Takzvaná policejní hodina by měla platit od desáté nebo jedenácté hodiny večerní do pěti hodin ráno a mládeži by pod hrozbou pokuty bylo zakázáno pohybovat se po ulicích bez dozoru dospělé osoby.
Většina Poláků by podle průzkumu s tímto nařízením souhlasila, píše internetový server onet.pl.
Jak vypadá nulová tolerance
Zákaz nočního vycházení pro mladé je dalším z řady kontroverzních návrhů ministra školství Romana Giertycha, který ve vládě zastupuje národně-katolické uskupení Liga polských rodin. Po tragické sebevraždě studentky gymnázia v Gdaňsku, kterou sexuálně ponižovali její spolužáci a natáčeli to na mobilní telefony, vyhlásil program "nulové tolerance".
Změnou v zákoně, která zatím čeká na schválení parlamentem, chce Giertych zavést do škol uniformy, zakázat v jejich prostorách prohlížení nevhodných stránek na internetu nebo kontrolovat žáky pomocí kamer. Cílem programu je zabránit rostoucímu násilí mezi mladými.
Podle Giertycha by jeho jednotlivé body, jako je například zákaz používání mobilních telefonů ve škole nebo přísná opatření proti šikaně, měly začít platit v únoru či březnu příštího roku.
Co chcete, už si dělat nebudete
Pokud jde o zákaz nočního vycházení, při jeho prvním porušení by polské nezletilé čekalo zadržení a následně výstraha.
Pokud by se mladý člověk, za kterého nesou zodpovědnost rodiče, venku po stanovené hodině toulal opakovaně, hrozila by jim pokuta ve výši až 5000 zlotých (asi 36 630 korun).
"Psychologické povídačky" podle ministra Giertycha z národně-katolické Ligy polských rodin s kriminalitou mládeže nic neudělají. Podle něho je čas opustit zásadu "dělejte si, co chcete".
"Zadržení mladého člověka muži zákona není trest, ale prvek ochrany," tvrdí ministr.
"Není to nic jiného než zákaz vycházení, během kterého budou náctiletí pronásledováni jen kvůli tomu, že jsou mladí," kritizuje Giertychův návrh Lukasz Lugowski, ředitel varšavského centra pro sociální terapii mládeže "Kout".
Nelíbí se mu, že každý mladý člověk, kterého policie v noci chytí na ulici, bude považován za zločince.
Poláci s návrhem souhlasí
S přísným opatřením nicméně souhlasí 80 procent Poláků, kteří se zúčastnili výzkumu provedeného agenturou TNS OBOP. Stejný názor měli obyvatelé měst i vesnic.