Martin - Představitelé Česka a Slovenska, včetně hlav států a šéfů vlád, se v Martině zúčastnili oslav 100. výročí podpisu Martinské deklarace, ve které se zástupci Slovenska přihlásili k Československu, vzniklému o dva dny dříve, tedy 28. října 1918. Reprezentanti obou zemí zdůrazňovali historický význam společného státu i bezprecedentní těsné vazby, které mezi oběma republikami trvají po rozpadu Československa v roce 1992.
Český prezident Miloš Zeman prohlásil, že díky vzniku Československa (ČSR) před sto lety Češi a Slováci neztratili svoji národnost a jazyk. "Oběma našim národům hrozilo odnárodnění. Čechům hrozila germanizace, Slovákům hrozila maďarizace. Toto výročí (vzniku ČSR) si připomínáme především proto, že díky těmto událostem jsme neztratili svoji národnost, jazyk," uvedl Zeman.
Vzájemnost a přátelství. Prezident České republiky Miloš Zeman, prezident Slovenské republiky Andrej Kiska a další čeští a slovenští ústavní činitelé si v Martině připomínají 100. výročí podpisu Martinské deklarace. pic.twitter.com/glvGcybkxK
— Jiří Ovčáček (@PREZIDENTmluvci) October 30, 2018
Navzdory rozdělení Československa na konci roku 1992 se Slováci a Češi podle Zemana opět sešli v Evropské unii. "Ač jsme se rozešli, setkali jsme se v Evropské unii, která je skvělým projektem," řekl a dodal, že na světe neexistují bližší národy, než český a slovenský.
Rovněž slovenský prezident Andrej Kiska ocenil vztahy obou republik bývalé československé federace. "Neznám dvě země, které by si byly bližší než Slovensko a Česko. Dva samostatné, úspěšné, moderní státy," řekl Kiska.
Slovenský prezident zároveň ocenil zakladatele ČSR a připomněl heslo prvního československého prezidenta Tomáše Garrigua Masaryka "Nebát se a nekrást".
Podle českého premiéra Andreje Babiše slovenský národ, jenž byl za Rakouska-Uherska utlačovaný, vytvořil sebevědomý a nezávislý stát, který prosperuje. V projevu zvláště ocenil slovenského spoluzakladatele Československa Milana Rastislava Štefánika, který tragicky zahynul v roce 1919 při letecké nehodě.
Šéf českého Senátu Milan Štěch označil první republiku za úspěšný projekt. "Československo patřilo mezi vyspělé země, soužití našich národů ale nebylo bezproblémové," uvedl Štěch. Ocenil také klidné rozdělení Československa a poukázal na nynější přátelské a bratrské vztahy mezi Českem a Slovenskem a na úzkou spolupráci obou zemí.
Slovenský premiér Peter Pellegrini označil Martinskou deklaraci za příklad toho, že pro naplnění důležitých projektů je nevyhnutelná podpora veřejnosti. "Bez semknutí se pro stát, pro národ, pro jeho budoucnost se nepohneme kupředu. Cítím, jak nás oslabují politické spory, které přerostly v nevraživost. Toto není cesta," poznamenal Pellegrini.
Oslav výročí podpisu Deklarace slovenského národa (Martinské deklarace) a vzniku ČSR se v centru Martina zúčastnily stovky lidí, byť začátek slavnostního programu za doprovodu komorního orchestru provázel silný déšť. Před zahájením společenského a kulturního programu přeletěly nad martinským náměstním armádní vrtulníky. Dopoledne čeští a slovenští představitelé položili věnce k pamětní desce na budově, kde byla Martinská deklarace přijata.