Posádka Apolla 11 musela vyplnit cesťák. Aldrin ho zveřejnil

Petr Jemelka Petr Jemelka
4. 8. 2015 11:22
Součástí byrokracie byl také celní výkaz měsíčních kamenů či prohlášení o bezinfekčnosti. Ta se teprve ukáže, napsal v roce 1969 druhý muž na Měsíci. Uvnitř fotokopie dokumentů.
Buzz Aldrin bezprostředně po výstupu na povrch Měsíc.
Buzz Aldrin bezprostředně po výstupu na povrch Měsíc. | Foto: Reuters

Washington - Pořádek musí být. A pokud jde o účetnictví amerického byrokratického aparátu, platí to zřejmě dvojnásob.

Prostřednictvím Twitteru to úsměvně ilustroval druhý muž na Měsíci - kosmonaut Buzz Aldrin.

Zveřejnil fotokopii svého výkazu o služební cestě ve "vládní vesmírné lodi", v němž po návratu z historické vesmírné odysey vyúčtoval náklady ve výši 33,31 dolaru.

Taková suma - po započtení inflace - odpovídá dnešním 218 dolarům, tedy přibližně 5379 korun.

Do kolonky pro itinerář zapsal následující destinace: "Houston - Mys Canaveral - Měsíc - Pacifický oceán - Letadlová loď USS Hornet - a zpět do Houstonu".

Za co na nejdelší cestě, na jakou se kdy člověk vydal, Aldrin utrácel, už finančnímu úřadu nevyzradil.

Posádka ve složení Neil Armstrong, Buzz Aldrin a Michael Collins se nevyhnula ani drobnohledu americké celní správy. Přivezené měsíční kameny a prach musela řádně přiznat v celním výkazu.

Do kolonky, zda přišel do kontaktu s infekcí, kterou by mohl po příletu rozšířit v domovské zemi, pak Buzz Aldrin prozřetelně zapsal "To se teprve ukáže".

Svou část formuláře podle úředního záznamu vyplnil ještě na Měsíci, velitel Armstrong si na úřadování udělal čas až po příletu.

 

Právě se děje

před 49 minutami

Na východoindické pobřeží udeřil cyklón Nivar, jedna žena zemřela po zřícení stěny podmáčeného domu

Na východoindické pobřeží ve čtvrtek časně ráno místního času za doprovodu prudkého deště a vichru udeřil cyklón Nivar, kvůli kterému tamní úřady musely evakuovat desítky tisíc lidí. Informovala o tom agentura AFP. Střed bouře po mírném oslabení dosáhl pevniny ve 3:00 místního času (středa 23:00 SEČ) v oblasti zhruba 230 kilometrů jižně od Čennaí, ve státě Tamilnádu na jihovýchodě země. Cyklón doprovázel vítr o síle až 130 kilometrů za hodinu.

Prudký vichr ve státech Tamilnádu a Ándhrapradéš vyvracel stromy a sloupy elektrického vedení a vydatné srážky způsobily záplavy. Ve státě Tamilnádu si bouře vyžádala jeden život, když se na ženu zřítila stěna podmáčeného domu.

Nivar podle předpovědí Indického meteorologického úřadu (IMD) v následujících hodinách oslabí a zamíří na sever. Agentura však na twitteru varovala, že nebezpečí "ještě nepominulo, protože část cyklónu je stále nad mořem - i když je už střed nad pevninou".

Zdroj: ČTK
Další zprávy