Ruští diplomaté vyhoštění z Moldavska verbovali v zemi vojáky na Ukrajinu, Kreml to popírá

ČTK ČTK
13. 6. 2017 18:16
Pětice ruských diplomatů, kteří byli nedávno vyhoštěni z Moldavska, měla verbovat v zemi vojáky do jednotek proruských separatistů na Donbasu. S odvoláním na moldavské vládní a diplomatické zdroje to uvedla agentura Reuters. Rusko obvinění označilo za pomluvy. Moldavsko diplomaty vyhostilo kvůli napojení na ruskou rozvědku. "Jsou to plané pomluvy, které nejsou podloženy žádnými fakty. Někdo se záměrně snaží rozpoutat vlnu propagandy," uvedl náměstek ruského ministra zahraničí.
Ruští vojáci na ukajině (ilutrační foto).
Ruští vojáci na ukajině (ilutrační foto). | Foto: Reuters

Kišiněv - Pět ruských diplomatů, které Moldavsko na konci května vyhostilo, verbovalo žoldáky bojující na straně proruských separatistů na východoukrajinském Donbasu. S odvoláním na moldavské vládní a diplomatické zdroje to v úterý uvedla agentura Reuters. Ruské ministerstvo zahraničí obvinění označilo za plané pomluvy.

Moldavsko ruské diplomaty vyhostilo kvůli napojení na ruskou vojenskou rozvědku, uvedl Reuters. Zdroje z moldavských informačních orgánů tvrdí, že diplomaté verbovali žoldáky z moldavského autonomního regionu Gagauzsko. V oblasti žijí především Rusku naklonění obyvatelé turkického původu.

Náměstek ruského ministra zahraničí Grigorij Karasin tato obvinění odmítl. "Jsou to plané pomluvy, které nejsou podloženy žádnými fakty. Někdo se záměrně snaží rozpoutat vlnu propagandy," řekl. Ruské ministerstvo obrany obvinění odmítlo komentovat.

Boje na východě Ukrajiny propukly v dubnu 2014 po svržení proruského prezidenta Viktora Janukovyče a následné ruské anexi Krymu. Ukrajinská vláda tvrdí, že Moskva separatistům dodává zbraně a další vojenskou výpomoc. To ale Kreml odmítá.

Podle moldavských orgánů žoldáci nejprve procházeli výcvikem v polovojenském táboře v Rostovské oblasti na jihu Ruska. V oblasti jsou minimálně dva vojenské tábory pro výcvik dobrovolníků, kteří chtějí bojovat na straně proruských separatistů na Donbasu, poznamenal Reuters.

 

Právě se děje

před 8 minutami

Polská PiS žádá přepočítání hlasů senátních v šesti obvodech, kde její kandidáti neuspěli

Polská vládní strana Právo a spravedlnost (PiS) v pondělí požádala polský nejvyšší soud o přepočítání hlasů v několika volebních obvodech, kde předminulou neděli neuspěli její kandidáti na senátory poměrně malým rozdílem hlasů. PiS podle televize TVN 24 zatím požádala o přepočítání hlasů v šesti obvodech, kde údajně byla jako neplatná vyřazena část hlasů. V Polsku o půlnoci vyprší čas na námitky stran vůči volbám. PiS si v parlamentních volbách 13. října udržela většinu v dolní komoře parlamentu, Sejmu, ale přišla o většinu právě v senátu, což jí může komplikovat další vládnutí.

Zdroj: ČTK
před 49 minutami

Britská vláda dává poslancům tři dny na přijetí zákona o brexitu

Za tři dny plánuje britská vláda v dolní komoře parlamentu prosadit prováděcí zákon k dohodě o brexitu. V pondělí to potvrdil Jacob Rees-Mogg, který za kabinet premiéra Borise Johnsona dojednává agendu Dolní sněmovny. Poprvé prý budou o návrhu zákona poslanci hlasovat v úterý, do pátku jej mají předat horní komoře parlamentu.Přijetí zákona je nutnou podmínkou pro ratifikaci dohody o podmínkách britského odchodu z EU. Opatření musí mimo jiné vysvětlit, jak bude Británie splácet unii dojednané vyrovnání finančních závazků, nebo jak bude fungovat mechanismus pro zachování volného režimu na irské hranici.

Zdroj: ČTK
Další zprávy