USA obvinily zakladatele WikiLeaks Assange z konspirace. Zůstává ve vazbě v Londýně

Zahraničí ČTK Zahraničí, ČTK
Aktualizováno 11. 4. 2019 16:26
Spojené státy obvinily zakladatele serveru WikiLeaks Juliana Assange z konspirace vůči Americe. Londýnská metropolitní policie ho ve čtvrtek dopoledne zadržela. Podle agentury Reuters oznámila, že její příslušníky pozvala přímo ekvádorská ambasáda v Londýně, v jejímž komplexu se Assange od roku 2012 ukrýval. Následně byl Assange poslán do vazby.
Zatčení Juliana Assange | Video: Ruptly

Britská policie zakladatele WikiLeaks zadržela v souvislosti s žádostí amerických úřadů o jeho vydání do Spojených států kvůli zveřejnění dokumentů o válce v Iráku a Afghánistánu a kvůli porušení podmínek kauce v Británii. Pokud bude Assange usvědčen, hrozí mu podle Američanů až pět let vězení. 

Assange okamžitě po zadržení putoval k soudu, který ho shledal vinným z porušení podmínek kauce v souvislosti s obviněním ze znásilnění ve Švédsku. Do dalšího soudního stání 2. května zůstane ve vazbě. Podle agentur mu hrozí maximálně 12 měsíců vězení.

Náměstek britského ministra zahraničí Alan Duncan už dříve řekl, že Británie Assange do USA nevydá, pokud mu tam bude hrozit trest smrti. "Taková je naše obecná politika ve všech případech, a tak se vztahuje i na Juliana Assange. Nebude vydán, pokud mu bude hrozit trest smrti," řekl Duncan televizi SkyNews. 

Zakladatel WikiLeaks se označil za nevinného z obvinění, že kladl odpor při zatýkání na velvyslanectví. Podle amerických právníků křičel: "Je to nezákonné, neodejdu!"

Americká prokuratura tvrdí, že v roce 2010 americký specialista vojenské tajné služby Bradley Manning poskytl Assangeovi část hesla pro přístup k počítačům ministerstva obrany. Ministerstvo spravedlnosti potvrdilo, že Assange byl zatčen na základě dohody o vydávání. Někteří komentátoři poznamenávají, že Assange byl tedy obviněn z toho, že Manningovi pomohl získat tajné dokumenty, a nikoli za jejich zveřejnění.

Assange dostal azyl na ekvádorském velvyslanectví už v roce 2012. V prosinci 2017 dokonce i ekvádorské občanství. Loni v březnu ale ekvádorská vláda zablokovala Assangeovi dočasně přístup k internetu, protože podle ní porušil dohodu, že nebude veřejně publikovat komentáře, jež mohou být považovány za vměšování do záležitostí jiných států.

Ekvádor Assangeovi odňal azyl, protože opakovaně porušoval mezinárodní úmluvy a pravidla každodenního provozu ambasády, napsal ekvádorský prezident Lenín Moreno na svém Twitteru.

Zástupci serveru WikiLeaks ale podle agentury Reuters tvrdí, že Ekvádor ukončil platnost politického azylu nelegálně a porušil mezinárodní právo.

Podle dřívějších informací britského deníku Daily Mail měl Assange na velvyslanectví k dispozici malý pokojík se stolní lampou, matrací a běžícím pásem. K vodě a záchodu musel procházet krátkou chodbou. Okno jeho pokoje neustále zakrývala záclona, protože tam bylo z chodníku dobře vidět.

Assange se uchýlil na ekvádorské velvyslanectví v roce 2012, aby se vyhnul vydání do Švédska, které ho chtělo vyslechnout kvůli obvinění ze znásilnění z roku 2010. Assange vinu odmítá a Švédsko předloni případ odložilo.

Podobných případů, jako je ten Assangeův, se v historii neodehrálo mnoho a končily různě. V roce 1956 vůdce maďarského povstání Imre Nagy po vjezdu sovětských tanků do Budapešti našel azyl na jugoslávském velvyslanectví. Po slibu, že se mu nic nestane, vyšel po několika dnech z ambasády a hned za branou jej Sověti zatkli. O dva roky později ho nechal generální tajemník Maďarské socialistické dělnické strany (MSZMP) János Kádár popravit.

Rovněž během revoluce 1956 se uchýlil na velvyslanectví i maďarský kardinál Jószef Mindszenty. Na americké. Strávil tam patnáct let v malém bytě, než mu maďarské vedení dovolilo v roce 1971 odjet do Vídně, kde za dva roky zemřel.

