reklama
 
 

Polsko za hranou zákona. Pochybilo, když pomohlo CIA

24. 7. 2014 13:53
Evropský soud pro lidská práva připustil, že v Polsku jsou tajné věznice CIA.

Varšava, Štrasburk - Evropský soud pro lidská práva rozhodl, že Polsko porušilo úmluvu o ochraně lidských práv, když na svém území povolilo americké zpravodajské službě CIA zadržet dvojici podezřelých z terorismu.

Jedná se o případ dvou údajných členů teroristické sítě Al-Káida.

"Verdikt štrasburského soudu ohledně vězení CIA je pro Polsko nepříjemný a zemi finančně zatěžuje a poškozuje její image," řekla prezidentova mluvčí Joanna Trzasková-Wieczoreková.

Rozhodnutí soudu podle Reuters připouští, že se v Polsku nachází tajné vězení CIA, což Varšava vždy popírala. Spojené státy již dříve přiznaly, že podezřelé členy Al-Káidy držely a vyslýchaly mimo americké území. Neuvedly však, ve kterých zemích.

Mučení a ponižující zacházení?

Saúdský Arab Abdar Rahím Našírí a Palestinec abú Zubajdá se na soud obrátili s obviněním, že je CIA tajně přepravila do vězení v polských lesích, kde byli podrobeni mučení.

Polsko mělo jejich zadržení zabránit a stíhat odpovědné osoby, soudí údajní teroristé. Vyčítají polským úřadům, že touto pasivitou umožnily, aby se oba stali obětí nelidského a ponižujícího zacházení a byli nelegálně připraveni o svobodu.

Evropský soud pro lidská práva ve čtvrtek rozhodl, že Polsko porušilo mimo jiné články úmluvy zakazující mučení. Podle soudu se provinilo také proti právu na svobodu a vyšetření obvinění.

Polsko oběma mužům nyní musí zaplatit odškodné ve výši 100 000 a 130 000 eur (2,7 a 3,6 milionu korun).

Z Polska až na Guantánamo

Rozsudek je pro zemi, která je smluvní stranou Evropské úmluvy o lidských právech, právně závazný. Podle mluvčí prezidenta Bronislawa Komorowského ale Polsko má ještě možnost odvolat se.

Dvojice je nyní zadržována v americké věznici Guantánamo na Kubě. Spojené státy jurisdikci soudu nepodléhají.

Polské úřady vždy popíraly, že se na území Polska nachází vězení řízené CIA. Země přitom patří k důležitým spojencům USA.

Rozsudek může mít důsledky i pro další evropské země, ve kterých se údajně nacházejí věznice CIA. Podobná obvinění byla ve Štrasburku totiž vznesena i vůči Rumunsku a Litvě.

autor: ČTK | 24. 7. 2014 13:53

Související

  Pokračujte dál

  Hlavní zprávy

  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama