Polsko zvažuje naprostý zákaz interrupcí

lem, ČTK
25. 10. 2006 11:00
Varšava - V Polsku je umělé přerušení těhotenství zakázáno od roku 1989. Nyní se má měnit ústava tak, aby na interrupci nemohla ani znásilněná žena.

"Polská republika zajišťuje všem osobám legální ochranu života od jejich početí", mohlo by stát v novém článku polské ústavy.

Interrupce by tak v budoucnosti nepřicházela v úvahu ani v případě žen znásilněných či vážně nemocných.

Návrh ústavní novely, podle níž by mělo být úplně zakázáno umělé přerušení těhotenství, začíná polský parlament projednávat dnes.

Již nyní přitom patří polský zákon o interrupci k nejpřísnějším v Evropě.

"Liga" žádá změnu ústavy

Návrh předložila ultrakonzervativní Liga polských rodin (LPR), která chce prosadit do ústavy zmíněný článek.

Infobox

Čím žije Polsko, nové

PŘEČTĚTE SI:

Aby ale mohla být ústavní změna schválena, musí se pro ni vyslovit dvě třetiny ze 460 poslanců Sejmu.

Je tedy zapotřebí 307 hlasů. Vládní koalice konzervativní strany Právo a spravedlnost, populistů ze Sebeobrany a LPR mají dohromady jen 230 křesel.

Návrh by proto museli podpořit poslanci hlavní opoziční liberální Občanské platformy, která má v Sejmu 132 křesel.

I ve vládní koalici jsou však zákonodárci, kteří neskrývají pochybnosti o prospěšnosti novely.

Za interrupci do vězení

V Polsku, kde má silný vliv katolická církev, je umělé přerušení těhotenství zakázáno od roku 1989. Lékař, který interrupci provede, může být potrestán až dvěma lety vězení.

Podle nyní platného zákona je interrupce povolena v případě znásilnění, incestu, ohrožení života matky nebo poškození plodu.

Žena není za interrupci trestána. Podle návrhu změny ústavy by tyto výjimky byly zrušeny.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Turecká zpěvačka Böleková zemřela po 288 dnech hladovky

V Turecku dnes po 288 dnech protestní hladovky zemřela zpěvačka Helin Böleková, členka populární folkové skupiny Grup Yorum. Informovala o tom agentura AP. Osmadvacetiletá hudebnice zahájila hladovku v době, kdy byla loni ve vězení kvůli údajnému napojení na zakázanou Stranu kurdských pracujících (PKK). Protestovala tak proti perzekuci členů skupiny a proti zákazu vystupovat, který těleso dostalo už v roce 2016.

Böleková a její kolega z kapely Ibrahim Gökçek přestali přijímat potravu poté, co skončili na mřížemi kvůli vyšetřování údajných styků s PKK. Ta vede ozbrojený boj za kurdskou autonomii a turecká vláda, ale také Evropská unie a Spojené státy ji považují za teroristickou organizaci. Z vězení vyšli loni v listopadu, ale s hladovkou ani poté neskončili. Jejich cílem bylo, aby byli propuštěni i zbývající členové skupiny a aby skupina známá svými protestsongy mohla opět vystupovat.

Zdroj: ČTK
Další zprávy