Posádka Apolla 11 musela vyplnit cesťák. Aldrin ho zveřejnil

Petr Jemelka Petr Jemelka
4. 8. 2015 11:22
Součástí byrokracie byl také celní výkaz měsíčních kamenů či prohlášení o bezinfekčnosti. Ta se teprve ukáže, napsal v roce 1969 druhý muž na Měsíci. Uvnitř fotokopie dokumentů.
Buzz Aldrin bezprostředně po výstupu na povrch Měsíc.
Buzz Aldrin bezprostředně po výstupu na povrch Měsíc. | Foto: Reuters

Washington - Pořádek musí být. A pokud jde o účetnictví amerického byrokratického aparátu, platí to zřejmě dvojnásob.

Prostřednictvím Twitteru to úsměvně ilustroval druhý muž na Měsíci - kosmonaut Buzz Aldrin.

Zveřejnil fotokopii svého výkazu o služební cestě ve "vládní vesmírné lodi", v němž po návratu z historické vesmírné odysey vyúčtoval náklady ve výši 33,31 dolaru.

Taková suma - po započtení inflace - odpovídá dnešním 218 dolarům, tedy přibližně 5379 korun.

Do kolonky pro itinerář zapsal následující destinace: "Houston - Mys Canaveral - Měsíc - Pacifický oceán - Letadlová loď USS Hornet - a zpět do Houstonu".

Za co na nejdelší cestě, na jakou se kdy člověk vydal, Aldrin utrácel, už finančnímu úřadu nevyzradil.

Posádka ve složení Neil Armstrong, Buzz Aldrin a Michael Collins se nevyhnula ani drobnohledu americké celní správy. Přivezené měsíční kameny a prach musela řádně přiznat v celním výkazu.

Do kolonky, zda přišel do kontaktu s infekcí, kterou by mohl po příletu rozšířit v domovské zemi, pak Buzz Aldrin prozřetelně zapsal "To se teprve ukáže".

Svou část formuláře podle úředního záznamu vyplnil ještě na Měsíci, velitel Armstrong si na úřadování udělal čas až po příletu.

 

Právě se děje

před 6 hodinami

České basketbalistky zahájily boje o ME výhrou v Itálii

České basketbalistky vstoupily do kvalifikace o postup na mistrovství Evropy 2021 vítězstvím 62:52 na palubovce favorita skupiny Itálie. Další zápas čeká výběr trenéra Štefana Svitka v neděli, kdy v pražské hale Královka nastoupí proti Rumunsku.

Nejlepší střelkyní hostujícího celku byla v Cagliari s 15 body Julia Reisingerová, 11 bodů přidala Kia Vaughnová a český tým tak úspěšně vykročil za čtrnáctou účastí na mistrovství Evropy za sebou. Na šampionát postoupí vítězové devíti kvalifikačních skupin a pět nejlepších celků z druhých míst.

Kvalifikace basketbalistek o postup na mistrovství Evropy 2021 - skupina D:

Itálie - ČR 52:62 (19:16, 29:33, 41:44)

Nejvíce bodů: Zandalasiniová 16, Dottová 13, Bestagnová 10 - Reisingerová 15, Vaughnová 11, Elhotová 9. Fauly: 14:16. Trestné hody: 13/6 - 8/7. Trojky: 4:3. Doskoky: 35:47.

Rumunsko - Dánsko 70:55 (39:29).

Další zprávy