Poláci si vynutili, aby vzpomínka na Katyň zůstala

ČTK ČTK
3. 8. 2010 22:18
Dav před prezidentským palácem si vynutil, že dřevěný kříž připomínající tragédii v Katyni zůstane na místě.
Dřevěný kříž vztyčili Poláci před prezidentským palácem krátce po tragéfii v Katyni.
Dřevěný kříž vztyčili Poláci před prezidentským palácem krátce po tragéfii v Katyni. | Foto: Reuters

Varšava - Dřevěný kříž před polským prezidentským palácem ve Varšavě dnes nebude přesunut do nedalekého kostela svaté Anny.

Zabránili tomu příznivci tragicky zesnulého prezidenta Lecha Kaczyńského, kteří proti přesunu kříže jako připomínky dubnové letecké katastrofy u západoruského Smolensku protestovali. Zřejmě nebude přemístěn do čtvrtka, kdy se má vydat na křesťanskou pouť, uvedla televize TVN24. Policisté museli krotit rozvášněný dav, který chtěl přesunu zabránit.

"Kříž před prezidentským palácem dnes přemístěn nebude," citoval list Rzeczpospolita šéfa prezidentské kanceláře Jacka Michalowského. Michalowski změnu plánu vysvětlil obavou o zdraví skautů, kteří kříž měli odnést, a přítomných věřících.

Tisková zpráva prezidentské kanceláře podle deníku Rzeczpospolita žádný náhradní termín přesunu nezmiňuje. Text ovšem uvádí, že přemístění kříže je před tímto čtvrtkem nepravděpodobné. Pokud se tak do čtvrtka nestane, mohl by být do kostela svaté Anny umístěn po návratu z poutě.

Před palácem se sešlo přibližně 500 protestujících s transparenty, vlajkami a menšími dřevěnými kříži. Policisté vytvořili kordon a rozmístili okolo kříže zátarasy, aby se k němu dav nemohl dostat. Nakrátko byla zadržena postarší žena, která se pokusila ke kříži připoutat.

Prostý dřevěný kříž vztyčili polští skauti krátce po dubnovém leteckém neštěstí u Smolenska, při kterém zahynul prezident Lech Kaczyński spolu s manželkou a desítkami dalších představitelů země. Na jeho přenesení do kostela se dohodl nově zvolený polský prezident Bronislaw Komorowski s církevními představiteli a zástupci skautského hnutí. Nově by měl být umístěn v kostele vedle pomníku obětem katyňského masakru, při kterém sovětská tajná policie NKVD před 70 lety zavraždila tisíce Poláků.

Kříž ale vyvolává velké emoce a proti jeho přenesení se ohradil například prezidentův bratr-dvojče a šéf opoziční konzervativní strany Právo a spravedlnost (PiS) Jaroslaw Kaczyński. Podle něj by měl před palácem setrvat, dokud zde nebude vztyčen pomník na počest obětí katastrofy. Nejzarytější odpůrci, kteří před křížem dokonce přespávali ve stanech, slibovali bránit tento improvizovaný pomník "do roztrhání těla".

Než bude kříž v kostele umístěn natrvalo, čeká ho ještě pouť na posvátná místa na jihu Polska. Ve čtvrtek se s ním vydají účastníci varšavské poutě do kláštera Jasná Góra v Čenstochové. Poté se vrátí zpět do Varšavy, kde bude umístěn v loretánské kapli kostela svaté Anny.

 

Právě se děje

před 59 minutami

V Ostravě vykolejila tramvaj po srážce s autem, dva lidé jsou zranění

Dva lidé v pátek utrpěli zranění při srážce tramvaje a osobního auta v Ostravě. Oba zranění byli v automobilu. Tramvaj po nehodě vykolejila, řekli mluvčí Dopravního podniku Ostrava Karolína Rycková a mluvčí moravskoslezských záchranářů Lukáš Humpl. Policejní mluvčí Soňa Štětínská řekla, že řidič auta zřejmě tramvaji nedal přednost při odbočování. Policisté zjišťují okolnosti nehody a žádají svědky, aby se přihlásili. Zraněnými byli osmašedesátiletá žena a sedmačtyřicetiletý muž. "Žena utrpěla lehké zranění hlavy. Muž měl těžší zranění v oblasti zad a podezření na otřes mozku," řekl Humpl.

Zdroj: ČTK
Další zprávy