Poláci otevírají trh práce. Pro gastarbeitery z východu

bh
20. 7. 2007 13:45
Zájemci dostanou tříměsíční pracovní víza
Foto: Aktuálně.cz

Varšava - Práce pro Východoevropany bude u sousedů v EU zase o něco jednodušší. Polsko totiž dnes otevírá svůj pracovní trh pro sezónní dělníky z Ukrajiny, Ruska a Běloruska.

Počínaje dneškem mohou gastarbeiteři z východní Evropy získat tříměsíční pracovní povolení za 100 zlotých (asi 750 Kč), což je devětkrát méně, než kolik stojí standardní turistické vízum.

Ministerstvo práce tak navazuje na pilotní projekt v zemědělství, který odstartoval loni.

"Chceme, aby procedura byla co nejjednodušší, aby Ukrajinci mohli snadněji získat v Polsku práci. Chceme také, aby polské nabídky byly v tamních úřadech práce. Jiné země jako Česko takovou informační kampaň již vedou," citoval list Gazeta náměstka ministryně práce Kazimierze Kuberského.

I když v mnoha regionech Polska nezaměstnanost vyšplhala přes dvacet procent, firmám stále chybí především síly v dělnických profesích. Tříměsíční pracovní povolení je tak výhodné především na stavební firmy nebo zemědělské podniky.

Načerno přes milion lidí

Kvalifikovaným expertům se ale práce v Polsku příliš nevyplácí. "Museli by tu vydělávat o hodně více, aby se to rentovalo. A zas tak velké rozdíly v příjmech nejsou," řekl Maciej Krzak, expert ze zaměstnavatelského svazu Lewiatan.

Varšava očekává, že nabídkou dočasných pracovních povolení omezí práci načerno. "Podle odhadů pracuje nelegálně v Polsku 1,3 milionu lidí. Většina z nich jsou cizinci," prohlásil Kuberski.

Loni bylo například vydáno pouze 10 tisíc pracovních povolení cizincům. Jen Ukrajinci přitom ve stejné době dostali na 1,5 milionu turistických víz.

Nábor gastarbeiterů z východní Evropy je zcela v souladu s doporučením Evropské komise.

Ukrajinci v ČR čekají marně

Ukrajinci míří do Polska, Poláci zase do Německa. Sklizeň chřestu se bez nich neobejde.
Ukrajinci míří do Polska, Poláci zase do Německa. Sklizeň chřestu se bez nich neobejde. | Foto: Aktuálně.cz

Systém dočasných povolení by uvítala také ukrajinská menšina v Česku."Bylo by to přínosné pro obě strany  - zaměstnavatele i pracovníky," řekla Aktuálně.cz Olga Mandová ze Sdružení Ukrajinců a příznivců Ukrajiny v ČR.

Bez sezónních dělníků se neobejde ani sousední Německo. Tam však v drtivé většině za lepším výdělkem míří zase Poláci. Každým rokem jich na německých polích, vinicích a sadech pracuje více než 200 tisíc.

 

Právě se děje

Další zprávy