Poplach v Německu. Biovejce obsahují dioxin

Zuzana Kleknerová Zuzana Kleknerová
4. 4. 2012 12:30
Farmu s 25 tisíci nosnicemi nechaly úřady uzavřít. Po zdroji kontaminace se pátrá
Foto: Reuters

Düsseldorf - Na konci roku 2010 otřásl (nejen) Německem skandál s vejci kontaminovanými dioxiny. Teď se ve Spolkové republice objevila zas. A to zrovna v době, kdy se blíží Velikonoce.

Dioxinová vejce tentokrát kontroloři našli na biofarmě v nejlidnatější spolkové zemi Severní Porýní - Vestfálsko, informovala agentura DPA. Zatím není jasné, jestli se z Německa dostala i za hranice.

Jedovatým dioxinem byla podle regionálního ministerstva pro ochranu spotřebitele kontaminována vajíčka s označením "biokvalita", která podnik dodával hlavně do supermarketů. S datem trvanlivosti do 31. března.

Farmu s 25 tisíci nosnicemi už německé úřady nechaly uzavřít. O který statek konkrétně jde, úředníci tají. "Celou věc intenzivně vyšetřujeme," uvedlo ministerstvo.

Podle rozhlasové stanice WDR by se farma měla nacházet někde ve východovestfálském okrese Minden-Lübbecke.

Vejce obsahovala šestkrát vyšší koncentraci polychlorovaných bifenylů (PCB), než je povoleno.

Zatímco viníkem dioxinového skandálu z roku 2010 bylo jednoznačně kontaminované krmivo, kontroly krmiva, které dává slepicím biofarma v Severním Porýní - Vestfálsku, zatím žádné toxické látky neprokázaly.

Foto: Reuters

Verze, že má dioxiny ve vejcích na svědomí dodavatel krmiva, ale úplně ze hry není. Kontroloři zatím nestihli analyzovat krmivo ze spolkové země Dolní Sasko, které nosnice dostávaly v minulých měsících.  

Kompletní výsledky testů budou zřejmě k dispozici až v pátek.

Pozření kontaminovaných vajec z uzavřené biofarmy podle úřadů nepředstavuje žádné akutní nebezpečí. Dlouhodobá konzumace výrobků s dioxiny ale může způsobit i rakovinu, zvláště pak rakovinu slinivky břišní či jater.

Tyto toxické látky mohou vést i k poruchám imunitního systému, poškodit játra nebo způsobit neplodnost.

 

Právě se děje

Další zprávy