Polsko za hranou zákona. Pochybilo, když pomohlo CIA

ČTK ČTK
24. 7. 2014 13:53
Evropský soud pro lidská práva připustil, že v Polsku jsou tajné věznice CIA.
Obama s polským prezidentem Komorowským na vojenském letišti u Varšavy.
Obama s polským prezidentem Komorowským na vojenském letišti u Varšavy. | Foto: Reuters

Varšava, Štrasburk - Evropský soud pro lidská práva rozhodl, že Polsko porušilo úmluvu o ochraně lidských práv, když na svém území povolilo americké zpravodajské službě CIA zadržet dvojici podezřelých z terorismu.

Jedná se o případ dvou údajných členů teroristické sítě Al-Káida.

"Verdikt štrasburského soudu ohledně vězení CIA je pro Polsko nepříjemný a zemi finančně zatěžuje a poškozuje její image," řekla prezidentova mluvčí Joanna Trzasková-Wieczoreková.

Rozhodnutí soudu podle Reuters připouští, že se v Polsku nachází tajné vězení CIA, což Varšava vždy popírala. Spojené státy již dříve přiznaly, že podezřelé členy Al-Káidy držely a vyslýchaly mimo americké území. Neuvedly však, ve kterých zemích.

Mučení a ponižující zacházení?

Saúdský Arab Abdar Rahím Našírí a Palestinec abú Zubajdá se na soud obrátili s obviněním, že je CIA tajně přepravila do vězení v polských lesích, kde byli podrobeni mučení.

Polsko mělo jejich zadržení zabránit a stíhat odpovědné osoby, soudí údajní teroristé. Vyčítají polským úřadům, že touto pasivitou umožnily, aby se oba stali obětí nelidského a ponižujícího zacházení a byli nelegálně připraveni o svobodu.

Evropský soud pro lidská práva ve čtvrtek rozhodl, že Polsko porušilo mimo jiné články úmluvy zakazující mučení. Podle soudu se provinilo také proti právu na svobodu a vyšetření obvinění.

Polsko oběma mužům nyní musí zaplatit odškodné ve výši 100 000 a 130 000 eur (2,7 a 3,6 milionu korun).

Z Polska až na Guantánamo

Rozsudek je pro zemi, která je smluvní stranou Evropské úmluvy o lidských právech, právně závazný. Podle mluvčí prezidenta Bronislawa Komorowského ale Polsko má ještě možnost odvolat se.

Dvojice je nyní zadržována v americké věznici Guantánamo na Kubě. Spojené státy jurisdikci soudu nepodléhají.

Polské úřady vždy popíraly, že se na území Polska nachází vězení řízené CIA. Země přitom patří k důležitým spojencům USA.

Rozsudek může mít důsledky i pro další evropské země, ve kterých se údajně nacházejí věznice CIA. Podobná obvinění byla ve Štrasburku totiž vznesena i vůči Rumunsku a Litvě.

 

Právě se děje

před 43 minutami

Prezident Zeman se příští týden setká s polským protějškem Dudou

Prezident Miloš Zeman se příští týden na Pražském hradě setká s polským prezidentem Andrzejem Dudou. Budou jednat o tématech Evropské unie či o visegrádské spolupráci. Na webu Pražského hradu to dnes uvedl mluvčí prezidenta Jiří Ovčáček.

Ředitel zahraničního odboru Pražského hradu Rudolf Jindrák řekl, že se setkání uskuteční na žádost Polska. "Polská strana chce konzultovat aktuální věci kolem Evropské unie a polského předsednictví Visegrádu," uvedl. Konkrétní témata se podle něj teprve dojednávají, předpokládá ale projednávání právě evropské a visegrádské agendy, mohla by být i příležitost probrat bilaterální témata.

Zdroj: ČTK
Další zprávy