reklama
 
 

Další Kaczyński prezidentem nebude. Poláci ho nezvolili

5. 7. 2010 17:50
Vítězem prezidentských voleb je Bronislaw Komorowski. Nahradí zesnulého Lecha Kaczyńského

* výsledky už potvrdila volební komise * Komorowski získal 53,01 procent hlasů

Varšava - Poláci dnes definitivně uzavřeli tragickou leteckou nehodu, při níž přišel 10.dubna ve Smolensku o život prezident Lech Kaczyński a dalších 95 lidí.

Ve druhém kole prezidentských voleb hlasovala většina voličů proti bratrovi zesnulého prezidenta Jaroslawu Kaczyńskému.

Novým prezidentem tak bude dosavadní maršálek Sejmu (předseda dolní komory parlamentu) Bronislav Komorowski. Podle konečných výsledků, které dnes zveřejnila ústřední volební komise, získal 53,01 procent hlasů.

Odhady, zveřejněné ještě večer v polských televizích, také hovořily ve prospěch Komorowského. Během noci se zhruba po sečtení poloviny hlasů nečekaně dostal do těsného vedení Kaczyński, ale pak začaly přicházet výsledky z velkých měst a tam bodoval více jeho soupeř.

Kaczyński už porážku uznal a svému soupeři pogratuloval k vítězství. Oficiální konečné výsledky oznámí volební komise až odpoledne.

Volební účast se vyšplhala na 57 procent. Komorowski a jeho štáb měli obavy z malé účasti kvůli tomu, že začínají dovolené. Stoupenci Práva a spravedlnosti jsou totiž velmi disciplinovaní voliči a předpokládalo se, že všichni, kdo chtěji za prezidenta Kaczyńského, hlasovat půjdou.

Komorowski reprezentuje liberální vládnoucí stranu Občanská platforma, Kaczyński konzervativní stranu Právo a spravedlnost, který se svým bratrem před devíti lety zakládal.

Kaczyński se snažil před volbami oslovit širší spektrum voličů a zbavit nálepky. Odmítá například velké sociální škrty, což mu mohlo přinést hlasy levicově orientovaných Poláků.

Ekonomové a investoři dávají přednost Komorowskému, který hovoří o narůstajícím polském rozpočtovém deficitu jako o velkém nebezpečí a je pro jeho snížení.

Komorowski je větším příznivcem přijetí eura než euroskeptik Kaczyński, jehož Strana právo a spravedlnost je v Evropském parlamentu součástí konzervativního euroskeptického bloku spolu s ODS a britskými konzervativci.

Kaczyński nechtěl spěchat se stahování polských vojáků z Afghánistánu, Komorowski je chce mít všechny zpět v Polsku nejpozději v roce 2012.

V Polsku je většina pravomocí soustředěna v rukou premiéra, nicméně prezident může navrhovat i vetovat zákony a do určité míry zasahovat do bezpečnostní i zahraniční politiky vlády.

Před týdnem se oba kandidáti střetli v přímém souboji před televizními kamerami, podle expertů i hlasujících diváků si lépe a přesvědčivěji vedl Komorowski.
 

autor: Zahraničí | 5. 7. 2010 17:50

Související

  Pokračujte dál

  Hlavní zprávy

  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama