Policie JAR chce Krejčíře dostat, protože ji ztrapňuje

Martin Novák Martin Novák
29. 11. 2013 11:08
Rozhovor s jihoafrickým investigativním reportérem Alexem Eliseevem o Krejčířovi a podsvětí.
Radovan Krejčíř zdraví policistu před budovou pretorijského soudu, který rozhodoval o jeho vydání do Česka. (29. srpna 2013)
Radovan Krejčíř zdraví policistu před budovou pretorijského soudu, který rozhodoval o jeho vydání do Česka. (29. srpna 2013) | Foto: ČTK

Johannesburg/Praha - Radovana Krejčíře čeká v pondělí soud, ve kterém se rozhodne o jeho propuštění na kauci. Obviněn je z pokusu o únos a vraždu, kterého se měl dopustit letos v červnu.

Krejčířova kauza plní titulní stránky jihoafrických novin i internetových zpravodajských serverů. Insider o tom, jak Jihoafričané vidí českého uprchlíka a vše, co se kolem něj v zemi děje, hovořil s investigativním reportérem Alexem Eliseevem.

Známý novinář získal za reportáže v oblasti pátrací žurnalistiky v JAR několik ocenění, případu Krejčíř se věnuje dlouhodobě. Naposledy tento týden napsal článek o Krejčířovi pro johannesburský deník Daily Maverick. Publikuje také v deníku Eyewitness News.

Věříte, že policie má tentokrát dost indicií na to, aby obžaloba Krejčíře byla úspěšná?

Asi nejpřesnější odpovědí je, že v tuto chvíli opravdu nevíme. Policie tentokrát nedává vůbec žádné informace o tom případu, jak se odehrál a s kým je spojený. Jediné, co víme, že se událost stala v červnu. Ale člověk, který měl být unesen a zavražděn, policií zatím nebyl jmenován.

Ale nabízí se další otázka. Pokud je Radovan Krejčíř skutečně tak důležitou postavou jihoafrického podsvětí, proč je obviněn jen z této věci? Proč proti němu nevznesli další obvinění týkající se organizovaného zločinu, možná vražd? Existuje podezření, že Krejčířovo jméno je spojeno s celkem dvanácti vraždami v Jihoafrické republice.

Musíme teď počkat, kolik dalších lidí a jací lidé budou v souvislosti s Krejčířem zatčeni.

Policie v budově soudu, kde se v pondělí krátce objevil Krejčíř.
Policie v budově soudu, kde se v pondělí krátce objevil Krejčíř. | Foto: ČTK

Vypadá to tedy, že Radovan Krejčíř má po šestiletém pobytu v Jihoafrické republice nyní vážnější problém, než měl kdykoliv předtím?

Je nutné si uvědomit, že Krejčíř je opravdový mistr ve využívání jihoafrických zákonů ve svůj prospěch. Najímá si ty nejlepší právníky v zemi. Už odrazil snahu o své vyhoštění, stejně jako podezření z loupeží a napadení.

Jak říkám, v tuto chvíli ještě nevíme, jak silné mají policisté tentokrát důkazy. Ale ať to bude jakkoliv, je jasné, že ze strany Krejčíře bude obhajoba velmi silná.

Vůbec netušíte, kdo je tím člověkem, který tvrdí, že ho chtěl Krejčíř unést a zavraždit?

Skutečně nevím. Existují určité informace, že případ souvisí s převzetím nějakého byznysu, ale policie je tentokrát velmi, velmi nesdílná. Nikoho nejmenuje, neposkytuje žádné podrobnosti.

Policie a obžaloba každopádně budou muset podat bezchybný výkon a mít vše velmi dobře připravené, protože Krejčířův tým bezpochyby využije jakékoliv legální nebo technické chyby. Už slyšíme například tvrzení, že Krejčíř byl bit a mučen.

Příslušník jihoafrické policie hlídá soudní budovu, která projednávala případ Radovana Krejčíře. (25. listopadu 2013)
Příslušník jihoafrické policie hlídá soudní budovu, která projednávala případ Radovana Krejčíře. (25. listopadu 2013) | Foto: Reuters

A je možné těmto slovům o bití a mučení věřit? Může to tak být?

