reklama
 
 

Polská vláda chce nechat vojáky v Iráku

27. 12. 2005 19:20
Varšava - Kabinet Kazimierze Marcinkiewicze požádal prezidenta, aby nechal polské vojáky v Iráku další rok. Očekává, že se tak Polsko dostane k lukrativním zakázkám.

Hlava státu Lech Kaczynski, který coby vrchní velitel ozbrojených sil musí formálně prodloužení mise posvětit, má podle agentury AP na rozhodnutí čas do konce měsíce. O jeho souhlasu místní komentáře nepochybují.

"Vláda požádala prezidenta, aby prodloužil naši misi v Iráku," řekl Marcinkiewicz reportérům po zasedání kabinetu ve Varšavě. Označil to zároveň za "velice těžké rozhodnutí". Rozmístění polských jednotek v Iráku je mezi Poláky velice nepopulární.

Polsko - jeden z nejvýznamnějších spojenců USA

Bylo pověřeno velením mezinárodních sil jižně od Bagdádu.

Od léta 2003 tam mělo 2500 příslušníků, letos v únoru Varšava počet snížila.

V Iráku od zahájení války zahynulo 21 Poláků, mezi nimi 17 vojáků.

Jde o zakázky

Podle náměstka polského ministra obrany Stanislawa Kozieje sníží Varšava v březnu počet svých vojáků v Iráku z téměř 1500 na 900. Pozornost polských jednotek se podle něj zaměří především na výcvik iráckých sil.  Původně měli vojáci Irák opustit do konce letošního roku. V zemi nyní zůstanou dalších 12 měsíců na žádost tamní vlády a USA.

Polsko čeká, že na oplátku získá významné zakázky pro své firmy. "Irák má takovou politiku, že nakupuje od těch zemí, které mu pomohly osvobodit se od režimu Saddáma Husajna. Doufáme, že v té politice bude pokračovat a že kontraktů bude ještě více," uvedl před časem polský ministr obrany Radoslaw Sikorski.#reklama

Opozice protestuje

Většina polské veřejnosti je proti vojenské účasti své armády v iráckém konfliktu. Lidé se rovněž obávají, že působení vojáků v Iráku zvyšuje nebezpečí teroristických útoků v Polsku.

Představitelé opozice a občanských organizací dnes proto vyzývali kabinet k rychlému stažení kontingentu.

Poukazovali na skutečnost, že spojenci jako Bulharsko, Maďarsko a Ukrajina se již rozhodli brzy stáhnout své síly, které v Iráku sloužily nebo ještě slouží pod polským velením.

"Vláda dělá chybu. Před lety se Polsko vysláním jednotek do Iráku angažovalo na správné straně, ale nyní není žádný důvod v pokračování naší mise, protože ostatní spojenci odcházejí," prohlásil šéf strany pravého středu Občanská platforma a bývalý ministr obrany Bronislaw Komorowski.

autor: Red Zah, ČTK | 27. 12. 2005 19:20

Související

  Pokračujte dál

  Hlavní zprávy

  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama