Poslední pokus, jinak hrozí bankrot. Eurozóna nejspíš pošle Řecku další část záchranného balíčku

Ondřej Houska Ondřej Houska
15. 6. 2017 11:00
Ministři financí států platících eurem zasedají v Lucemburku. Země eurozóny nejspíš Řecku pošlou další část už slíbené záchranné půjčky. Země ji nutně potřebuje, jinak jí v červenci hrozí bankrot. Zatímco podle očekávání by Řecko mělo dostat další splátku záchranných půjček, mnohem těžší bude uzavřít dohodu ohledně budoucího snížení řeckého dluhu.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: ČTK

Brusel/Atény/Lucemburk - Eurozóna a Řecko se nejspíš na poslední chvíli vyhnou krizi, která by mohla v krajním případě skončit řeckým bankrotem a chaotickým odchodem země z eurozóny.

Ministři financí států platících eurem by se ve čtvrtek měli v Lucemburku po řadě měsíců odkladů dohodnout na tom, že Řecku pošlou další část z už dřív slíbené půjčky. Zhruba sedm miliard eur, tedy přes 180 miliard korun, Řecko nutně potřebuje, aby mohlo v červenci uhradit splátku starých dluhů.

"Jsme plni naděje a očekávání, protože jsme splnili své povinnosti," napsal v německém deníku Die Welt řecký premiér Alexis Tsipras. Narážel na to, že řecké vládě se podařilo překročit dohodnutý cíl pro výši přebytku státního rozpočtu. Bez započtení splátek dřívějších dluhů.

Tsiprasův kabinet taky dokázal v řeckém parlamentu protlačit další nepopulární reformy a škrty ve výdajích.

Shodu očekává i německý ministr financí Wolfgang Schäuble. "Ve čtvrtek se dohodneme, uvidíte," řekl tento týden.

Jak ulehčit Řecku?

Zatímco podle očekávání by Řecko mělo dostat další splátku záchranných půjček, mnohem těžší bude uzavřít dohodu ohledně budoucího snížení řeckého dluhu.

Atény tlačí na to, aby jim ostatní země eurozóny jasně slíbily, jak hodlají v budoucnu řecké dluhové břemeno, které dosahuje zhruba 180 procent hrubého domácího produktu země, ulehčit. Eurozóna takový krok v minulosti opakovaně slíbila.

Německo ale tvrdí, že jednání o snížení dluhu můžou začít teprve poté, co v polovině příštího roku současný řecký záchranný program vyprší. Berlín navíc naznačuje, že není jisté, jestli Řecko úlevu vůbec potřebuje.

Podle Němců můžou být řecké dluhy splatitelné, pokud ekonomika po skončení záchranného programu poroste podle předpokladů.

Žádné plány na snížení řeckého dluhu nepočítají s tím, že by eurozóna Řecku jeho dluhové břemeno odpustila. Mohla by mu ale prodloužit délku splatnosti půjček a snížit u nich úroky.

Berlín versus MMF

Německo je ohledně řeckého dluhu ve sporu s Mezinárodním měnovým fondem. Ten se podílel na předchozích dvou záchranných programech pro Řecko.

Do toho současného ale chce vstoupit jen za podmínky, že eurozóna jasně přislíbí, jak řecký dluh sníží.

Berlín to momentálně odmítá. Zároveň však prohlašuje, že pokračování záchranného programu nemůže bez účasti měnového fondu podpořit.

Na čtvrteční schůzce ministrů financí by mohl být uzavřen kompromis, podle kterého se měnový fond do programu zapojí v podobě technické expertízy, ale zatím Řecku nepůjčí žádné peníze.

Řecký premiér Alexis Tsipras několikrát prohlásil, že pokud se na dluhovém ulehčení nedohodnou ministři financí, chce spor přenést na nejvyšší úroveň. Tedy na schůzku lídrů zemí Evropské unie. Jejich nejbližší summit bude příští týden ve čtvrtek a v pátek v Bruselu.

Reportér Aktuálně.tv Marek Hudema natáčel, jak se v současnosti žije lidem v uprchlických zařízeních v Řecku. A jak funguje jejich přijímání Evropou. | Video: Marek Hudema
 

Právě se děje

Další zprávy