reklama
 
 

Ruští diplomaté vyhoštění z Moldavska verbovali v zemi vojáky na Ukrajinu, Kreml to popírá

13. 6. 2017 18:16
Pětice ruských diplomatů, kteří byli nedávno vyhoštěni z Moldavska, měla verbovat v zemi vojáky do jednotek proruských separatistů na Donbasu. S odvoláním na moldavské vládní a diplomatické zdroje to uvedla agentura Reuters. Rusko obvinění označilo za pomluvy. Moldavsko diplomaty vyhostilo kvůli napojení na ruskou rozvědku. "Jsou to plané pomluvy, které nejsou podloženy žádnými fakty. Někdo se záměrně snaží rozpoutat vlnu propagandy," uvedl náměstek ruského ministra zahraničí.

Kišiněv - Pět ruských diplomatů, které Moldavsko na konci května vyhostilo, verbovalo žoldáky bojující na straně proruských separatistů na východoukrajinském Donbasu. S odvoláním na moldavské vládní a diplomatické zdroje to v úterý uvedla agentura Reuters. Ruské ministerstvo zahraničí obvinění označilo za plané pomluvy.

Moldavsko ruské diplomaty vyhostilo kvůli napojení na ruskou vojenskou rozvědku, uvedl Reuters. Zdroje z moldavských informačních orgánů tvrdí, že diplomaté verbovali žoldáky z moldavského autonomního regionu Gagauzsko. V oblasti žijí především Rusku naklonění obyvatelé turkického původu.

Náměstek ruského ministra zahraničí Grigorij Karasin tato obvinění odmítl. "Jsou to plané pomluvy, které nejsou podloženy žádnými fakty. Někdo se záměrně snaží rozpoutat vlnu propagandy," řekl. Ruské ministerstvo obrany obvinění odmítlo komentovat.

Boje na východě Ukrajiny propukly v dubnu 2014 po svržení proruského prezidenta Viktora Janukovyče a následné ruské anexi Krymu. Ukrajinská vláda tvrdí, že Moskva separatistům dodává zbraně a další vojenskou výpomoc. To ale Kreml odmítá.

Podle moldavských orgánů žoldáci nejprve procházeli výcvikem v polovojenském táboře v Rostovské oblasti na jihu Ruska. V oblasti jsou minimálně dva vojenské tábory pro výcvik dobrovolníků, kteří chtějí bojovat na straně proruských separatistů na Donbasu, poznamenal Reuters.

autor: ČTK | 13. 6. 2017 18:16

Související

  Pokračujte dál

  Hlavní zprávy

  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama