Mučení i waterboarding za hranicí. Pomáhalo Polsko CIA?

Jakub Novák
31. 3. 2012 19:10
Nepřímo to potvrdil premiér Tusk, tehdejší politické špičky to však vylučují
Polský premiér Donald Tusk
Polský premiér Donald Tusk | Foto: Reuters

Varšava - Waterboarding a kruté výslechy podezřelých osob během "války proti teroru" se zřejmě opravdu prováděly i v Polsku.

Existenci tajného vězení CIA na polském území totiž tento týden nepřímo potvrdil tamní premiér Donald Tusk.

Pro mnohé to představuje dlouho odkládané přiznání, že Polsko souhlasilo s umístěním tajného pracoviště CIA, kde se praktikovaly tvrdé výslechy lidí podezřelých z terorismu.

Polsko se podle Tuska stalo "politickou obětí" úniků informací z amerických úřadů, které se týkaly právě programu tajných věznic CIA mimo Spojené státy.

Premiér se navíc zavázal, že jeho země "už nebude státem, kde politici - i když spolupracují ruku v ruce s největší světovou supervelmocí - mohou někde pod stolem uzavírat dohody, které nikdy nevyjdou na povrch."

Podle Adama Bodnara z polského Helsinského výboru se Tuskovo prohlášení výrazně liší od těch předchozích.

"Tuskova slova lze brát jako nepřímé potvrzení," cituje Bodnara server The Huffington Post.

Ze souhlasu s umístěním tajných věznic CIA na svém území v letech 2002 až 2003 jsou kromě Polska podezřívány i další evropské země - konkrétně Litva a Rumunsko.

Podle deníku Gazeta Wyborcza byl tento týden učiněn další pokrok v této záležitosti - za spolupráci se CIA v souvislosti s tajným vězením byl totiž obviněn bývalý šéf rozvědky Zbigniew Siemiatkowski.

Porušili Poláci svoji ústavu?

Foto: Amnesty International

Celá záležitost je o to citlivější, že pokud polští představitelé v minulosti souhlasili s přenecháním části svého území pod kontrolou cizí mocnosti a navíc tak umožnili, aby na tomto území docházelo k trestným činům, porušili tak polskou ústavu, píše The Huffington Post.

V té době byli u moci prezident Aleksander Kwasniewski a premiér Leszek Miller.

Oba však existenci tajného vězení vehementně popírají.

Válka je válka, nedá se nic dělat

Kwasniewski i Miller nicméně vyjádřili souhlas s touto formou boje proti terorismu. "Vždy budu stát na straně zraněných žen, dětí a obětí útoků," řekl Miller v jednom z rozhovorů. "Nebudu ronit slzy za vrahy. Dobrý terorista je mrtvý terorista," dodal současný předseda Svazu demokratické levice.

Dokonce i dřívější polský prezident a bývalý disident Lech Walesa,podle The Huffington Post řekl, že je proti mučení, ale že toto je válka a ta má svá zvláštní pravidla.

Podle senátora a bývalého premiéra Wlodzimierza Cimoszewicze by měl Miller převzít odpovědnost za to, co se před deseti lety stalo.

Cimoszewicz podle svých slov o vězení CIA v Polsku nevěděli , i když byl v té době ministrem zahraničních věcí.

"Všechno ale nasvědčuje tomu, že CIA využívala prostorů vily ve Starých Kiejkutech. Ty leží na severovýchodě země ve Varmijsko-mazurském vojvodství.

 

Právě se děje

Aktualizováno před 35 minutami

Uvízlé kamiony zablokovaly silnici mezi Bílou a Ostravicí v Beskydech

Dva kamiony uvízly v pondělí ráno na zasněžené silnici 1/56, kterou v úseku mezi obcemi Bílá a Ostravice zablokovaly. Policie tam dopravu řídila kyvadlově. Vznikaly kolony. Okolo 11:00 se podařilo provoz obnovit, řekla mluvčí moravskoslezské policie Soňa Štětínská.

Situace podle ní vznikla nedisciplinovaností řidičů. "Vjeli na úsek komunikace, kde to není v tomto ročním období možné. Je tam zákaz vjezdu pro vozidla s váhou nad 12 tun. Nerespektovali dopravní značení," řekla mluvčí.

Oba vozy v serpentinách u přehrady Šance uvízly. "Jeden se už podařilo odstranit ještě ráno. Na uvolnění druhého se pracovalo během dopoledne. Policisté na místě řídili dopravu kyvadlově. Vznikaly ale kolony," uvedl Štětínská.

Zdroj: ČTK
před 40 minutami

Praha rozšíří zákaz reklamy v centru, přibudou dvě nová pásma

Pražský magistrát rozšíří nařízení, kterým jsou zakázány plakáty, plachty a další reklamní nosiče v Pražské památkové rezervaci, na velkou část metropole. Ke stávajícímu nejpřísnějšímu omezení v historickém centru přibudou dvě pásma, první ve čtvrtích okolo rezervace a druhé sahající na jihu až na Nové Dvory, na severu do Troji, na východě do Malešic a na západě do Motola. Rozšíření by mělo začít platit v červenci příštího roku.

Rozšířením se podle schváleného dokumentu zvýší území podléhající regulaci ze zhruba devíti na více než 111 kilometrů čtverečních, tedy asi na dvanáctinásobek.

V Pražské památkové rezervaci se zákaz bude nově týkat i reklamních stojanů. V prvním novém pásu bude ze zákazu vyňata reklama šířená zvukem či obrazem, reklama na dopravních prostředcích, reklamní periodický tisk a reklamní převleky. V pásmu nejdále od centra budou zakázány pouze dodatečné konstrukce na dopravních prostředcích a reklamní plachty.

Zdroj: ČTK
Další zprávy