Lisabon - Turistická sezóna v Algarve na jihu Portugalska letos začala tragédií, která dokonce vedla k pozastavení reklamní kampaně na místní pláže a letoviska.
Ze zamčeného hotelového pokoje zmizela tříletá Britka Madeleine McCannová, zatímco její rodiče jen o několik desítek metrů dál večeřeli v restauraci.
Přes snahu portugalské policie a britských expertů se dívku nepodařilo už šest dní najít. Vyšetřovatelé tápou: nemají ani portrét možného pachatele, ani žádné svědky.
Jedinou možnou indicií je podezřelý automobil s britskou poznávací značkou, který zaznamenaly průmyslové kamery u čerpací stanice v době dívčina zmizení.
Existuje vážné podezření, že se Madeleine stala obětí pedofilní sítě. Podle portugalských médií je to nejpravděpodobnější vysvětlení jejího zmizení.
O případ se osobně zajímají britský premiér Tony Blair i portugalský prezident Aníbal Cavaco Silva. Portugalci také pozastavili kampaň s názvem "Allgarve", která měla masivně propagovat jih Portugalska v britských a evropských médiích.
Hlavní tváří reklamy měl být portugalský trenér fotbalového klubu Chelsea Londýn José Mourinho.
"Vzhledem k šoku z toho, co se stalo, by nyní nebylo rozumné tímto způsobem Algarve propagovat. Nicméně věřím, že událost výrazně neovlivní počet turistů v naší zemi. Portugalsko je jednou z nejbezpečnějších destinací v Evropě a jeho image by taková měla zůstat," řekl agentuře Reuters portugalský ministr hospodářství Manuel Pinho.
Dívka zmizela před šesti dny z resortu Ocean Beach Club v Praia da Luz. Když se rodiče vrátili z večeře, nalezli postel prázdnou. Policie prohledala přes 500 hotelových pokojů a apartmá, záchranné týmy pročesávají okolí.
Zdrcení rodiče, kteří žijí u Leicesteru ve střední Anglii, se několikrát objevili v televizi s výzvou k únoscům, aby dceru vrátili.
Portugalský velvyslanec ve Velké Británii Anton Santata Carlos uvedl, že není jasné, zda je malá Madeleine stále v Portugalsku nebo už v zahraničí.
"Z Praia da Luz jste za hodinu ve Španělsku a na hranicích nejsou žádné kontroly, žádná policie," připomněl velvyslanec skutečnost, že Španělsko i Portugalsko jsou signatáři Schengenské dohody a zrušily hlídky na svých hranicích.
Mezi britskými experty zaznívá kritika postupu portugalské policie. Podle nich muži zákona reagovali na únos zpočátku pomalu a apaticky, při tiskových konferencích zase neuváděli telefonní číslo, na která mají volat svědci.
Šéf portugalských policejních odborů ale kritiku odmítl. "Policie odvádí velký kus práce. A je třeba si připomenout, že ve Velké Británii dochází k únosům a zmizením dětí, která nejsou nikdy objasněna," řekl Armando Ferreira agentuře Lusa.
Do Portugalska ročně zavítá přibližně jedenáct miliónů zahraničních turistů a roční výdělek z turistiky se pohybuje kolem šesti miliard eur. Žádný případ únosu dítěte zatím nebyl v portugalských letoviscích zaznamenán.