Útok na humanitární pracovníky nebyla smůla, tvrdí organizace. Nesmysl, zní z Izraele

ČTK ČTK
Aktualizováno 4. 4. 2024 9:36
Pondělní útok, při kterém zemřelo v Pásmu Gazy sedm humanitárních pracovníků z organizace World Central Kitchen, nebyla smůla. V rozhovoru, o kterém informovala agentura Reuters, to řekl šéf a zakladatel této organizace José Andrés. Člen izraelského válečného kabinetu Nir Barkat v reakci na jeho slova uvedl, že jde o nesmysl, napsala stanice BBC.
Zničené vozidlo neziskové organizace World Central Kitchen v Pásmu Gazy
Zničené vozidlo neziskové organizace World Central Kitchen v Pásmu Gazy | Foto: Reuters

Andrés míní, že příznačný je způsob útoku, kdy podle něj izraelská armáda postupně zaútočila na vozy, v nichž se zaměstnanci neziskové organizace nacházeli. Andrés neví, kdy začne jeho organizace v Pásmu Gazy znovu působit.

"Toto nebyla smolná situace, kdy se dá říct 'bohužel', shodili jsme omylem bomby na špatné místo," řekl Andrés v rozhovoru. Poukázal při tom na způsob útoku, o kterém informoval z nejmenovaných zdrojů například deník Haarec. Podle jeho popisu izraelský bezpilotní prostředek zaútočil na konvoj vozů tak, že na auta vystřeloval rakety postupně, jak se pohybovaly posádky, a nikoliv v jednom okamžiku.

Podle Andrése se jednalo o "systematický" útok. Izraelské i americké úřady tvrdí, že vojáci nechtěli udeřit na humanitární pracovníky.

World Central Kitchen však tvrdí, že o pohybu svých vozidel izraelskou armádu dříve informovala. "Ale ani kdybychom nebyli koordinovaní s izraelskou armádou, tak žádná demokratická země a armáda nemohou útočit na civilisty a humanitární pracovníky," uvedl Andrés.

Izraelský ministr Nir Barkat v rozhovoru s BBC řekl, že Izraeli je zabití sedmi humanitárních pracovníků "strašně líto", ale že "ve válkách bohužel dochází ke střelbě do vlastních řad". Dodal, že budou přijata opatření, aby se podobný incident neopakoval, ale že oběti v řadách humanitárních pracovníků a civilistů jsou podle něj součástí války.

Na přímý dotaz ohledně tvrzení Andrése, že se jeho zaměstnanci mezi jednotlivými údery snažili spojit s izraelskou armádou a stali se cílem úmyslných útoků, ministr Barkat řekl: "To je nesmysl, je mi líto."

"Při vší úctě, není absolutně možné, aby Izrael mířil na lidi, kteří přicházejí poskytovat pomoc jiným lidem," řekl Barkat a připomněl, že to byl naopak Hamás a jeho ozbrojenci, kdo 7. října úmyslně zaútočil na izraelské obce, v nichž vědomě zabíjel a znásilňoval ženy.

V úterý premiér Benjamin Netanjahu řekl, že za úderem na vozy humanitární organizace stojí izraelská armáda. Podle něj se jednalo o tragický incident, který se však v období války může stát. Armáda židovského státu slíbila, že incident vyšetří profesionální a nestranný orgán. Vyšetření incidentu po Izraeli chtějí i zahraniční země včetně blízkých spojenců, například Spojené státy.

Podle Andrése World Central Kitchen stále zvažuje, zda znovu spustí své aktivity v Pásmu Gazy. Po pondělním úderu organizace oznámila, že své působení na tomto palestinském území pozastavuje. World Central Kitchen společně se španělskou organizací Proactiva Open Arms například organizovaly přepravu a distribuci potravin do Pásma Gazy skrze námořní koridor z Kypru. Na palestinském území panuje v souvislosti s izraelskou invazí velmi špatná humanitární situace a podle OSN na severu Pásma Gazy hrozí hladomor.

 

Právě se děje

Další zprávy