
Foto: Aktuálně.cz
„Nemůžete útočit hodnotami, vlajkami ani silnými proslovy. Nic nedokáže nahradit hard power (vojenskou cestou či ekonomickými prostředky donutit ostatní konat tak, jak si sami přejete, pozn. red.),“ zněl jeden z nejsilnějších výroků Peta Hegsetha. Ve svých slovech jasně shrnul, co Američané pod vedením nového prezidenta Donalda Trumpa od evropských spojenců v následujících letech očekávají.
Nezačnou je prý zcela opouštět, ale Evropané v Severoatlantické alianci by postupně měli být připraveni se o sebe postarat v podstatě i sami. „Strategická realita brání Spojeným státům být primárním garantem bezpečnosti v Evropě. Čelíme rovnocennému konkurentovi v komunistické Číně se schopností a záměrem ohrozit naši vlast a hlavní národní zájmy v Indo-Pacifiku. USA tedy nyní upřednostňují odvrácení války s Čínou v Tichomoří,“ řekl Hegseth.
V posledních pěti letech přitom Američany žádaných pěti procent na obranu HDP nedosahoval nikdo, včetně nich. Byť společně s Polskem jim byly právě USA nejblíže. Alarmující pro Evropu jsou z tohoto hlediska i statistiky, které si můžete prohlédnout v následující infografice. V prvé řadě jde o snižující se počet letounů na leteckých základnách v klíčových zemích. Ve druhé o snižující se počet bojových brigád jednotlivých států, včetně USA. Oboje v porovnání s rokem 1989.
Z následujících grafik lze vidět, že z evropských zástupců kapacitně výrazně oslabilo zejména Německo a Francie, státy, které by přitom měly patřit mezi primární strážce bezpečnosti starého kontinentu. Právě Němci dle Thomase C. Theinera, bývalého příslušníka elitních horských jednotek u italské armády a dnes analytika, disponovali v roce 1989 osmačtyřiceti bojovými brigádami a dnes jich mají pouze osm. Například ze 17 tankových brigád se staly dvě, totéž v případě mechanizovaných brigád.
Evropa tak nyní dle expertů bude muset své vyzbrojování a kapacity buď alespoň částečně koordinovat, nebo úplně centralizovat. Až čas ukáže, jak se to bude dařit.