Posádka Apolla 11 musela vyplnit cesťák. Aldrin ho zveřejnil

Petr Jemelka Petr Jemelka
4. 8. 2015 11:22
Součástí byrokracie byl také celní výkaz měsíčních kamenů či prohlášení o bezinfekčnosti. Ta se teprve ukáže, napsal v roce 1969 druhý muž na Měsíci. Uvnitř fotokopie dokumentů.
Buzz Aldrin bezprostředně po výstupu na povrch Měsíc.
Buzz Aldrin bezprostředně po výstupu na povrch Měsíc. | Foto: Reuters

Washington - Pořádek musí být. A pokud jde o účetnictví amerického byrokratického aparátu, platí to zřejmě dvojnásob.

Prostřednictvím Twitteru to úsměvně ilustroval druhý muž na Měsíci - kosmonaut Buzz Aldrin.

Zveřejnil fotokopii svého výkazu o služební cestě ve "vládní vesmírné lodi", v němž po návratu z historické vesmírné odysey vyúčtoval náklady ve výši 33,31 dolaru.

Taková suma - po započtení inflace - odpovídá dnešním 218 dolarům, tedy přibližně 5379 korun.

Do kolonky pro itinerář zapsal následující destinace: "Houston - Mys Canaveral - Měsíc - Pacifický oceán - Letadlová loď USS Hornet - a zpět do Houstonu".

Za co na nejdelší cestě, na jakou se kdy člověk vydal, Aldrin utrácel, už finančnímu úřadu nevyzradil.

Posádka ve složení Neil Armstrong, Buzz Aldrin a Michael Collins se nevyhnula ani drobnohledu americké celní správy. Přivezené měsíční kameny a prach musela řádně přiznat v celním výkazu.

Do kolonky, zda přišel do kontaktu s infekcí, kterou by mohl po příletu rozšířit v domovské zemi, pak Buzz Aldrin prozřetelně zapsal "To se teprve ukáže".

Svou část formuláře podle úředního záznamu vyplnil ještě na Měsíci, velitel Armstrong si na úřadování udělal čas až po příletu.

 

Právě se děje

před 15 minutami

Moderní pětiboj by mohl na OH v Paříži trvat jen 90 minut

Na olympijských hrách v Paříži v roce 2024 by mohla soutěž v moderním pětiboji trvat pouhých 90 minut. Výkonná rada mezinárodní unie UIPM schválila návrh nového formátu tradičního olympijského sportu, jenž by měl být dynamičtější a atraktivnější pro fanoušky i televizní přenosy. V současnosti trvá závod prakticky celý den a bojuje o udržení v programu her.

Nový formát počítá s vylučovacím systémem, který pomůže výrazně zkrátit dobu soutěže. Dvacet minut je vyhrazeno na parkur, 15 minut na šerm, 10 minut na plavání a 15 na závěrečnou kombinaci přespolního běhu se střelbou. Mezi disciplínami mají být desetiminutové přestávky.

Moderní pětibojaři nový systém předloží Mezinárodnímu olympijskému výboru. Jeho výkonná rada bude 7. prosince rozhodovat o soutěžním programu OH 2024, v němž se chce moderní pětiboj udržet. UIPM také chce vedle závodů mužů a žen zařadit do programu třetí medailovou disciplínu, smíšenou štafetu.

Moderní pětiboj je jediným sportem, jenž byl vytvořen přímo pro olympijské hry. Jeho velkým propagátorem byl zakladatel moderního olympijského hnutí Pierre de Coubertin a poprvé se v něm bojovalo o cenné kovy v roce 1912 ve Stockholmu.

"Moderní pětiboj byl původně pětidenní soutěží. V Atlantě 1996 byl zhuštěn do jednoho dne a v Londýně 2012 jsme zkombinovali laserovou střelbu s během, abychom připravili ještě dramatičtější vyvrcholení. V Tokiu v roce 2021 budeme mít všech pět disciplín na jednom stadionu a nyní po dvou letech detailního zkoumání a diskuzí představujeme něco mimořádného: moderní pětiboj trvající 90 minut," uvedl prezident UIPM Klaus Schormann.

Testovací soutěže v novém formátu se konaly v září v Budapešti a Káhiře a podle federace měly u sportovců pozitivní ohlas.

Zdroj: ČTK
Další zprávy