"Dostal jsi, tak dávej dál." Mladá Češka s kardiostimulátorem platí vzdělání chudým Keňanům

Simona Fendrychová Simona Fendrychová
17. 4. 2017 8:48
Mladá Češka Andrea Volfová podporuje už několik let chudé Keňany ve studiu na střední škole. V této východoafrické zemi s polovinou obyvatel pod hranicí chudoby je vyšší vzdělání placené a pro mnohé často nedostupné. "Pokud u jednoho z členů velké africké rodiny přerušíte začarovaný kruh chudoby, je to změna pro všechny kolem," říká Češka, která sama nosí od dětství kardiostimulátor. Peníze, které jí v souvislosti s tím poskytla americká nadace Medtronic, věnovala na vzdělání dalších chudých Keňanů.
Andrea Volfová se keňskými studenty Paskou (vlevo) a Jamou (vpravo), které finančně podporuje.
Andrea Volfová se keňskými studenty Paskou (vlevo) a Jamou (vpravo), které finančně podporuje. | Foto: Archiv Andrey Volfové

Praha - "Bez středoškolského diplomu nemůžete dělat téměř nic. To platí u nás stejně jako v Keni," říká Andrea Volfová.

Češka Andrea Volfová s keňskými studenty.
Češka Andrea Volfová s keňskými studenty. | Foto: Archiv Andrey Volfové

Tahle mladá Češka představuje pro mnohé zářný příklad toho, že i malá osobní pomoc v rozvojovém světě může měnit životy.

Ve východoafrické Keni sama podporuje dva mladé studenty.

Díky Volfové mají možnost získat maturitu a vyhnout se osudu většiny obyvatel, která v téhle africké zemi žije pod hranicí chudoby. Tedy příležitostným pracem na stavbách anebo trzích, bez výhledu na posun z velice nuzných podmínek.  

Pozornost těm nejchudším

Andrea Volfová podporuje africké studenty hlavně skrze keňskou neziskovou organizaci Kenya Education Fund (KEF). Ta se zaměřuje na nejchudší děti v zemi, které mají na základní škole dobré studijní výsledky.

"Vybíráme podle reálné potřeby. Musíme si být jistí, že se dané dítě nemůže dostat na střední školu bez naší finanční podpory. Zároveň musí mít dobrý prospěch," říká Dominic Muasya, výkonný ředitel Kenya Education Fund.

Připomíná zároveň základní čísla.

Ve 48milionové Keni žije 42 procent obyvatel mladších 15ti let. Zatímco základní školu jim poskytne - byť na velmi rozdílné úrovni - stát, střední školy už jsou placené. A vystuduje je jen polovina zájemců. 

Zbytek zoufale shání jakoukoli podporu. S vědomím toho, jak obrovský rozdíl středoškolské vzdělání znamená. 

"Viděla jsem, jak lidé opravdu touží po vzdělání. Obzvlášť v dnešním světě sociálních sítí dobře vědí, že jim to může změnit život. Dostávají najednou úplně novou příležitost," vysvětluje Volfová.

Sama téměř 10 let pracovala pro OSN.

Andrea Volfová během práce pro OSN v Jižním Súdánu.
Andrea Volfová během práce pro OSN v Jižním Súdánu. | Foto: Archiv Andrey Volfové

Na mírové misi v Jižním Súdánu se před čtyřmi lety seznámila s Jamou a Paskou. On pracoval jako člen ochranky v domě, kde Andrea bydlela, Paska tam chodila uklízet.

Z uklízečky instruktorkou jógy

Jama i Paska vyrůstali v uprchlickém táboře v Keni, kde také získali základní vzdělání.

Po návratu do Jižního Súdánu, který mezitím získal nezávislost, chtěli oba ve studiu pokračovat.

"Jasně, mohla jsem si říct, že ve mě vidí bělocha, který je ochotný jim zaplatit školu, proto budou raději studovat než pracovat. Ale šlo o jejich vlastní nápad a jejich nadšení, které mě přesvědčilo k tomu, abych jim pomohla," vysvětluje Andrea své rozhodnutí.

Začátky nebyly rozhodně jednoduché.

