Poslední velké primárky začaly. Hillary bojuje o vše

Roman Gazdík
6. 5. 2008 16:55
Hlasuje se v Indianě a Severní Karolíně
Clintonovu podpořil i guvernér Severní Karolíny Mike Easley
Clintonovu podpořil i guvernér Severní Karolíny Mike Easley | Foto: Reuters

Indianapolis/Raleigh - Maratón demokratických primárek v USA pokračuje. Prezidentští kandidáti Hillary Clintonová a Barack Obama proti sobě tentokrát stojí v Indianě a Severní Karolíně.

Voliči ve státech, které hrají v primárkách většinou "druhé housle", jsou nadšení, že letos může rozhodnout i jejich hlas.

Ještě před otevřením volebních místností v Severní Karolíně odvolilo téměř půl milionu lidí, kteří se rozhodli hlasovat dříve nebo mimo území státu.

"Nepamatuji si primárky, které by v sobě měly tolik nadšení," řekl agentuře AP ředitel severokarolínské ústřední volební komise. "Je to opravdu vzrušující být součástí historie. Doufám, že to voliče podnítí k účasti při jakýchkoliv primárkách."

Přečtěte si reportáže z předvolebních shromáždění obou kandidátů:
ŽIVĚ z USA: Obama rozpovídal němého. Zničí Hillary?
ŽIVĚ z primárek v USA: Nikdo není lepší než H-I-L...

Oba státy jsou také poslední, které na demokratickou konferenci vyšlou velký počet volených delegátů: Severní Karolína 115 a Indiana 72.

Zbývajících pět států a Portoriko, kde na primárky teprve čekají, mají dohromady jen 217 delegátů.

Karolína pro Obamu, Indiana nejistá

Vše o volbách v USA:
Autor fotografie: Aktuálně.cz

Znovu jde o primárky, které musí podle analytiků Clintonová vyhrát, jestli si chce uchovat naději, že ji demokraté v srpnu vyberou coby svou kandidátku do listopadových voleb.

Obamu, který vede v získaných delegátech i hlasech voličů, by zaváhání poškodilo, ale pravděpodobně neodrovnalo.

Clintonová to má dnes těžší i proto, že Obama pravděpodobně získá Severní Karolínu, kde tvoří černí voliči téměř čtvrtinu. Clintonová tu podle průzkumů - navzdory podpoře guvernéra Mika Easleyho - na illinoiského senátora ztrácí přes šest procent hlasů.

Musí tak zabodovat v Indianě, kde nad Obamou naopak lehce vede.

Každý má své voliče

Volby pravděpodobně potvrdí to, co ukázala již předchozí hlasování - sociální a rasové rozdělení voličů Obamy a Clintonové.

Očekává se, že Obama v Indianě zaboduje v hlavním městě Indianopolisu, kde žije velká černošská komunita, a na etnicky smíšeném severozápadě.

Šance kandidátů v Indianě jsou vyrovnané
Šance kandidátů v Indianě jsou vyrovnané | Foto: Reuters

Naopak bývalá první dáma bude zřejmě silná ve zbytku státu, který se rekrutuje zejména z konzervativních bílých voličů.

Pro Clintonovou mluví i to, že Indiana je vůbec nejprůmyslovější oblastí Spojených států. Dvacet procent populace zde pracuje v továrnách a tento typ voličů se tradičně vyslovuje spíše pro manželku exprezidenta Clintona.

Obamovi by však mohla v obou státech pomoci větší oblíbenost mezi nezávislými a republikánskými voliči. V Indianě se totiž k primárkám může dostavit každý.

V Severní Karolíně, kde mohou volit pouze demokraté a nezaregistrovaní, svou registraci kvůli hlasování od ledna změnilo 30 tisíc republikánů.

V Indianě dokonce illinoiského senátora podpořily tři místní významné republikánské figury: poradce republikánského guvernéra John Clark, bývalý člen administrativy republikánského prezidenta Nixona William D. Ruckelshaus a prezident místní unie farmářů Jim Benham.

 

 

Právě se děje

Další zprávy