Exprezidenta Sarkozyho čeká soud. Čelí obvinění z nelegálního financování své kampaně

ČTK ČTK
7. 2. 2017 11:34
V roce 2012 měl Nicolas Sarkozy podvodně vybrat na svou prezidentskou kampaň 18,5 milionu eur (500 milionů Kč). Přestože ve volbách nakonec prohrál, překročil ve financování své kampaně zákonem povolený limit 22,5 milionu eur. Sarkozy to však popírá. Usiloval také o nominaci v republikánských primárkách před letošními prezidentskými volbami, ale neuspěl. Místo něho vyhrál bývalý premiér jeho vlády François Fillon, který také čelí korupční aféře.
Nicolas Sarkozy.
Nicolas Sarkozy. | Foto: Reuters

Paříž - Bývalý francouzský prezident Nicolas Sarkozy půjde před soud pro obvinění z nelegálního financování předvolební prezidentské kampaně z roku 2012, po které ve volbách nakonec prohrál.

Podle agentury Reuters o tom v úterý informovaly soudní zdroje.

Soudní řízení se týká i dalších 13 lidí zapletených do případu, ve kterém bylo vzneseno obvinění, že pomocí podvodů vydal Sarkozy se svými spolupracovníky na kampaň více, než je zákonem povolený limit 22,5 milionu eur (608 milionů Kč).

Sarkozy vytrvale popírá, že při financování jeho prezidentské kampaně došlo k podvodům ve výši nejméně 18,5 milionu eur (500 milionů Kč).

Podle vyšetřovatelů organizátoři kampaně prostředky v této výši použili na předvolební shromáždění, ve snaze nepřekročit finanční limit na kampaň je ale pomocí falešných faktur dali do nákladů Sarkozyho pravicové strany Svaz pro lidové hnutí (UMP), předchůdkyně nynějších Republikánů (LR).

Podvody v kampani už dříve připustila společnost Bygmalion, která se na transakcích kolem financování kampaně podílela. V knize, kterou Sarkozy loni v lednu zveřejnil, ale exprezident píše: "Bezpochyby je tomu těžké uvěřit, ale přísahám, že je to naprostá pravda: Nic jsem o této firmě nevěděl, dokud skandál nevypukl."

Dvaašedesátiletý Sarkozy usiloval loni o nominaci ve stranických primárkách před letošními prezidentskými volbami, ale neuspěl. Místo něho vyhrál bývalý premiér jeho vlády François Fillon, který čelí obvinění hlavně z fiktivního zaměstnávání své ženy jako asistentky v parlamentu za zcela nepřiměřené odměny.

 

Právě se děje

před 2 hodinami

Prostějovská nemocnice dostala od sportovců 300 tisíc korun

Celkem 300 tisíc korun mezi sebou v Prostějově vybrali bývalí i současní sportovci a manažeři s cílem podpořit boj proti koronaviru. Na daru pro místní nemocnici se podíleli například bývalý tenisový reprezentant Jiří Novák, jeho současný daviscupový kolega Jiří Veselý nebo basketbalista Lukáš Palyza. Společně s nimi věnoval peníze také sportovní manažer Miroslav Černošek.

"Mně ten nápad přišel od prvního okamžiku velice dobrý. V současné situaci, kdy se lidi musí semknout, jsem byl od první chvíle připraven jakkoli přispět," řekl České televizi Veselý, který věnoval 50 tisíc korun stejně jako někdejší pátý hráč světa Novák a daviscupový kapitán Jaroslav Navrátil.

Symbolický šek od nich dnes převzal primátor František Jura. "Sportovci, které město dlouhodobě podporuje, se nyní rozhodli naopak pomoci městu," řekl Černošek na webu prostějovské radnice.

Předsedkyně představenstva nemocnice Marie Marsová uvedla, že peníze budou rozděleny mezi zdravotníky, kteří jsou v době pandemie nejvytíženější. "Lékaři, sestry a další personál jsou v pomyslné první linii. Dáváme jim tak signál, že víme, co pro nás dělají, a velmi si jejich nasazení vážíme," dodal primátor Jura.

Další zprávy