Napsal to polský deník Gazeta Wyborcza. Komise pro pravdu a smíření mají pracovat pod záštitou Sdružení polských novinářů (SDP). Její krakovská pobočka předpokládá, že jména novinářů, kteří se s tajnou službou zapletli, budou zveřejněna.
"Ti, kteří se budou chtít bránit proti nepravdivým informacím, se budou moci obrátit k profesnímu soudu," říká šéf pobočky Andrzej Stawiarski.
Informace přišla den poté, co se vláda rozhodla odvolat některé polské diplomaty kvůli jejich spolupráci s bývalým komunistickým režimem jako součást svého slibu definitivně očistit stát od komunistické minulosti.
Prověřování brání zákony
Komise hodlají o potřebné dokumenty požádat Institut národní paměti (IPN), polskou obdobu českého Úřadu pro dokumentaci a vyšetřování zločinů komunismu.
K tomu, aby se mohli novináři do záznamů IPN dostat, by se ale musely změnit nejméně dva zákony. Organizace totiž zatím nemají do archivu přístup.
Případy agentů-novinářů v Krakově
Krakov je prvním městem, kde by měly komise pro pravdu a smíření začít fungovat. Podle předsedkyně SDP Krystyny Mokrosińské je to proto, že se tam vyskytly některé případy, které poukazují na účelnost takové komise.
Podle Gazety Wyborcze se na seznamu agentů našla jména dvou novinářů z tohoto města poté, co bývalá členka Solidarity Barbara Nemiecová požádala o odkrytí identity dvou informátorů uvedených v jejím spise. Další krakovský novinář se ke spolupráci s tajnou službou sám přiznal.
"Žurnalisté, kteří jsou spojeni s bývalým režimem, by rovněž měli mít možnost říci pravdu, aby se zbavili strachu ze svých bývalých šéfů," podotkla Mokrosińská.
Vytváření komisí má být ve výlučné působnosti jednotlivých organizací SDP. Po krakovské údajně vznikne brzy další v Poznani.