Libanonský prezident Michel Aún strávil několik měsíců na francouzském velvyslanectví na přelomu let 1990 a 1991. Během útoku syrské armády na prezidentské sídlo se uchýlil na ambasádu krátce předtím, než jeho armáda kapitulovala. Později mu nová libanonská vláda umožnila odjezd do Paříže.

Nejcitlivější tvrzení, která zveřejnil server WikiLeaks

V listopadu 2010 server WikiLeaks zveřejnil tajné americké diplomatické dokumenty. Tehdejší italský ministr zahraničí Franco Frattini to označil za 11. září světové diplomacie.

Později byli WikiLeaks a Assange terčem kritiky za to, že se stali nástrojem ruských zájmů a přebírají informace a dokumenty, za kterými jsou ruské tajné služby. Assange tato tvrzení odmítal. 

Přinášíme výběr nejcitlivějších tvrzení, která tehdejší zpráva WikiLeaks obsahovala:

  • USA využívají svá velvyslanectví pro globální špionážní síť. Diplomaté sbírají vše o politických špičkách a vlivných osobách, včetně čísel kreditních karet, otisků prstů, vzorků DNA nebo značek jejich aut.
  • Američané dostali za úkol špionáž i přímo proti vedení OSN.
  • Odtajněné dokumenty ukazují, že Američané evidovali i doklady o "nevhodném chování" členů britské královské rodiny.
  • Ruský prezident Vladimir Putin je údajně "alfa samec", premiér Dmitrij Medveděv pak "pomalý a mdlý".
  • V dopisech americké diplomacie lze nalézt i srovnání někdejšího íránského prezidenta Mahmúda Ahmadínežáda s Adolfem Hitlerem.
  • Komunistická Čína podle odtajněných dokumentů řídila útok proti počítačovým systémům firmy Google. "Vládní" čínští hackeři údajně pronikli i do počítačů americké vlády a spojenců NATO.
  • Velkou starostí americké diplomacie byl tehdejší francouzský prezident Nicolas Sarkozy, který prý "nevynechá příležitost, aby poškodil USA".
  • Afghánskému vedení z roku 2010 USA vůbec nevěří: někdejší prezident Hamíd Karzáí je podle depeší "slabá osobnost a paranoik posedlý konspirací".
  • Bývalého libyjského vůdce Muammara Kaddáfího na jeho cestách vždy doprovází "smyslná ukrajinská blondýna" jako zdravotní sestra.

Video: Vyjádření britského ministra zahraničí k Assangeovi

Julian Assange zatčen - vyjádření ministra zahraničí UK | Video: Reuters
 

Právě se děje

před 56 minutami

Španělská policie odhalila nelegální továrnu na cigarety, zabavila přes tři miliony cigaret

Policie na jihu Španělska odhalila tajnou podzemní továrnu na výrobu cigaret. Informuje o tom agentura AP. Podle policie jde o první odhalení takovéto továrny v Evropské unii.

Továrna se nacházela čtyři metry pod koňskými stájemi ve španělské provincii Málaga. Byla vybavena obytnými prostory a postelemi pro pracovníky. Vchod zakrýval dopravní kontejner.

Ze zpráv španělské policie a evropského policejního úřadu Europol vyplývá, že v důsledku odhalení továrny bylo zadrženo 20 osob z Británie, Ukrajiny a Litvy.

Podle Europolu byli dělníci nuceni pracovat v mimořádně nebezpečných podmínkách a nesměli bez svolení továrnu opustit. Továrna vyráběla 3500 cigaret za hodinu.

Policie při zásahu proti továrně zabavila přes tři miliony cigaret, velké množství hašiše a marihuany a tři zbraně, napsala agentura AP.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Bývalý poradce prezidenta USA Trumpa byl odsouzen na 40 měsíců do vězení

Bývalý poradce amerického prezidenta Donalda Trumpa byl odsouzen ke 40 měsícům vězení. Roger Stone byl loni shledán vinným v sedmi bodech obžaloby včetně lhaní Kongresu, ovlivňování svědka a maření vyšetřování. Prokuratura původně požadovala trest v rozmezí sedmi až devíti let.

Trump navržený trest kritizoval jako příliš přísný a ministr spravedlnosti William Barr doporučil nižší trest.

Podle dnešního rozsudku dostal Stone 18 měsíců za ovlivňování svědka, 12 měsíců za lhaní a 40 měsíců za maření vyšetřování. Tresty si bude odpykávat souběžně. K verdiktu patří ještě pokuta 20 tisíc dolarů (465 tisíc korun).

Zdroj: ČTK
Další zprávy