Polská vláda má důvěru. Díky populistům

rst, ČTK
10. 11. 2005 21:31
Varšava - Nová polská vláda získala důvěru parlamentu. Pro kabinet Kazimierze Marcinkiewicze hlasovalo 272 poslanců, proti bylo 187.

Vláda se bude kromě vlastních zákonodárců ze strany Právo a spravedlnost (PiS) opírat také o zástupce nacionalistické Ligy polských rodin a populistické Sebeobrany. Obě se staví skepticky k evropské integraci a ekonomickým reformám, které musí Polsko podstoupit kvůli přijetí eura.

Sociálně konzervativní strana Strana Právo a spravedlnost, která zvítězila v nedávných volbách, sice chtěla původně utvořit koaliční vládu s liberální Občanskou platformou (PO), rozhovory ale ztroskotaly na rozdělení křesel. Politici PiS poté začali podporu pro menšinovou vládu hledat u menších stran, reprezentujících krajní pravici.

"Každého poslance a každý klub považuji za stejně důležitý,"nechal se slyšet premiér Kazimierz Marcinkiewicz.

Nadbíhání populistům

Jeho projev, ve kterém představil program nové vlády, byl podle analytiků určen právě poslancům populistických stran. "Nejdůležitější firmy zůstanou ve státních rukou," řekl mimo jiné premiér. Jako příklady uvedl petrochemické společnosti PKN Orlen a Lotos, Polské lesy nebo banku PKO BP.

Privatizace se protiví nejen politikům PiS, ale například i Lize polských rodin. Premiér v programovém prohlášení slíbil rovněž zvýšení příspěvku na nově narozené děti. Ve více než hodinovém proslovu hovořil i o podpoře polských zemědělců a pomoci sociálně slabším.

"Premiérův entuziasmus mi je sympatický, netuším ale, kde vezme peníze na financování svých slibů," komentoval pro agenturu Reuters program vlády ekonom Marek Goliszewski.

Obavy ekonomů

Ekonomové se obávají především požadavků Sebeobrany a Ligy polských rodin na omezení nezávislosti centrální banky. Premiér ve snaze uklidnit investory slíbil, že udrží deficit pod třemi procenty hrubého domácího produktu.

Od chvíle, kdy zkrachovaly koaliční rozhovory s liberální Občanskou platformou, ztratila polská měna čtyři procenta ze své hodnoty.

Populistická Sebeobrana požadovala, aby ve smlouvě byly zvýšeny produkční kvóty a dotace pro polské zemědělce. Podle odborníků to ale není reálné. Polsko by totiž pro změnu smlouvy muselo získat zbývajících 24 členských zemí EU..

"Vláda má dobrý program, dáme jí šanci," avizoval dopředu předseda Sebeobrany Andrzej Lepper. Po kabinetu chce, aby zavedl sociální minimum a dávky pro dlouhodobě nezaměstnané, osvobodil důchodce od daní a změnil smlouvu, na základě které Polsko loni v květnu vstoupilo do Evropské unie.

Krajně pravicová a extrémně katolická Liga polských rodin pak zase chce, aby kabinet zavedl příspěvek pro nově narozené děti. Svou podporu podmínila i tím, že vláda bude žádat poslance o souhlas s každou důležitou privatizací. Liga se přitom staví proti prodeji petrochemických a energetických společností, aerolinek nebo pošty.

 

Právě se děje

Další zprávy