Mnoho, mnoho obviněných osob v Jihoafrické republice vznáší tuto stížnost. Je to součást jakési místní hry mezi zločinci a policejními důstojníky. Je naprosto obvyklé, že lidé, kteří jsou zatčeni, tvrdí, že jsou mučeni. Samozřejmě Jihoafrická republika má minulost apartheidu, kdy policisté mučili a bili zadržené. Tehdy se děly otřesné věci. Elektrické šoky, simulované topení lidí a tak dále.

Dnes lidé podezřelí ze zločinu často tvrdí například, že byli donuceni mučením k doznání. Soud pak někdy přistoupí k tomu, čemu se říká proces uvnitř procesu. Zjišťuje, zdali jsou tato tvrzení pravdivá.

Předpokládám, že to uslyšíme ještě od Krejčíře mnohokrát. Ale když si vzpomenete, jak argumentoval vymyšleným lékařským nálezem, že má rakovinu, osobně bych u něj tvrzením o bití a mučení nevěřil. U něj beru s velkou nedůvěrou vše, co říká.

Napsal jste v jedné ze svých reportáží, že Krejčířova kauza už je pro policisty a detektivy trapností a ostudou. Co to znamená?

To bezpochyby je. Podívejte se. Radovan Krejčíř přijel do Jihoafrické republiky před šesti lety. Byl hledaný Interpolem a hrozila mu deportace. Ale využil služeb elitních právníků a stal se z něj svobodný člověk.

Pak vešel do kontaktu s některými velmi nechvalně proslulými hlavami jihoafrického podsvětí. Někteří z těchto lidí byli později zavražděni. S Krejčířem je nějakým způsobem spojeno - jak už jsem říkal - dvanáct vražd.

Novináři čekají před budovou soudu na příjezd Krejčíře.
Novináři čekají před budovou soudu na příjezd Krejčíře. | Foto: Reuters

Čili přijel sem jako hledaný zločinec a začal tady dělat spoušť. Dá se to popsat jako vlna kriminality vyvolaná jedním člověkem. A cokoliv zatím policie udělala, nevedlo k jeho odsouzení. Nešel do vězení, nebyl deportován. Všechno, co zkusili, prostě nikam nevedlo.

Samozřejmě existují podezření, že má některé policisty v kapse. Že stojí jakoby nad zákonem, to lidi rozčiluje. Zesměšňuje naši justici, náš systém. Což je důvod, proč se nejvyšší policejní komisařka do toho rozhodla razantně vstoupit a je sestaven tým, který má Krejčíře takzvaně dostat.

(Podle posledních zpráv některých jihoafrických médií byli zatčeni dva elitní policisté, kteří pracovali pro Krejčíře. Jako informátoři, vymahači peněz a nájemní vrazi. Detektivové speciální jednotky pro boj s organizovaným zločinem Hawks (Jestřábi) Samuel Maropeng a Jeff Nthoroane jsou stejně jako Krejčíř podezřelí z pokusu o vraždu a z únosu, kterých se prý dopustili letos v červnu. Údajně žili ve velkém luxusu, který si ze svých platů nemohli dovolit - pozn. red.)

Pokud je mi známo, nejvyšší policejní komisařkou jmenoval prezident loni Riah Phyiegaovou. Je to v JAR známá postava?

Je to kontroverzní policistka. A celkově lze říci, že Radovan Krejčíř je symptomem nestability a poměrů v jihoafrické policii. Dva předchůdci Phyiegaové skončili špatně. Jackie Selebi byl odsouzen za korupci, Bheki Cele byl odvolán z funkce kvůli finančním nesrovnalostem v účetnictví úřadu. Phyiegaová sama čelila obviněním, že svému podřízenému, který je vyšetřován policií, dávala informace o tomto vyšetřování.

Klíčové jednotky v policii jsou nestabilní a pracují tam někteří, řekněme, špatní lidé. Organizovaný zločin v Jihoafrické republice i proto kvete a lidé z podsvětí často nekončí u soudu, protože mají své policisty koupené a dostávají od nich informace o vyšetřování svých případů. Pokud ani Krejčíř neskončí u soudu, bude to pro jihoafrickou policii velká blamáž.

 

Právě se děje

Další zprávy