Krakov /od našeho zpravodaje/ - Jednání o umístění součástí systému americké protiraketové obrany na území Polska a České Republiky jdou do finále. A v sázce není o nic méně než bezpečnost a suverenita obou zemí, ať už se na věc dívá člověk z jakéhokoli úhlu.
V Praze se dnes sešli premiéři obou zemí, aby se pokusili sladit noty předtím, než o věci odjedou každý zvlášť jednat do Washingtonu s prezidentem Georgem Bushem.
Čtěte více: Topolánek: Dohodu o radaru dáme poslancům v dubnu
V následujícím rozhovoru s profesorem Markem Bankowiczem z krakovské univerzity jsme se proto pokusili poodhalit, jakou strategii nová polská vláda pro jednání s Američany nejspíš zvolí:
A: Polský premiér přijel do Prahy hovořit s premiérem Topolánkem o stavbě americké protiraketové základny. Česká vláda je pro. Co Donald Tusk a jeho vláda?
Současná vláda je velmi opatrná ve srovnání s vládou Jaroslawa Kaczyńského. Ten nadšeně podporoval výstavbu základny. Tvrdil, že je to pro Polsko velmi přínosné a že by Poláci měli dělat všechno proto, aby zde ta základna stála. Nekladl Američanům žádné podmínky. Říkal, že už samotná přítomnost amerických vojsk v Polsku zlepší vztahy s USA, což je pro Polsko přínosem. Ale Tusk říká, že základna je přínosem pouze pro Američany, protože je brání, ale nemá přínos pro Polsko, protože zemi dostává do konfliktu s Ruskem. To totiž tvrdí, že základna nebude Američanům sloužit proti Íránu, ale právě proti Rusku.
A: Jak se s tím chce polská vláda vypořádat?
Tuskův názor je takový, že základna bude bránit Ameriku a ne Polsko a komplikuje naše vztahy s Ruskem. Mohlo by vzniknout nebezpečí ruského útoku, a proto, pokud Američané základnu chtějí, musí splnit určité polské požadavky. Vláda chce protiraketový systém Patriot, aby se Polsko cítilo bezpečněji, a také chce speciální vojenskou smlouvu s USA, díky které bychom měli přístup k nejnovějším vojenských technologiím.
Marek Bankowicz
Profesor Marek Bankowicz je proděkanem Fakulty politických a mezinárodních studií na Jagellonské univerzitě v Krakově. Zabývá se moderními politickými systémy, teorií demokracie a nedemokratickými režimy. Intenzivně se věnoval také českému a československému politickému systému. V češtině vyšla například jeho kniha Demokraté a diktátoři.
A: Premiér Tusk dal ale jasně najevo, že chce zlepšit vztahy s Ruskem. Už něco konkrétního udělal?
Zatím zůstalo pouze u slov, ale jak je známo, slova v politice znamenají hodně. Už teď pozorujeme oteplení vztahů na ose Varšava-Moskva. Kreml tuto nabídku velmi pozitivně přijal. Prvním náznakem je například dnešní návštěva náměstka ruského ministra zahraničí ve Varšavě. To je vůbec první návštěva vysokého ruského představitele po mnoha letech. A to svědčí o tom, že ty vzájemné vztahy byly na velmi nízké úrovni. A také se připravuje návštěva Donalda Tuska v Moskvě, která by se měla uskutečnit v polovině února. Tam by se měl setkat s Putinem.
A: Spojené státy vyjednávaly s Ruskem o základně mnohem intenzivněji a déle než Polsko, přesto k žádné výrazné změně ruských stanovisek nedošlo. Myslíte si, že na tom Donald Tusk v Moskvě může něco změnit?
To není jasné. Pokud by Američané nepřistoupili na polské podmínky, následovalo by určitě další zlepšení vztahů s Ruskem. Pokud by se však na základně s Američany dohodl, je možné, že se ty vzájemné vztahy vrátí opět tam kde byly, protože Rusové zjistí, že nová vláda je úplně stejná jako ta minulá.
A: Myslíte si, že polská vláda vydá konečné rozhodnutí už před volbami v USA?
Myslím si, že to bude velmi rychle, protože Bushův čas se krátí a nemá jisté, jak se rozhodnou jeho nástupci. Je jasné, že demokraté nejsou velkými zastánci stavby základny. Bush proto chce definitivní rozhodnutí urychlit, jak jen to půjde. Je otázka, zda Američané požadavky Polska přijmou. Myslím, že pokud je nepřijmou, vláda stavbu nepodpoří.
A: A co bratři Kaczyńští? Kritizují Tuskovu nerozhodnost?
Ano, jak prezident Lech, tak předseda Práva a spravedlnosti (a bývalý premiér) Jaroslaw vytýkají Tuskovi, že poškozuje vztahy mezi Polskem a USA a že si klade takové nároky, které Američané ani nemohou splnit. Oni tvrdí, že Polsko je spojencem Američanů, a že pokud Američané tuto základnu potřebují, tak že Polsko má povinnost plány spojence podporovat. A jestli pořád s Američany budeme jednat ve stylu "něco za něco" tak to nebudou dobré vztahy. Takže oni výstavbu záklandy podporují bez jakýchkoli podmínek.