Politik chce pro Alžbětu II. jachtu za 60 milionů liber

Zahraničí Zahraničí
16. 1. 2012 21:07
Alžběta II. oslaví 60 let na trůnu 6. února. Dar podle politika "zlepší náladu v zemi"
Královna Alžběta II.
Královna Alžběta II. | Foto: Reuters

Londýn - Když jde o královnu, musejí jít starosti s ekonomickou krizí stranou. Aspoň tak lze vykládat návrh náměstka ministra školství Michaela Govea, který obeslal britské ministry s ambiciózním návrhem.

K diamantovému výročí panování královny požadoval právě pro Alžbětu II. koupi luxusní jachty za 60 miliónů liber, tedy v přepočtu přes 1,8 miliardy českých korun.

Britskou veřejnost překvapilo, že chtěl horlivý monarchista Gove využít peněz z veřejného rozpočtu.

"Mám silný pocit, že bychom měli diamantového výročí využít a uctít při této příležitosti královnu a její přínos pro náš národ a Commonwealth," napsal Gove v tajné depeši, kterou ocitoval deník The Guardian. "Olympijské hry nesmějí zastínit diamantové výročí," dodal.

Cameron: Ať ji postaví soukromníci

Opoziční labouristé okamžitě návrh zkritizovali. Dali najevo, že v roce, kdy britská ekonomika očekává další vlnu recese, si dají pozor, aby vládou podporované veřejné akce - olympiáda i oslavy královnina výročí - neodvedly pozornost od ekonomických problémů.

"V době, kdy se krátí školské rozpočty, se rodiče určitě budou ptát, jak na takovou myšlenku mohl Gove vůbec přijít," kontroval v tisku místopředseda labouristů Tom Watson.

Goveův nápad zaskočil i ministerského předsedu Davida Camerona. Ten BBC řekl, že by projekt královské jachty podpořil, pokud by byla financována ze soukromých peněz.

 

Právě se děje

před 10 minutami

Norský hokejový obránce Holös se představí už na patnáctém mistrovství světa

Obránce Jonas Holös z Linköpingu nechybí v norské nominaci na hokejové mistrovství světa v Rize a představí se už na 15. světovém šampionátu v kariéře. Jediný současný norský zástupce v NHL útočník Mats Zuccarello hraje s Minnesotou play off. Kouč Petter Thoresen má v kádru ze Severní Ameriky dva hráče z nižší AHL.

Nominace hokejistů Norska na mistrovství světa v Rize (21. května - 6. června):

Brankáři: Henrik Holm (Stavanger), Jonas Arntzen (Örebro/Švéd.), Henrik Haukeland (Färjestad/Švéd.),

obránci: Max Krogdahl (Frisk Asker), Emil Lilleberg (Sparta Sarpsborg), Kristian Östby (Stavanger), Christian Bull (Krefeld/Něm.), Stefan Espeland (Salcburk/ICEHL), Ole Julian Björgvik Holm (Cleveland/AHL), Jonas Holös (Linköping/Švéd.), Christian Kasastul (AIK Stockholm/Švéd.), Erlend Lesund (Rögle/Švéd.),

útočníci: Magnus Brekke Henriksen, Tobias Lindström, Martin Röymark (všichni Valerenga Oslo), Ludvig Hoff, Tommy Kristiansen (oba Stavanger), Andreas Heier (Stjernen), Thomas Valkvae Olsen (Frisk Asker), Eirik Östrem Salsten (Storhamar), Michael Haga (Djurgaaden/Švéd.), Mats Rosseli Olsen (Frölunda/Švéd.), Sondre Olden (Sheffield/Brit.), Ken André Olimb (Düsseldorf/Něm.), Mathis Olimb (Wolfsburg/Něm.), Mathias Emilio Pettersen (Stockton/AHL), Samuel Solem (AIK Stockholm/Švéd.), Mathias Trettenes (Biel-Bienne/Švýc.).

před 1 hodinou

V kádru Běloruska pro MS je Šarangovič z New Jersey, Andrej Kosticyn chybí

Útočník Jegor Šarangovič z New Jersey je hlavní hvězdou sedmadvacetičlenné nominace hokejistů Běloruska na mistrovství světa. Vedle jediné posily z NHL jsou v kádru také tři naturalizovaní Kanaďané a dva Američané. Chybí útočník Andrej Kosticyn z Pardubic, který se v přípravě na šampionát zranil.

Nominace hokejistů Běloruska na mistrovství světa v Rize (21. května - 6. června):

Brankáři: Alexej Kolosov, Danny Taylor (oba Dinamo Minsk/KHL), Konstantin Šostak (Čerepovec/KHL),

obránci: Stěpan Falkovskij, Vladislav Jerjomenko, Ilja Solovjov, Ilja Šinkevič, Dmitrij Znacharenko (všichni Dinamo Minsk/KHL), Dmitrij Koronov, Jevgenij Lisovec (oba Ufa/KHL), Andrej Antonov (Junosť Minsk), Nick Bailen (Čeljabinsk/KHL), Kristian Chenkel (Kazaň/KHL),

útočníci: Arťom Děmkov, Francis Paré, Shane Prince (všichni Dinamo Minsk/KHL), Sergej Drozd, Stanislav Lopačuk, Michail Stefanovič (Junosť Minsk), German Něstěrov (Gomel), Andrej Bělevič (Nižnij Novgorod/KHL), Vladislav Kodola (Čerepovec/KHL), Nikita Komarov (Omsk/KHL), Sergej Kosticyn (Bratislava Capitals/ICEHL), Geoff Platt (Ufa/KHL), Jegor Šarangovič (New Jersey/KHL), Danila Klimovič (Zubři Minsk).

Další zprávy