Svět se s Íránem nedohodl, jednání potrvají až do června

ČTK Zahraničí ČTK, Zahraničí
Aktualizováno 24. 11. 2014 16:25
Původní termín pro dohodu o jaderném programu vyprší v pondělí o půlnoci.
Televizní štáby čekají na výsledek rozhovorů o íránském jaderném programu. Prozatím marně.
Televizní štáby čekají na výsledek rozhovorů o íránském jaderném programu. Prozatím marně. | Foto: Reuters

Vídeň - Původní termín, do něhož měla být uzavřena dohoda o íránském jaderném programu, se nenaplní. Vyprší už o půlnoci, ovšem dosavadní jednání dosud nepřinesla jakýkoliv konkrétní výsledek.

Světové mocnosti a Írán se proto dohodly na prodloužení nynějších vídeňských rozhovorů, a to až do konce června příštího roku, napsala s odkazem na britského ministra zahraničí Philipa Hammonda agentura Reuters.

V ideálním případě by nicméně státy chtěly k širší politické dohodě dospět nejpozději k 1. březnu. Do 1. července by pak mělo být na stole detailní ujednání.

Vyjednávači se sejdou ještě letos

Vyjednávači by se měli poprvé sejít ještě před koncem roku, podle zdrojů Reuters asi v Ománu. Írán ale zatím nemůže doufat v uvolnění mezinárodních sankcí. "Trochu se pokročilo. Musíme ale některé otázky projednat se svými vládami. Sejdeme se znovu do konce roku," citoval svůj zdroj Reuters.

Íránci od konečné dohody očekávají ukončení dlouhodobých mezinárodních sankcí. Prezident Hasan Rúhání k národu promluví dnes v 19:00 SEČ.

Teherán může čerpat peníze

Hammond řekl novinářům, že se v tomto kole rozhovorů, které začalo v úterý ve Vídni, podařilo zásadním způsobem pokročit. Potvrdil, že jednat se bude znovu už v prosinci.

Teherán podle něj bude mít možnost po dobu prodloužených rozhovorů čerpat měsíčně 700 milionů dolarů (15,5 miliard korun) z fondů, které byly zmrazeny v rámci sankcí. Bude tak zachován režim, který byl dohodnut už loni v listopadu, kdy se počítalo s tím, že se ke konečné dohodě dospěje do půl roku. Termín byl pak prodloužen do dneška.

Podařilo se pokročit, potvrdil Lavrov

Ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov doufá, že se do tří či čtyř měsíců podaří vyjednat "základní principy" dohody. Podobně jako Hammond se domnívá, že i když se nepodařilo ujednat konečnou dohodu, podařilo se značně pokročit.

Foto: Reuters

Na zprávy z Vídně reagoval i izraelský premiér Benjamin Netanjahu. "Žádná dohoda je lepší než špatná dohoda. To ujednání, k němuž nutil ostatní Írán, bylo hrozné. Umožnilo by mu dále obohacovat uran pro atomovou bombu a přitom zrušit sankce proti němu," sdělil Netanjahu. Írán neuznává Izrael a Izraelci jednání sledovali velmi pečlivě.

Prodloužení jednání diplomaté zvažovali už o víkendu

K případnému prodloužení rozhovorů se diplomatické zdroje vyjadřovaly už o víkendu, kdy už bylo víceméně zřejmé, že pondělí konečný výsledek nepřinese.

Ve Vídni se intenzivně vyjednávalo poslední týden i za účasti ministrů zahraničí. Diplomaté ale předem upozorňovali, že konečná dohoda je daleko, protože rozpory jsou stále značné. Až v neděli v podvečer do rakouské metropole přicestoval také ruský šéf diplomacie Sergej Lavrov a podle agentury AFP se sešel se svým americkým protějškem Johnem Kerrym. Ten v posledních dnech absolvoval řadu rozhovorů, v neděli mimo jiné s íránským ministrem zahraničí Mohammadem Džavádem Zarífem a zmocněnkyní EU Catherine Ashtonovou.

Vídeňské rozhovory jsou sice důvěrné, ale americký prezident Barack Obama alespoň v obecných pojmech v rozhovoru pro televizi ABC popsal neshody mezi Washingtonem a Teheránem.

"Myslím, že naším cílem vždy bylo uzavřít celou řadu cest, jimiž by se Írán mohl dostat k jaderné zbrani, a současně musíme mít jistotu, že sankce budou krok za krokem uvolňovány, když bude Írán činit to, co se od něj očekává," prohlásil Obama v rozhovoru odvysílaném v neděli.

Mocnostem se v listopadu 2013 v Ženevě podařilo na základě předběžné dohody přimět Teherán k částečným ústupkům ohledně zastavení některých jaderných aktivit, což umožnilo zmírnit protiíránské sankce. K jejich úplnému zrušení je ale nutná trvalá dohoda o omezení sporného íránského programu, jehož motivem podle podezření Západu může být snaha Teheránu získat nukleární zbraně.

Nynějších rozhovorů na ministerské úrovni s Íránem se ve Vídni od úterý účastní Spojené státy, Rusko, Čína, Francie, Německo a Británie. Kerry dnes má podle AFP povečeřet se svými protějšky z Francie, Británie a Německa a s Ashtonovou. Čínský ministr zahraničí je údajně očekáván až v pondělí.

 

Právě se děje

Další zprávy