Škola v uprchlickém táboře oba mladé Afričany na další studium dostatečně nepřipravila. "Byl to pro něj boj," popisuje Andrea Jamův nástup na střední školu v keňském Nyahururu. Přestože mu bylo už hodně přes dvacet let, měl pořád problémy se čtením.

Keňa: cesta vzdělání

Andrea Volfová a Jama Emase

Nový dokument České televize o podpoře vzdělání pro chudé Keňany a jejich českých dárcích odvysílal zpravodajský kanál ČT24 na velikonoční pondělí 17.4. ve 12,30 hod. A nabízí ho i v online verzi

Andree se ale vytrvalou podporou podařilo dvěma mladým Afričanům změnit život.

Paska dodělala maturitu, udělala si kurz a pracuje jako instruktorka jógy. "Život jí nezměnil jen samotný diplom. Pomohlo jí i to, že se dostala do nového prostředí a poznala nové lidi. Teď je v pozici, kdy může posílat peníze své matce, která žije v uprchlickém táboře v Ugandě," vysvětluje Andrea.

Třeba s kardiostimulátorem, ale na správném místě

Díky shodě okolností získala Andrea nedávno možnost svoji podporu pro mladé Afričany rozšířit. 

Před třemi lety zvítězila v soutěži americké nadace Medtronic, která každoročně oceňuje za dobročinnou aktivitu lidi, kteří jsou sami závislí na nějaké zdravotnické pomůcce.

Andrea žije odmalička s kardiostimulátorem. Přestože její srdce potřebuje neustálou podporu, nepřekáží jí to v pomoci druhým.

"Spíš mi ta situace často připomínala, že člověk na světě není sám, že potřebuje druhé. A když něco dostal, měl by dávat dál," říká Volfová. 

Díky nadaci Medtronic se dostala mezi desítku dobrovolníků z celého světa, kterým tato organizace svěřila 20 tisíc amerických dolarů, které měli věnovat nějaké charitě.

Andrea neváhala a svoji výhru poslala znovu neziskové organizaci Kenya Education Fund. Díky jejímu daru bude střední školu v této východoafrické zemi studovat dalších 11 chudých studentů.

Andrea zároveň připomíná, že podpora chudých studentů v Keni se zdaleka netýká jen zahraničních dárců.  

"Tamní společnost je velmi štědrá. Každá bohatší rodina podporuje různými způsoby své okolí, vesnici, komunitu. Když se někdo dostane nahoru, táhne za sebou další. Sounáležitost tam funguje dobře, takhle vlastně přežívají," uzavírá Andrea Volfová.

Ukázka z dokumentu Keňa: cesta vzdělání | Video: Česká televize
 

Právě se děje

před 12 minutami

Šéf uskupení Modrá a bílá Ganc informoval izraelského prezidenta, že se mu nepodařilo sestavit vládu. Zemi tak nejspíš čekají již třetí volby za rok.

před 29 minutami

Trump se distancoval od výpovědi velvyslance při Evropské unii Sondlanda

Prezident Spojených států Donald Trump se distancoval od středeční veřejné výpovědi amerického velvyslance při Evropské unii Gordona Sondlanda v Kongresu zmínkou o rozhovoru, kdy mu řekl, že od Ukrajiny nic nechce. Šéf Bílého domu novinářům zároveň řekl, že Sondlanda příliš dobře nezná a nijak často s ním nehovořil.

Trump citoval z jiné Sondlandovy výpovědi, ve které velvyslanci na dotaz, co žádá od Ukrajiny, odpověděl, že nic nechce. Sondland pod přísahou vypověděl, že nebylo pochyb, že Trump k Ukrajině přistupuje stylem "něco za něco", a že každý ve vedení Trumpovy administrativy o této politice věděl.

"Moc dobře ho neznám. Nemluvil jsem s ním často. Není to člověk, kterého dobře znám. Jeví se ale jako dobrý chlapík," řekl Trump novinářům o Sondlandovi. Velvyslanec v minulosti podporoval Trumpovu prezidentskou kampaň a na volby mu skrze své společnosti podle médií poslal milion dolarů (23 milionů korun).

