Paříž - Francouzská policie v úterý ráno zadržela bývalého prezidenta Nicolase Sarkozyho v souvislosti s vyšetřováním údajně nezákonného financování jeho předvolební kampaně v roce 2007. Podle francouzských justičních zdrojů, na které se odvolávají místní média, exprezidenta vyslýchala policie na pařížském předměstí Nanterre. Sarkozy, jenž byl prezidentem v letech 2007 až 2012, je podezříván, že přijal finanční podporu od režimu tehdejšího libyjského vůdce Muammara Kaddáfího.
Podle zákona může být zadržen 48 hodin a pak musí být buď propuštěn, nebo postaven před soud, který rozhodne, zda existuje dostatek důkazů, aby bylo možné přejít od předběžného k formálnímu vyšetřování. Zahájení vyšetřování ještě neznamená, že se bude konat soud.
Vyšetřování se týká financování Sarkozyho kampaně před prezidentskými volbami v roce 2007, které politik vyhrál. Exprezident, jemuž hrozí žaloba za nedovolené použití peněz ze zahraničí a za nenahlášení přesných výdajů na volební kampaň, vždy popíral, že pochybil.
Financement libyen de la campagne de 2007 : Nicolas Sarkozy en garde à vue https://t.co/szoWQKUTGu
— Le Monde (@lemondefr) March 20, 2018
Zpravodajský server Mediapart už v roce 2012 před dalšími volbami přišel s informací, že Libye poskytla na Sarkozyho kampaň 50 milionů eur (1,27 miliardy korun). Dojednáno to prý bylo v říjnu 2005 při rozhovorech obou zemí o libyjském nákupu francouzských zbraní. Arabskou zemi tehdy osobně navštívil i Sarkozy coby tehdejší ministr vnitra.
Podle agentury AFP Ústřední úřad pro boj proti korupci a finančním a daňovým deliktům (OCLCIFF) v Nanterre vyslýchá Sarkozyho poprvé. Vyšetřování případu začalo v dubnu 2013 na základě svědectví francouzsko-libanonského podnikatele Ziada Takieddinea a bývalých libyjských vysoce postavených činitelů. Takieddin tvrdí, že to byl on, kdo předal Sarkozymu kufry po pěti milionech eur.
První, kdo byl v případu vyslýchán a zadržován, byl bývalý generální tajemník Elysejského paláce Claude Guéant, který byl obviněn z padělání a používání falešných dokumentů a z daňových podvodů. První stopou, na kterou vyšetřovatelé narazili, byl převod půl milionů eur na Guéantův účet v březnu 2008 od firmy patřící jednomu malajsijskému právníkovi. Guéant tvrdil, že šlo o výtěžek z prodeje dvou obrazů.
Letos v lednu zadržela policie v Londýně na základě francouzského zatykače podnikatele Alexandra Djouhriho, který údajně rovněž sloužil jako zprostředkovatel pro převod podezřelých peněz a který je označován za klíčovou osobu ve vyšetřování. Djouhri čeká v londýnském vězení na projednání jeho případného vydání do Francie.
Konzervativní strana Republikáni, kterou Sarkozy v minulosti vedl, vyjádřila svému bývalému šéfovi podporu. "Stoupenci a spojenci mají znovu pocit, že se se všemi zvolenými představiteli a bývalými zvolenými představiteli nejedná stejně, ale podle toho, k jaké politické straně náleží," uvádí se v prohlášení Republikánů. Guéant prohlásil, že "z libyjských peněz neviděl ani centim". Stranický předseda Laurent Wauquiez považuje zadržení Sarkozyho za "ponižující a zbytečné". "Důvěřuji justici," dodal.