Washington - Americký prezident Barack Obama ve středu obhajoval nedávno uzavřenou dohodu s Íránem o jeho jaderném programu. Smlouva podle něj zakazuje Íránu vyrobit jadernou zbraň a je tedy odpovědí na klíčové americké bezpečnostní obavy. A jestliže Írán bude při jejím dodržování podvádět a pokusí se získat jadernou zbraň, bude to ihned odhaleno, reagoval americký prezident na výtky kritiků.
"Neřeší to všechny naše problémy s Íránem, nicméně dosáhli jsme detailní dohody, která trvale zakazuje Íránu získat jadernou zbraň," prohlásil Obama.
"Inspektoři budou mít přístup na všechna místa, i když bude Teherán proti"
Zdůraznil přitom, že země podle úmluvy sníží počet centrifug, zastaví obohacování uranu a nebude moci získat plutonium potřebné pro výrobu jaderné zbraně.
Ve svém projevu na Americké univerzitě se Obama opřel i do kritiků uzavřené smlouvy a odpověděl konkrétně na několik jejich výtek.
Odpůrci smlouvy například tvrdí, že inspekce v Íránu nebudou účinné. To podle šéfa Bílého domu není pravda. Inspektoři budou mít zaručen neustálý přístup na všechna místa a to i v případě, že bude Teherán proti.
"Jestliže bude Írán podvádět, zjistíme to," dodal Obama a s tím, že v tomto případě by byly okamžitě znovu zavedeny sankce.
Dohoda o jaderných zbraních
Dohoda s Íránem, uzavřená 14. července, blokuje přístup Teheránu k vývoji jaderných zbraní výměnou za zrušení mezinárodních hospodářských sankcí.
Uzavřena byla po mnohaletém úsilí vyjednávačů z USA, Británie, Francie, Ruska, Německa, Číny, Íránu a Evropské unie. Dosažení dohody vyvolalo široký mezinárodní souhlas.
Dokument ale tvrdě kritizoval Izrael a nelíbí se ani Saúdské Arábii, mocenskému rivalu Teheránu a jednomu z hlavních spojenců USA na Blízkém východě.
Obama musí přesvědčit Kongres
Demokratický prezident Barack Obama nyní musí přesvědčit Kongres, v němž mají převahu republikáni, aby dohodu schválil. Podle dosavadních vyjádření republikánských poslanců a senátorů nelze s jejich hlasy pro smlouvu s Íránem příliš počítat, výhrady se ale ozývají i z demokratického tábora.
Pokud Kongres smlouvu odmítne a neodvolá americké protiíránské sankce, může prezident jeho rozhodnutí vetovat. Prezidentské veto by potom každá z komor mohla přehlasovat jen dvoutřetinovou většinou.