Odvolací soud změnil dvě třetiny trestu vězení vyměřeného Irvingovi letos v únoru na podmínečný trest.
Pro Irvinga to znamená, že dnes může celu opustit. Zbývající třetinu trestu už si odpykal, když strávil více než 13 měsíců ve vazbě, která se mu do trestu započetla.
Irving se poprvé neúspěšně odvolal v září tohoto roku, kdy rakouský nejvyšší soud rozsudek soudu nižší instance potvrdil. "Irving spáchal tresný čin," znělo zářijové soudní rozhodnutí.
Vídeňský soud však dnes zrušil jeho tříletý trest odnětí svobody, a Irving tak může opustit Rakousko. "Je volný a může opustit zemi, což také udělá," potvrdil Irvingovo rozhodnutí jeho advokát Herbert Schaller.
Popírání holocaustu
- Rakušané zatkli historika Irvinga
- Popíral holocaust. Dostal 3 roky vězení
- Popřít holocaust je v Česku snadné
Výroky Irvinga z přednášky z roku 1989, za které byl souzen:
- Za Třetí říše neexistovaly žádné vyhlazovací tábory.
- Není snad načase jednou provždy skoncovat s touto pohádkou o plynových komorách?
- Adolf Hitler "vztahoval ochranné ruce vůči židům" a nevěděl nic o "konečném řešení".
- V Osvětimi za druhé světové války bylo zavražděno 30 000 lidí, nikoliv 1,5 milionu, jak se oficiálně tvrdí.
- Miliardy, které vyplatilo po válce Německo státu Izrael formou reparací, byly neospravedlnitelné.
- Je to, samozřejmě, všechno trapné. Byl to všechno obrovský podvod. Proč se nechává německý národ takto pomlouvat?
V předešlém odvolání rozhodl rakouský nejvyšší soud pouze v zásadní otázce - zda byl spáchán trestný čin, za nějž byl Irving odsouzen, a zda se proces uskutečnil řádně. Na tyto otázky odpověděl soud kladně.
O výši trestu se rozhodovalo až dnes a Irving měl tentokrát více štěstí.
Náhodné zadržení...
Britský historik-samouk David Irving byl v Rakousku zadržen loni v listopadu při běžné silniční kontrole na jedné rakouské dálnici na základě zatykače, který na něj rakouské orgány vydaly již v roce 1989.
David Irving byl od svého zadržení a následného odsouzení letos 20. února v soudní věznici ve vídeňské čtvrti Josefstadt.
V Rakousku je popírání holocaustu trestné a zákony umožňují odsoudit pachatele k odnětí svobody od jednoho do deseti let, výjimečně až ke dvaceti rokům. Irving se na úvod procesu ve Vídni označil za vinného ve smyslu obžaloby.
...dlouho očekávaný soud
Přiznaná vina se týkala především jeho mnohonásobně opakovaného tvrzení, že za nacistů "v Osvětimi žádné plynové komory nebyly", a pokud tam nyní jsou, tak jsou falešné a byly tam dodělány po válce Poláky nebo "někým jiným".
Rozsudek tří let "natvrdo" však Irvinga i některé pozorovatele překvapil. Irving byl totiž v minulosti již několikrát odsouzen, zejména v Británii a Německu, ale vždy vyšel spíš se symbolickými tresty.
V loňském roce mu byl dokonce zakázán pobyt na Novém Zélandu, vstup mu zakazují i jiné země. Sám se prohlašuje za "umírněného fašistu", obdiv sklízí od neonacistů.