Politik chce pro Alžbětu II. jachtu za 60 milionů liber

Zahraničí Zahraničí
16. 1. 2012 21:07
Alžběta II. oslaví 60 let na trůnu 6. února. Dar podle politika "zlepší náladu v zemi"
Královna Alžběta II.
Královna Alžběta II. | Foto: Reuters

Londýn - Když jde o královnu, musejí jít starosti s ekonomickou krizí stranou. Aspoň tak lze vykládat návrh náměstka ministra školství Michaela Govea, který obeslal britské ministry s ambiciózním návrhem.

K diamantovému výročí panování královny požadoval právě pro Alžbětu II. koupi luxusní jachty za 60 miliónů liber, tedy v přepočtu přes 1,8 miliardy českých korun.

Britskou veřejnost překvapilo, že chtěl horlivý monarchista Gove využít peněz z veřejného rozpočtu.

"Mám silný pocit, že bychom měli diamantového výročí využít a uctít při této příležitosti královnu a její přínos pro náš národ a Commonwealth," napsal Gove v tajné depeši, kterou ocitoval deník The Guardian. "Olympijské hry nesmějí zastínit diamantové výročí," dodal.

Cameron: Ať ji postaví soukromníci

Opoziční labouristé okamžitě návrh zkritizovali. Dali najevo, že v roce, kdy britská ekonomika očekává další vlnu recese, si dají pozor, aby vládou podporované veřejné akce - olympiáda i oslavy královnina výročí - neodvedly pozornost od ekonomických problémů.

"V době, kdy se krátí školské rozpočty, se rodiče určitě budou ptát, jak na takovou myšlenku mohl Gove vůbec přijít," kontroval v tisku místopředseda labouristů Tom Watson.

Goveův nápad zaskočil i ministerského předsedu Davida Camerona. Ten BBC řekl, že by projekt královské jachty podpořil, pokud by byla financována ze soukromých peněz.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 8 hodinami

Při nehodě auta a malotraktoru zemřel na Domažlicku starší muž

Jednu oběť má nehoda osobního auta a malotraktoru u Záhořan na Domažlicku. Auto zezadu narazilo do malého traktoru a jeho řidiče náraz vymrštil do příkopu, na místě zemřel. ČTK o tom informovala krajská policejní mluvčí Dagmar Jiroušková.

Nehoda se stala okolo 16:45 na silnici III/1836 u obce Záhořany. Řidič vozu Volvo ve věku 22 let jel ve směru od Záhořan na Spáňov. "Z dosavadního šetření vyplývá, ze řidič osobního vozidla zezadu narazil do vpředu jedoucího malotraktoru značky Vari, které řídil 77letý řidič. Po střetu byl řidič z malotraktoru vymrštěn do silničního příkopu. Při nehodě došlo k jeho zranění, kterému na místě podlehl," popsala Jiroušková.

Požití alkoholu a jiných omamných a psychotropních látek u řidiče osobního vozidla policisté na místě vyloučili. Okolnosti tragické nehody nyní policie vyšetřuje.

Zdroj: ČTK
Další zprávy