Poláci rozhodovali o osudu středoevropské pravice

Petr Holub
22. 10. 2007 8:20
OP šla do voleb s podobným programem jako česká ODS

Analýza - Reformovat zdravotnictví, snížit progresi daně z příjmu a omezit moc státu. Právě to nabízí Občanská platforma Donalda Tuska v programu s názvem "Polsko si zaslouží hospodářský zázrak" a opakuje tím hlavní reformní záměry Občanské demokratické strany Mirka Topolánka.

Program je shodný i v řadě detailů, především ve zdravotnictví, kde jsou polské návrhy jakoby opsané z reformních plánů ministra Tomáše Julínka: Pojišťovny si budou navzájem konkurovat, nemocnice budou převedeny na obchodní společnosti.

"Pokud s tímto programem platforma zvítězí, uvědomí si i česká veřejnost, že reformy zdejší pravicové vlády nejsou jen experimentem, ale všeobecně sdílenou cestou," předpokládá politolog a ředitel společnosti CEVRO Ladislav Mrklas.

Česká ODS tak může s polskou OP mnohem blíže spolupracovat, než s dosavadní vládní stranou Právo a Spravedlnost premiéra Jaroslava Kaczyńského.

Tuskova obrana

Platforma ovšem už před dvěma lety prohrála jedny volby, ve kterých byla favoritem. Úspěšným finišem ji překonala právě nejsilnější vládní strana. Ta byla i letos aktivnější.

Foto: Aktuálně.cz

Kaczyński hraje na polskou národní hrdost, když opět odmítá reformní smlouvu Evropské unie. Sází na boj s korupcí, když nechal šéfa tajné protikorupční služby, aby v televizi pustil nahrávku, jak poslankyně Beata Sawická z Občanské platformy přebírá úplatek od policejního provokatéra.

Poslední předvolební Kaczyńského videoklip ukazuje, jak lékaři po Tuskově "privatizaci zdravotnictví" odmítají hekající nemajetné pacienty.

Političtí rivalové: Donald Tusk a Jaroslav Kaczyňski (vpravo).
Političtí rivalové: Donald Tusk a Jaroslav Kaczyňski (vpravo). | Foto: Reuters

Platforma se útokům Práva a spravedlnosti spíše jen brání, v mnoha ohledech úspěšně. Z průzkumů vyplývá, že lidé častěji odsuzují provokaci protikorupční služby, než aby se rozčilovali nad zkorumpovanou poslankyní.

Tusk si navíc nechal soudně potvrdit, že v jeho programu o privatizaci zdravotnictví nejde.

Pokud tentokrát vyhraje klidnější Tusk nad populisticky laděnou Kaczyńského kampaní, může to být signál pro české politiky, aby příště už neopakovali svou agresivní kampaň  z minulého roku. 

Vlastenecká tradice

Vítězstvím Práva a spravedlnosti by se vztah české vládní ODS a polské exekutivy nezměnil. Kaczyński v nadpisu svého programu slibuje "Postaráme se o Polsko. Postaráme se o Poláky."

Především chce posílit stát, aby zajistil občanům bezpečí a vybojoval dobrou pozici v Evropě. Pokračoval by v boji s nezaměstnaností, která za jeho vlády klesla z osmnácti na dvanáct procent. Zvětšil by podporu rodinám a nejchudším.

Jaroslav Kaczyňski, šéf strany Právo a spravedlnost, obhlíží potenciální voliče z varšavského paneláku.
Jaroslav Kaczyňski, šéf strany Právo a spravedlnost, obhlíží potenciální voliče z varšavského paneláku. | Foto: Reuters

O tom, že má konzervativní a národní program šanci, je přesvědčena Petruška Šustrová, která se polskou politikou dlouhodobě zabývá:

"Konzervativní proud je ve všech zemích, ovšem v Polsku je dost silný. Značná část společnosti má pocit, že Polsko přežilo druhou světovou válku díky vlastenectví. Je to tradice, která navazuje na tradici polských povstání, na tradici polsko-sovětské války. A z ní vyrůstá Právo a spravedlnost bratří Kaczyńských," vysvětlila v Českém rozhlasu 6.

Zahraniční politika se nezmění

Pro ODS je ovšem konzervativní polská strana partnerem nejvýš v zahraniční politice, kde i Jaroslav Kaczyński odmítá hlubší evropskou integraci, podporuje transatlantickou spolupráci až ke stavbě amerického raketového štítu a varuje před rozpínavostí Ruska.

V tom se však polská politika nezmění ani po případném nástupu Občanské platformy. Tusk pouze chce urychlit přijetí eura, které může Polsko stihnout do roku 2012. Tím by se v ODS oslabila pozice odpůrců společné měny.

"Kromě zahraniční politiky ODS nemůže sledovat cestu polského nacionalismu v českém prostředí," upozorňuje ředitel Mrklas. "Už se jí to vymstilo ve volbách v roce 2002."

Socialistická zápletka

Při spolupráci s případnou vládou Občanské platformy by ODS musela překousnout jen jednu nepříjemnost.

Nejpravděpodobnějším partnerem polských liberálů bude strana Levice a demokraté, kterou vede někdejší socialistický prezident Aleksander Kwaśniewski a která zřejmě skončí na třetím místě se ziskem 10-15 procent.

Donald Tusk sice před volbami tvrdil, že taková spolupráce není pravděpodobná, zvlášť mu vadí v Kwaśniewského straně bývalí komunisté.

Tyto námitky jsou ale mnohem menší, než vznáší proti Právu a spravedlnosti. Konzervativce sice označil za hlavního partnera pro jednání po volbách, museli by se však zbavit Jaroslava Kaczyńského.

Toho při aféře poslankyně Sawické obvinil, že ve jménu morálních hodnot špehuje občany stejně důkladně jako poslední komunistický ministr vnitra Czeslaw Kiszczak.

 

Právě se děje

Další zprávy