Chelsea Manningová odmítla vypovídat v kauze WikiLeaks, opět skončila ve vězení

ČTK ČTK
8. 3. 2019 19:38
Chelsea Manningová, která ještě jako vojín Bradley Manning poskytla serveru WikiLeaks americké tajné armádní a diplomatické dokumenty, se znovu ocitla ve vězení. V roce 2013 byl Manning odsouzen k 35 rokům za vyzrazení důvěrných informací. Ve vězení nastoupil cestu ke změně pohlaví a po čtyřech letech byl jako Chelsea Manningová propuštěn.
Chelsea Manningová
Chelsea Manningová | Foto: Reuters

Soudce ve virginské Alexandrii Manningovou poslal do cely za pohrdání soudem, protože odmítla před velkou porotou vypovídat v blíže neurčené kauze týkající se WikiLeaks a jejího zakladatele Juliana Assangea.

Argument Manningové, že odepření výpovědi je její ústavní právo, soud neuznal. Ve vězení bude do doby, než si své stanovisko rozmyslí nebo dokud porota nerozhodne jinak.

Na co se soudci Manningové ptali, není podle agentury Reuters jasné. Její obhájci tvrdí, že dotazy se týkaly kauzy z roku 2010, za níž pak byla odsouzená. Bradley Manning tehdy serveru WikiLeaks předal 470 tisíc bojových hlášení z irácké a afghánské války, 250 tisíc tajných depeší amerického ministerstva zahraničí, několik videí z bojišť a další citlivé dokumenty, které získal jako zpravodajský analytik armády v Iráku.

 

Právě se děje

Další zprávy