Varšava (od naší spolupracovnice) - Polskem znovu cloumají emoce kvůli umělému oplodnění. Tamní biskupové zveřejnili dokument, v němž požadují zákaz jedné z metod asistované reprodukce, známé jako "in vitro".
Vznik dětí ze zkumavky přirovnali k "pěstování rostlin nebo chovu zvířat". Pobouřili tak část společnosti, která postoj duchovních považuje za nedůstojný a nemorální.
"To, co se děje v botanice a zoologii, se nesmí zkoušet na člověku," soudí biskup Henryk Hoser, který je jedním z nejhlasitějších odpůrců umělého oplodnění in vitro. Poslancům, kteří by takový zákon podpořili, vyhrožuje exkomunikací.
Mladá Polka, která se jako první narodila díky umělému oplodnění in vitro, se rozhodla kvůli postoji kněží z církve vystoupit.
Podle ní biskupové šíří v zemi nenávist vůči takto narozeným lidem. "Jsem vychována v katolické rodině a ctím křesťanské hodnoty... Nechci však figurovat v žádných církevních spisech," řekla pětadvacetiletá Agnieszka Ziólkowská serveru gazeta.pl .
Dokument episkopátu byl podle ní "poslední kapkou", která ji k rozhodnutí o apostázi, tedy odvrácení od církve, dohnala.
Ziólkowská považuje přístup kněží za urážku lidí, kteří jsou na světě právě díky vědeckému pokroku. "Kdyby biskup Hoser byl premiérem, nežila bych a ani dalších 30 000 dětí by nebylo na světě," řekla novinářům.
Výroky kněží o "Frankensteinových dětech" podle ní narušují důstojnost osob narozených díky metodě in vitro. "Je to stigmatizace a diskriminace z hlediska početí," řekla listu Glos Wielkopolski.
Upozornila zároveň, že vznikla paradoxní situace, kdy do rodinných záležitostí mluví kněží, kteří nemají ani ponětí o tom, co znamená být neplodným párem.
Duchovní ovšem tvrdí, že jejich snahou je lidi chránit. Varují, že metoda in vitro je spojena s rizikem genetických vad. "V Polsku chybí zákon, který by stanovil, jaká je hodnota lidského života a jaký status má embryo. ´In vitro´ musí být zakázané," konstatoval Hoser.
Církev kritizuje zejména zmrazování embryí, což považuje za jejich zabíjení. "Většina zmrazených a rozmrzlých embryí při tomto procesu odumírá nebo není schopna dalšího zdravého vývoje. Každé z nich je přitom člověk," argumentuje.
Polský episkopát, který dokument po několikaměsíční přípravě vydal, zároveň odsuzuje potraty, eutanazii či antikoncepci, jež mnoho let jitří katolickou společnost. Politiky vyzval, aby v této citlivé otázce udělali jasno.
Duchovní rovněž kritizují vládní program, který od července předpokládá poskytování státní podpory pro umělé početí. V Polsku sice působí desítky klinik, které oplodnění in vitro umožňují, avšak zájemci si ho až dosud museli hradit sami.
Parlament dosud neschválil žádný zákon, který by tuto problematiku řešil. Vláda se ovšem rozhodla pro státní podporu na základě ministerské vyhlášky. Předpokládá se, že by se díky tomuto opatření v Polsku mohlo narodit každý rok až o 5000 dětí více.
Přihlásit se mohou ženy do 40 let, které se alespoň rok léčily kvůli neplodnosti. Jeden pokus přijde zhruba na osm tisíc zlotých (50 000 korun). Církev, která má v zemi značný vliv, to považuje za "plýtvání" státními prostředky.