Politici v Paříži žádají odblokování libyjských fondů

ČTK ČTK
1. 9. 2011 23:12
Po konferenci to oznámil svolavatel setkání Nicolas Sarkozy
Francouzský prezident Sarkozy a britský premiér Cameron konferenci předsedali.
Francouzský prezident Sarkozy a britský premiér Cameron konferenci předsedali. | Foto: Reuters

Paříž - Účastníci dnešní pařížské konference o Libyi jednomyslně žádají, aby byly v zájmu obnovy této země odblokovány zmrazené libyjské fondy v zahraničí. Po jednání to oznámil francouzský prezident Nicolas Sarkozy.

Spolu s britským premiérem Davidem Cameronem a generálním tajemníkem NATO Andersem Foghem Rasmussenem také ohlásil pokračování úderů NATO v Libyi, "dokud budou (dosavadní vládce Muammar)  Kaddáfí a jeho stoupenci představovat pro Libyi hrozbu". Sarkozy také řekl, že prozatímní libyjské mocenské orgány se musí dát "cestou usmíření a odpuštění".

Sarkozy také řekl, že prozatímní libyjské mocenské orgány se musí dát "cestou usmíření a odpuštění".

Česko nebylo pozváno

Cílem konference bylo především zajistit finanční i další podporu libyjským povstalcům, kteří za podstatné pomoci NATO svrhli Kaddáfího, a vládě, kterou se pokoušejí sestavit. Konferenci předsedal Sarkozy spolu s britským premiérem Davidem Cameronem.

Několikahodinové akce, jejíž účastníky vůdci povstalců seznámili se svými představami budoucího politického uspořádání země, se zúčastnili zástupci 49 zemí a osmi mezinárodních organizací. Česká republika na fórum nebyla pozvána.

Konference se sešla na den přesně 42 let poté, co se nyní prchající Kaddáfí chopil moci.

"Povstalci" zasednou i v OSN

Generální tajemník OSN Pan Ki-mun během jednání navrhl urychlené vyslání mise OSN do Libye. Ministryně zahraničí USA Hillary Clintonová povstalce vyzvala, aby bojovali s extremismem, chránili sklady zbraní a bránili práva všech Libyjců, zvlášť žen a menšin. Vyslovila se pro to, aby nové libyjské vedení zaujalo libyjské místo v OSN.

I ona řekla, že tažení NATO v Libyi by mělo pokračovat, dokud budou libyjští civilisté v ohrožení. Právě rezolucí Rady bezpečnosti o nutnosti chránit libyjské civilisty se Severoatlantická aliance při svém zásahu zaštítila.

Z významných zainteresovaných států nebyla zastoupena Jihoafrická republika, ale své zástupce vyslaly Rusko a Čína, které mají stejně jako ona výhrady k vojenskému zásahu NATO v Libyi.

Clintonová se před zahájením sešla se Sarkozym a s předsedou Přechodné národní rady Mustafá Abdal Džalílem a jeho zástupcem Mahmúdem Džibrílem.

Předpokládá se, že oba tito představitelé seznámili účastnické země s rozsahem potřeb obnovy. Bližší informace zatím nejsou k dispozici.

Zmražených je 50 miliard eur

Objem zmražených libyjských fondů se odhaduje na 50 miliard eur (750 miliard korun). Zatím bylo uvolněno jen 4,5 miliardy eur. Záměr uvolnit dvě miliardy dolarů (34 miliardy korun) oznámilo Nizozemsko.

Pan Ki-mun dnes také řekl, že v září se na okraj zasedání Valného shromáždění OSN bude v New Yorku konat "schůze na vysoké úrovni" věnovaná Libyi. Zdůraznil přitom, že "osud Libye musí absolutně zůstat v rukou libyjského lidu".

Před jednáním se spekulovalo, že v zákulisí bude předmětem debat i pozice řady účastnických států na budoucí hospodářské scéně Libye, zvlášť pokud jde o její ropu a plyn.

 

Právě se děje

Další zprávy