Téměř polovina Rakušanů je pro uzákonění eutanazie podle nizozemského vzoru, kde je dovoleno usmrcení "z milosti" na žádost smrtelně nemocného a těžce trpícího pacienta.
Přesně čtvrtina rakouských občanů se naopak vyslovila proti eutanazii a 26 procent se nedokázalo rozhodnout pro jasnou odpověď.
Vzorem pro Evropu zůstává Nizozemí
Za vzor slouží stoupencům legalizace eutanazie právě Nizozemsko, kde je vstříknutí smrtící injekce lékařem za určitých podmínek povoleno od roku 2000.
K zákroku je ale možné přistoupit pouze tehdy, je-li pacient nevyléčitelně nemocný, trpí nesnesitelnými bolestmi a jednoznačně a opakovaně žádá o usmrcení.
Expertní komise pak musí přezkoumat, zda byla dodržena všechna daná pravidla.
Liberálnější je legislativa v Belgii, kde může být nevyléčitelně nemocný pacient na své opakované naléhání usmrcen, i pokud mu bezprostředně nehrozí přirozená smrt.
Ve Švýcarsku může lékař ve výjimečných případech pacientovi připravit jed, který si pacient sám podá.
Pro eutanazii je i katolické Polsko
V Rakousku je stejně jako v drtivé většině evropských zemí zakázána aktivní eutanazie, v určitých případech však může nemocnice vyřadit z provozu zařízení, která udržují pacienta při životě.
Rakouský parlament schválil na jaře zákon, na jehož základě může sám pacient určit, jaké lékařské prostředky už nehodlá přijímat.
Podle průzkumů z posledních let je pro legalizaci eutanazie i polovina občanů silně katolického Polska a například ve Španělsku a ve Francii se pro ni vyslovuje jasná většina obyvatel.