Zdroj: ČTK
před 52 minutami

Pravomoci prezidenta se zřejmě nezmění. Nemáme k tomu mandát, tvrdí poslanci

Pravomoci prezidenta republiky pravděpodobně Parlament v současném složení nezmění. Proti se na středečním jednání ústavních komisí sněmovny a Senátu postavili zástupci ANO a SPD, které svými hlasy mohou ústavní změny ve Sněmovně zablokovat. Většinu možných úprav kompetencí hlavy státu odmítla i KSČM.

"Nemáme mandát k otevření této otázky," uvedla za ANO její poslankyně Helena Válková. Debatu komisí o možných změnách ústavních pravomocí prezidenta před svým předčasným odchodem označila za "zajímavou akademickou diskusi, které se ráda zúčastní, až bude mít čas". "Nevnímáme to jako zásadní nebo akutní problém," dodal poslanec ANO Milan Feranec.

Změnu prezidentských pravomocí odmítl také předseda SPD Tomio Okamura, který s ohledem na nemožnost je prosadit jednání komisí také předčasně opustil.

Předseda KSČM Vojtěch Filip byl ochoten podpořit odvolání přímo voleného prezidenta v referendu. Ochoten byl i k tomu, aby Sněmovna schvalovala kandidáty na ministry před jejich jmenováním tak, jako to činí Evropský parlament u adeptů na eurokomisaře. Bylo by to přijatelné i pro předsedkyni sněmovní komise Kateřinu Valachovou (ČSSD).

před 58 minutami

Djokovič pomohl Srbsku k vítěznému vstupu do Davisova poháru

Druhý hráč světového žebříčku Novak Djokovič vstoupil do finálového turnaje Davisova poháru hladkou výhrou nad Jošihitem Nišiokou. Po nevydařeném vystoupení na Turnaji mistrů zvítězil ve druhé dvouhře 6:1, 6:2 a zpečetil vítězství Srbů nad Japonskem, které po druhé porážce přišlo o šanci postoupit ze skupiny. Srbsko se o první místo utká ve čtvrtek s Francií.

Vítězný návrat do týmové soutěže oslavil Andy Murray a v úvodním utkání Velké Británie v Madridu udolal Tallona Griekspoora z Nizozemska 6:7, 6:4, 7:6. Trojnásobný grandslamový šampion, jenž v Davis Cupu naposledy nastoupil v roce 2016, se proti 179. hráči světového žebříčku dlouho trápil, koncovku ale zvládl a potvrdil, že je po lednové operaci kyčle naplno zpět.

O druhý bod marně bojoval Daniel Evans, který nakonec Robinu Haasemu podlehl 6:3, 6:7, 4:6. Duel rozhodne závěrečná čtyřhra.

První výhru ve skupině slaví Německo, jehož hráči v obou úvodních dvouhrách porazili soupeře z Argentiny. Druhý duel sehrají ve čtvrtek proti Chile.

před 1 hodinou

Penceův úřad popřel tvrzení velvyslance Sondlanda o Ukrajině

Americký republikánský viceprezident Mike Pence nikdy nehovořil s velvyslancem Spojených států v Evropské unii Gordonem Sondlandem o propojení vojenské pomoci Ukrajině s požadavkem, aby Ukrajina otevřela vyšetřování dřívějšího viceprezidenta za Demokratickou stranu Joea Bidena. V prohlášení, které popírá dnešní Sondlandovo tvrzení v Kongresu, to uvedl šéf Penceovy kanceláře Marc Short.

Sondland ve středu předstoupil před výbor Sněmovny reprezentantů pro kontrolu tajných služeb. Řekl mimo jiné, že prezident Donald Trump naléhal na Ukrajinu, aby zahájila vyšetřování jeho politického soka Bidena a že každý ve vedení americké administrativy včetně Pence o této politice věděl.

Ač podle televize CNN Sondlandova výpověď Bílý dům a republikány zcela jistě nepotěšila, demokratům očekávané důkazy rovněž nepřinesla. Sondland totiž opakovaně popřel, že by mu Trump přímo řekl, že by americká vojenská pomoc byla podmíněna tím, že Ukrajina oznámí vyšetřování Joea Bidena.

Zdroj: ČTK
Další zprávy