Polsko za hranou zákona. Pochybilo, když pomohlo CIA

ČTK ČTK
24. 7. 2014 13:53
Evropský soud pro lidská práva připustil, že v Polsku jsou tajné věznice CIA.
Obama s polským prezidentem Komorowským na vojenském letišti u Varšavy.
Obama s polským prezidentem Komorowským na vojenském letišti u Varšavy. | Foto: Reuters

Varšava, Štrasburk - Evropský soud pro lidská práva rozhodl, že Polsko porušilo úmluvu o ochraně lidských práv, když na svém území povolilo americké zpravodajské službě CIA zadržet dvojici podezřelých z terorismu.

Jedná se o případ dvou údajných členů teroristické sítě Al-Káida.

"Verdikt štrasburského soudu ohledně vězení CIA je pro Polsko nepříjemný a zemi finančně zatěžuje a poškozuje její image," řekla prezidentova mluvčí Joanna Trzasková-Wieczoreková.

Rozhodnutí soudu podle Reuters připouští, že se v Polsku nachází tajné vězení CIA, což Varšava vždy popírala. Spojené státy již dříve přiznaly, že podezřelé členy Al-Káidy držely a vyslýchaly mimo americké území. Neuvedly však, ve kterých zemích.

Mučení a ponižující zacházení?

Saúdský Arab Abdar Rahím Našírí a Palestinec abú Zubajdá se na soud obrátili s obviněním, že je CIA tajně přepravila do vězení v polských lesích, kde byli podrobeni mučení.

Polsko mělo jejich zadržení zabránit a stíhat odpovědné osoby, soudí údajní teroristé. Vyčítají polským úřadům, že touto pasivitou umožnily, aby se oba stali obětí nelidského a ponižujícího zacházení a byli nelegálně připraveni o svobodu.

Evropský soud pro lidská práva ve čtvrtek rozhodl, že Polsko porušilo mimo jiné články úmluvy zakazující mučení. Podle soudu se provinilo také proti právu na svobodu a vyšetření obvinění.

Polsko oběma mužům nyní musí zaplatit odškodné ve výši 100 000 a 130 000 eur (2,7 a 3,6 milionu korun).

Z Polska až na Guantánamo

Rozsudek je pro zemi, která je smluvní stranou Evropské úmluvy o lidských právech, právně závazný. Podle mluvčí prezidenta Bronislawa Komorowského ale Polsko má ještě možnost odvolat se.

Dvojice je nyní zadržována v americké věznici Guantánamo na Kubě. Spojené státy jurisdikci soudu nepodléhají.

Polské úřady vždy popíraly, že se na území Polska nachází vězení řízené CIA. Země přitom patří k důležitým spojencům USA.

Rozsudek může mít důsledky i pro další evropské země, ve kterých se údajně nacházejí věznice CIA. Podobná obvinění byla ve Štrasburku totiž vznesena i vůči Rumunsku a Litvě.

 

Právě se děje

před 10 minutami

Zemřela pozemní hokejistka století Čermáková, medailistka z OH

V den 75. narozenin v neděli zemřela nejlepší česká pozemní hokejistka 20. století Jiřina Čermáková. O úmrtí stříbrné medailistky z olympijských her v roce 1980 v Moskvě informoval svazový web.

Při ženské premiéře pozemního hokeje pod pěti kruhy v Moskvě chyběla kvůli bojkotu her většina velmocí. Československý výběr toho dokázal využít a za vítězným týmem Zimbabwe získal nečekané stříbro.

Čermáková po skončení aktivní kariéry zůstala u pozemního hokeje jako trenérka, vedla i reprezentaci.

Zdroj: ČTK
před 15 minutami

Židovské osady na Západním břehu Jordánu už podle USA neporušují mezinárodní právo, oznámil ministr Pompeo

Židovské osady na Západním břehu Jordánu nyní podle Spojených států neporušují mezinárodní právo. Změnu amerického pohledu oznámil ministr Pompeo.

před 38 minutami

Babiš chce do Česka pozvat ukrajinského prezidenta a premiéra

Premiér Andrej Babiš (ANO) chce pozvat ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského a premiéra Oleksije Hončaruka do Prahy. V Česku by se mohli setkat s představiteli zemí visegrádské skupiny (V4), které nyní Česko předsedá. Babiš to dnes řekl novinářům před odletem na návštěvu Kyjeva. Cíl cesty je podle premiéra podnikatelský, nechce řešit politiku. Teritoriální integritu, suverenitu a jednotu Ukrajiny nicméně Česko podporuje, řekl Babiš.

"Uvidíme, jestli pan prezident nebo pan premiér budou mít chuť to naše pozvání akceptovat," řekl Babiš. Připomněl, že ze zemí V4, kam patří spolu s Českem i Slovensko, Maďarsko a Polsko, jsou vztahy Ukrajiny "delikátní" s Maďarskem. "Je tam co diskutovat," doplnil.

před 43 minutami

Studenti, kteří na několik dní obsadili rektorát Univerzity Karlovy, se dohodli s akademickým senátem na okamžitém ukončení okupační stávky

Zdroj: ČTK
Další zprávy