reklama
 
 

Politika, alkohol, rychlá auta. Pohádka o Slotovi končí

14. 5. 2013 15:23
Slovenský politik přišel o členství ve straně. Možná přijde i o řidičák nebo o svobodu

Bratislava - O tom, že vstupem do politiky si člověk může plnit své sny, může málokdo vyprávět tak jako dlouholetý předák slovenských národovců Ján Slota.

V garáži se mu střídala luxusní sportovní auta, včetně limitované série Mercedesu McLaren SLR 722. Odpočívat jezdil do prostorné vily na chorvatském ostrově Rab, kde měl také jachtu a malé sportovní letadlo.

Kromě toho se bývalý šéf Slovenské národní strany rád oddával ještě dalšímu koníčku. Alkoholu. Pod jeho vlivem byl spatřen na různých místech Slovenska mnohokrát, za volantem svých drahých vozů nevyjímaje.

Měl poslaneckou imunitu, byl ministrem, co se mu mohlo stát. Teď se ale situace pro Jána Slotu změnila. Není ministr, není poslanec, ba není dokonce ani politik.

V dubnu jej kvůli špatnému hospodaření a dluhům vyloučili ze Slovenské národní strany, ve které hrál skoro dvacet let ústřední roli.

"Myslím, že do Slovenské národní strany se už nedokáže vrátit. Pokud se vrátí do politiky, tak jako šéf nějaké nově založené strany, ale už to bude mít velmi těžké. Spíš se domnívám, že jako politik skončil," říká redaktor slovenského časopisu Týždeň a známý slovenský novinář Eugen Korda.

A od minulého týdne je ještě hůř. Policie ho zadržela v Čadci, když pod vlivem alkoholu předváděl v centru města se svým mercedesem neuvěřitelnou jízdu. Jel po svahu na trávě, odmítal zastavit na policejní výzvu, dokud ho vůz strážců zákona nezablokoval.

Hrozí mu vězení, horní sazba za podobné činy je jeden rok. V lepším případě dostane pokutu a může přijít o řidičský průkaz.

Policejní prezident Tibor Gašpar deníku Sme řekl, že Slota nebude nijak zvýhodněn kvůli tomu, čím byl v minulosti. "Případ se posuzuje úplně stejně jako vůči každému jinému občanovi," uvedl prezident.

Alkohol tak zřejmě Slotovi, který letos oslaví šedesáté narozeniny, definitivně ukončil politickou kariéru. Chtěl pokračovat, protože podle některých názorů v Čadci sháněl podporu mezi členy SNS pro svolání sněmu a pro svůj návrat.

Alkohol provázel Jána Slotu často během jeho působení v politice. K nejslavnějším výstupům patří jeho extempore na terase jedné bratislavské restaurace. Vymočil se z ní dolů na chodník a pak odjel pryč autem.

V roce 2009 v souvislosti s volbou českého prezidenta ve zjevně podroušeném stavu označil  Jana Švejnara za "hnůj a přivandrovalce."

Rok poté vulgárně nadával policistce u garáží slovenského parlamentu. Policistka odmítla dovnitř pustit jeho řidiče, protože neměl doklady nutné pro vjezd do garáží. Pokutu 100 eur nakonec zaplatila policistka, protože podle ministerstva vnitra se údajně díky ní dostal na veřejnost zvukový záznam incidentu.

V lednu 2010 vrávoral v parlamentu a na novináře vyplazoval jazyk. Na dotaz, zda je střízlivý, odpověděl, že je v pohodě.

Podle Eugena Kordy jezdil autem opilý zcela běžně a pravidelně. "Sám jsem byl mnohokrát svědkem toho, jak sedal za volant opilý. Někdy více, někdy méně. Nebylo to nic výjimečného, on je alkoholik," říká Korda.  

V roce 2004 Slota při havárii zcela "zrušil" automobil Chrysler Viper, který měl půjčený. Před dvěma lety jej bratislavský řidič natočil vrávorajícího vedle auta na křižovatce ve slovenské metropoli.

Ostatně nic z jeho vozového parku mu oficiálně nepatřilo, všechna auta byla prý půjčená. A nebyly to žádné tuctové kusy. Politik šoféroval například Bentley Continental GT nebo Porsche Cayenne.

Bývalý bratislavský zpravodaj MF Dnes popisuje začátky Sloty v politice takto: "Šéf SNS a žilinský primátor Ján Slota, přezdívaný žilinský kníže, miluje rychlou jízdu v otevřeném mercedesu. (…) Jeho nezletilý syn proslul vášní pro bezohlednou jízdu ulicemi Žiliny. Když něco rozbije nebo někoho zraní, otec to zařídí." (Ján Slota byl v letech 1990 až 2006 primátorem Žiliny - pozn. red.)

Před třemi lety se Slovenská národní strana ještě jen tak tak do parlamentu dostala, ale výsledek signalizoval Slotův ústup ze slávy. Strana se dostala těsně přes pětiprocentní hranici. Loni už to nedokázala a Slota řekl, že je vlastně rád, protože nebude sedět v parlamentu s "blázny, idioty a zloději".

"Nový šéf Slovenské národní strany Anton Danko, kterého už Slota stihl urazit tvrzením, že mu (Slotovi) dříve lezl do zadnice, hovoří o potřebě reformovat partaj.

Neměla by se už prý zaobírat Maďary jako za Sloty, ale spíše bojem proti Bruselu a byrokracii Evropské unie. SNS například podle Danka odmítá pomoc zemím, jako jsou Řecko nebo Kypr.

"Maďarské téma teď skutečně moc nezabírá, zatímco euroskepticismus je v módě. Ale národovci se zase někdy k Maďarům vrátí, protože to vždy na Slovensku nějaké hlasy přinese," míní Eugen Korda.

Na Slotu bude Slovensko vzpomínat jako na autora jadrných výroků. Možná vůbec nejslavnějším je ten z roku 1999, kdy v záchvatu hněvu vůči Maďarsku prohlásil: "Nasedneme do tanků a půjdeme a srovnáme Budapešť. Nedáme ani centimetr čtvereční těm hajzlům maďarským."

autor: Martin Novák | 14. 5. 2013 15:23

Související

  Hlavní zprávy

  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama