Boston - Porota v Bostonu dnes podle hlavních amerických médií odsoudila Džochara Carnajeva, obžalovaného z podílu na atentátu na maraton v roce 2013, k trestu smrti smrtící injekcí.
Obhajoba žádala doživotí a nejspíš se odvolá. Porotci se o verdiktu radili více než 14 hodin. Při atentátu v cíli běžecké soutěže zahynuli v USA tři lidé a dalších 264 utrpělo zranění.
V soudní síni nemohly být přítomné kamery. Agentura AP ale s odvoláním na své zdroje popsala, že Carnajev na vynesení trestu smrti nijak nereagoval. Hlavu měl mírně skloněnou a ruce složeny před sebou.
Obhajoba se poté ještě celé poroty na trest znovu zeptala a každý z porotců potvrdil, že se verdikt shoduje s jeho rozhodnutím. Když se o verdiktu dozvěděl Carnajevův otec žijící v ruském Dagestánu, prý do telefonu jen zanaříkal a zavěsil, uvedla AP.
Podle státní zástupkyně USA pro stát Massachusetts Carmen Ortizové porota neměla jednoduchou práci, ale dosáhla "spravedlivého a oprávněného" verdiktu. Zločin, za který Carnajev zaplatí svým životem, nazvala Ortizová "odporným" a označila ho za teroristický čin.
Carnajev bude nyní nejspíš převezen do federální věznice v Terre Haute ve státě Indiana, kde bude čekat na výkon trestu smrti. To může trvat vzhledem k různým odvoláním mnoho let.
"Víme velmi dobře, že žádný verdikt nedokáže uzdravit duše těch, kteří ztratili své milované, ani mysl a těla těch, kteří utrpěli při tomto zbabělém útoku závažná zranění," reagovala na verdikt americká ministryně spravedlnosti Loretta Lynchová. "Nejvyšší trest je ale odpovídajícím trestem za tento hrůzný zločin a doufáme, že s dokončením tohoto trestního procesu vše skočí i pro oběti a jejich rodiny," dodala.
"Má matka a já se domníváme, že on nyní zmizí a my se budeme moci posunout dál. Je to spravedlnost. Řečeno jeho vlastními slovy: Oko za oko," uvedla Sydney Corcoranová, která po útoku téměř vykrvácela. Její matka Celeste přišla při atentátu o obě nohy.
"Verdikt, který byl pro porotu nepochybně velmi obtížným rozhodnutím, pro mě znamená úlevu a možnost to uzavřít," nechal se slyšet policista Richard Donohue, který byl vážně zraněn při následné honičce za pachateli atentátu.
Dvanáctičlenná porota shledala počátkem dubna Carnajeva vinným ze spoluúčasti na pumovém útoku, stejní porotci pak začali tento týden ve středu zvažovat, zda mu udělí trest smrti. K tomu stačilo, aby tento trest dostal v jednom ze 17 bodů obžaloby, v nichž mu porota přiřkla vinu.
Žalobci tvrdili, že byl Džochar v přípravě a provedení atentátu rovnocenným partnerem svému bratrovi, a proto si nic než nejvyšší trest nezaslouží. Obhajoba požádala o doživotní trest s odůvodněním, že Džochar byl pod vlivem o šest let staršího sourozence, hlavního strůjce útoků.
Při atentátu na běžeckou soutěž v dubnu 2013 zahynuli tři lidé a dalších 264 utrpělo zranění. Džocharův bratr Tamerlan zahynul při policejním stíhání.
Soud se sice konal v americkém státě Massachusetts, kde byl trest smrti před víc než 30 lety zrušen, ale Carnajev byl souzen podle federálních zákonů, které hrdelní trest připouštějí.
Předpokládá se, že se obhajoba proti trestu smrti ihned odvolá. Právě kvůli možným tahanicím a dlouholetým odkladům popravy požádali někteří příbuzní obětí atentátu o to, aby Carnajev dostal doživotní trest a pro ně bolestivý případ tím nadobro zmizel z médií.