žije asi 130 tisíc a ročně jejich počet stoupá zhruba o 6000 kusů. Země pro divoká zvířata vyhradila 40 procent svého území.

Pro africkou zemi, která má 2,5 milionu obyvatel, je to tak náročné, že stovky i tisíce slonů posílá do okolních zemí. Do rezervace v Angole už odjelo 8000 slonů, Mosambik si má své stádo 500 kusů teprve převzít. Podobnou nabídku jako Německu už Botswana v březnu dala Londýnu, kam chtěla kvůli hrozbě zákazu lovu pro Brity poslat 10 tisíc slonů, píše The Guardian.

"Je velmi jednoduché sedět v Berlíně a mít názor na naše záležitosti v Botswaně. To my platíme cenu za zachování tohoto druhu pro celý svět," řekl Masisi. Německo by mělo "žít společně se zvířaty takovým způsobem, jakým to chce po nás", dodal prezident a zdůraznil, že nabídka není myšlena jako vtip.

Mluvčí německého ministerstva životního prostředí uvedla, že úřad s Botswanou o žádné takové nabídce nejedná. Kvůli omezením dovozu loveckých trofejí komunikuje s několika africkými zeměmi, jichž se týkají, včetně Botswany, prohlásila mluvčí podle deníku The Guardian.

Video: Hladový slon se proboural zdí rovnou do kuchyně, aby ukradl pytel rýže (23. 6. 2021)

Hladový slon se proboural zdí rovnou do kuchyně, aby ukradl pytel rýže | Video: Associated Press
 

Právě se děje

Další zprávy