Policie našla zpověď atentátníků z Bali

sim, nat
11. 11. 2005 15:10
Jakarta - Jeden z nejobávanějších východoasijských teroristů Malajec Azahari bin Husin byl zastřelen indonéskou policií.

Policie jen o několik minut předešla jeho úmyslu odpálit pás s výbušninami, který měl připevněný na těle. Komando jej dopadlo ve čtvrtek během zátahu ve městě Batu v indonéské provincii Východní Jáva. Podle původních zpráv policie se Azahari vyhodil do povětří v obklíčeném domě na ostrově Bali.

Podívejte se na video ze zásahu policie.

Azahari, hlavní expert na výrobu bomb, byl zřejmě strůjcem atentátů na Bali v roce 2002 a letos v říjnu. (Přečtěte si více o Azaharim bin Husinovi.)

V domě, v němž se ukrýval také extremista identifikovaný jako Arman, našli policisté 30 bomb. Zátah na úkryt muslimských radikálů podnikla indonéská policie poté, co se jí asi před deseti dny podařilo identifikovat jednoho ze tří sebevražedných atentátníků útočících v říjnu na Bali.

V pátek pak policie zveřejnila, že zhruba hodinu před zátahem nalezla videozáznam, na kterém se útočníci z Bali přiznávají k říjnovému útoku; na pásce vysvětlují své důvody.

"Atentátníci tvrdí, že jde o vznešený akt a oni sami přijdou do nebe," uvedl pro list Jakarta Post šéf Národní policie generál Sutanto. Pásky odmítl publikovat. "Zašleme je ale náboženským představitelům. Aby mohli lépe pracovat se svými lidmi a vysvětlit jim, že zabitím sebe a ostatních do nebe nepřijdou," dodal Sutanto.

Policisté nalezli záznamy v bývalém úkrytu Noordina Mohammada, malajského teroristy, který je podezřelý z indonéských útoků. Po smrti Azahariho zůstává právě on pro místní úřady nejhledanější osobou. Přečtěte si více o teroristických útocích na Bali.

Smrt Azahariho je podle analytiků těžkou ránou pro organizaci Džammá Islámija, která je napojená na Al-Káidu. Nejméně čtyři další vůdcové skupiny ale zůstávají na útěku.

Azahariho smrt označil australský premiér John Howard za viditelné vítězství v boji proti terorismu. Austrálie přišla při útocích na Bali v roce 2002 o 88 svých občanů. Howard však připomněl, že to neznamená konec hrozby skupiny Džammá Islámija, která je zřejmě zodpovědná za oba útoky na noční kluby a restaurace na ostrově Bali, při nichž zemřelo celkem 224 osob. Džammá Islámija stojí pravděpodobně také za útoky na australské velvyslanectví v Jakartě.

 

Právě se děje

Další zprávy