reklama
 
 

Politická krize v Moldavsku vrcholí. Ústavní soud dočasně zbavil moci prezidenta Dodona

2. 1. 2018 14:51
Moldavský prezident Igor Dodon loni dvakrát odmítl podepsat jmenování nových členů vlády.

Kišiněv - Vleklá moldavská politická krize dosáhla v úterý dalšího vrcholu, když Ústavní soud v Kišiněvě dočasně zbavil moci prezidenta Igora Dodona.

Prozápadní opozice hlavu státu obviňuje z nečinnosti při schvalování personálních změn ve vládě. Prezidentské pravomoci má převzít předseda parlamentu Andrian Candu.

Dodon během loňského roku dvakrát odmítl podepsat vládní rozhodnutí o výměně sedmi členů kabinetu premiéra Pavla Filipa včetně dvou vicepremiérů, šéfa moldavské diplomacie nebo ministra obrany. Své odmítavé stanovisko odůvodnil neschopností navrhovaných kandidátů, případně jejich vazbami na údajné pachatele finančních podvodů.

Podle moldavské ústavy sice prezident může jmenování nových členů vlády odmítnout, učinit tak může ale jen jednou.

Bývalá sovětská republika, která je nejchudší zemí v Evropě, je politicky rozpolcená už dlouhodobě. Jeden tábor podporuje prozápadní vládu, která usiluje o těsnější spolupráci s Evropskou unií a s USA. Naproti tomu Dodon a jeho spojenci chtějí Moldavsko vrátit do ruské sféry vlivu.

Podle kritiků se prezident pohybuje za hranou moldavské ústavy. Odebráním pravomocí pohrozili ústavní soudci hlavě státu už loni v říjnu.

Skupina prozápadně orientovaných poslanců podle zpravodajského serveru NOI požádala Ústavní soud, aby konstatoval, že výkonu prezidentských pravomocí se kvůli Dodonově nečinnosti má dočasně ujmout Candu. V úterý ústavní soudci žádosti vyhověli. Očekává se, že předseda parlamentu jmenování podepíše tak, aby noví členové vlády převzali své úřady už v pátek.

Dodon s kritikou ze strany Ústavního soudu nesouhlasí a tvrdí, že soudci svým rozhodnutím překročili pravomoc. Prezident hrozí, že do ulic moldavských měst povolá své příznivce k protestním demonstracím.

autor: ČTK | 2. 1. 2018 14:51

Související

  Hlavní zprávy

  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama