Církev v Polsku radí, koho nevolit a proč

Roman Staněk
20. 10. 2007 14:20
Schovejte babičce občanku, volají mladí
Je Jaroslaw Kaczyński bigotní katolík nebo chytrý politik a manipulátor?
Je Jaroslaw Kaczyński bigotní katolík nebo chytrý politik a manipulátor? | Foto: Reuters

Krakov (od našeho zpravodaje) - Udělejte něco pro vlast - schovejte babičce občanku.

Textovou zprávu s tímto zněním dostaly tisíce majitelů mobilních telefonů po celém Polsku jen několik dnů před konáním předčasných voleb.

Z textu, který vymyslel 27letý počítačový inženýr, se stal jakýsi symbol polských voleb. Například po Krakově - historickém centru Polska - lze nalézt plakáty s tímto heslem. Stejně rozšířená je výzva na internetu.

Nevinný text, který narážel na vliv katolického rádia Maryja na starší voliče, rozlítil jak premiéra Kaczyńského, tak politiky vladní strany Právo a spravedlnost. Ludwik Dorn uvedl, že zpráva svědčí o "mladické hlouposti".

Právě PiS totiž (s klesajícími preferencemi před nedělními volbami) toto zvláštní médium, které je často obviňováno z antisemitismu, nejvíce potřebuje.

"Katolický občan Kane"

"Rádio Maryja má pevnou základnu starších posluchačů kolem 70 let věku, která tvoří co do počtu asi 1 až 1,5 milionů lidí," říká profesor Marek Bankowicz z Jagellónské univerzity v Krakově.

"Tato skupina pravidelně chodí k volbám a hlasuje jednotně - tak, jak jim to řekne nebo vsugeruje ředitel rádia Otec Tadeusz Rydzyk. Když vezmeme v potaz malou volební účast v Polsku, která je kolem 40 procent, tak se jedná o ohromně vlivnou část voličů," dodává Bankowicz.

Celý rozhovor s profesorem Bankowiczem si přečtěte ZDE

Poslechnou ve volbách rady církve? V kostele v Czenstochowe
Poslechnou ve volbách rady církve? V kostele v Czenstochowe | Foto: Reuters

Otec Rydzyk je na polské poměry katolickým mediálním magnátem. Kromě rádia, které lze naladit v celém Polsku i za jeho hranicemi - u nás například na Ostravsku, Opavsku nebo Těšínsku, vlastní také televizi TRWAM a několik tištěných i internetových periodik, z nichž nejvýznamnější je Nasz Dziennik.

V těchto volbách Rydzyk a jeho média oficiálně podporují stranu Právo a spravedlnost (PiS) premiéra Jaroslawa Kaczynského, kterého podporoval také minule a podle polských odborníků měl výrazný vliv na jeho úspěch.

"Rádio Maryja ukazuje jinou tvář církve. To je velmi nebezpečné," říká však kněz Andrzej Luter, novinářský kaplan z Krakova. "Já sám jsem proti nim bezradný. Psal jsem jim, posílal texty, ale žádný z nich nepublikovali," říká Luter.

Účelové spojení

Podle některých katolických novinářů je Rydzykovo spojení s Kaczyńským spíše účelové, než že by Rydzyk v premiérovi viděl nějakého bigotního katolíka. To ostatně předvedl nedávno v textu publikovaném v magazínu Wprost.

Kritizuje v něm premiéra za to, že nedokázal sehnat peníze z EU na projekt jeho mediální akademie v Toruni. Rydzykovu akademii do evropského programu rozvoje infrastruktury a životního prostředí zařadil bývalý ministr školství Roman Giertych, jehož strana Liga polských rodin (LPR) se právě díky propagaci v rádiu Maryja do parlamentu dostala v předminulých volbách.

Mediální akademie Otce Rydzyka odstřižena od fondů EU - čtěte ZDE

Odvážné bojovnice za práva žen. Dostanou ve volbách alespoň půl procenta hlasů?
Odvážné bojovnice za práva žen. Dostanou ve volbách alespoň půl procenta hlasů? | Foto: Reuters

A stejně jako Rydzyk, ani premiér neunikne kritice z řad katolíků: "Cílem Kaczyńského není církev podporovat, ale vykořisťovat ji pro své politické cíle," myslí si například Tomasz Terlikowski, novinář a publicista deníku Rzeczpospolita, který premiéra nazývá josefinistou podle Josefa II., jehož reformy byly namířeny proti církvi.

Doporučení

Podle Marcina Przeciszewského, redaktora polské Katolické informační agentury (KAI), je přesto zřejmé, že většina katolíků bude konzervativní PiS volit i tentokrát. Přitom to podle něj není nutné.

"Kaczyńský je věřící člověk, ale církvi nerozumí. Podle mě katolík může hlasovat také pro ateistu, ale pod podmínkou, že ten nepodporuje porušování základních etických principů, jako je například zabíjení nenarozených," říká Przeciszewský.

Nepřehlédněte
Autor fotografie: ZDE

Církev se v současné době ve volbách neangažuje, tvrdí profesor Bankowicz. "Situace je jiná než v 90. letech, kdy měli kněží a biskupové pokušení pořád lidem doporučovat, koho mají jít volit. Teď se církev drží stranou a na výsledky nemá bezprostřední vliv," dodává.

Polská katolická církev - na rozdíl od rádia Maryja - žádnou politickou stranu věřícím nedoporučila. Biskupství ve svých prohlášeních většinou pouze nabádala voliče, aby hlasovali moudře. S tímto názorem se však všichni biskupové neztotožňují.

Krakovský biskup Tadeusz Pieronek například uvedl, že sice neprozradí konkrétní stranu, ale že by lidé v žádném případě neměli volit ty strany, které jsou pro legalizaci homosexuálních svazků, eutanázii a podobných "nekřesťanských" praktik.

Kdo chce v Polsku potraty a kdo trest smrti - čtěte ZDE

Změníme názor, voliči to tak chtějí

Je známo, že politické strany (obzvláště před volbami) nezřídka mění názory u ožehavých témat. Polským příkladem může být opoziční lídr Donald Tusk, který ještě donedávna podporoval stavbu americké protiraketové základny na polském území.

Teď změnil názor. Podle politologa Bankowicze jsou důvodem právě průzkumy veřejného mínění, ve kterých se většina Poláků staví proti budování základny. Naopak: V tématech, týkajících se katolíků, sladil názory s Kaczyńského stranou.

Publicista Tomasz Terlikowski však tvrdí, že pro katolíky nejsou zahraničně-politické otázky důležité. "Politici se nás snaží přesvědčit, že zahraniční politika je důležitější než morálka, kultura a tradice."

Nedělní polské volby jsou tak z pohledu katolíků spíše soubojem bytí nebo nebytí bratrů Kaczyńských, než o skutečné radikální změně v myšlení nejkonzervativnějšího národa v Evropě.

 

Právě se děje

Další zprávy