Rozhovory o íránském jádru: Tvrdé, přímé - a bez pokroku

ČTK ČTK
10. 11. 2014 21:40
Cílem bylo připravit příští kolo rozhovorů mezi Íránem a šesti velmocemi. Ty by měly za dva týdny skončit závěrečnou dohodou. Pokud by se ji podařilo uzavřít, mohly by být zrušeny protiíránské sankce.
Ministr zahraničí USA John Kerry (vlevo) a jeho íránský protějšek Mohammad Džavád Zaríf během jednání v New Yorku
Ministr zahraničí USA John Kerry (vlevo) a jeho íránský protějšek Mohammad Džavád Zaríf během jednání v New Yorku | Foto: Reuters

Maskat - V ománské metropoli Maskatu v pondělí skončilo dvoudenní jednání o íránském jaderném programu. Schůzky se účastnil americký ministr zahraničí John Kerry, jeho íránský protějšek Mohammad Džavád Zaríf a rovněž koordinátorka dlouhodobých rozhovoru Catherine Ashtonová.

Podle USA byly rozhovory "tvrdé, přímé a vážné". Jak nicméně uvedl nejmenovaný íránský činitel, nebylo dosaženo žádného významného pokroku, napsala agentura Reuters.

Mluvčí amerického ministerstva zahraničí Jen Psakiová neuvedla o dvoudenní schůzce žádné bližší podrobnosti. Spojené státy se podle ní soustředí na to, aby v jednáních nastal pokrok a "stále je ještě čas toho dosáhnout".

Agentura Reuters citovala nejmenovaného íránského představitele, jenž hovořil o malém posunu při nynějších rozhovorech. "Rozdíly stále přetrvávají, u některých témat se neshodujeme," dodal tento zdroj.

Cílem jednání bylo připravit příští kolo rozhovorů mezi Íránem a šesti velmocemi. Ty by přitom měly již za dva týdny 24. listopadu skončit závěrečnou dohodou.

Pokud by se dohodu podařilo uzavřít, mohly by být zrušeny mezinárodní protiíránské sankce. Teherán by ale musel prokázat, že íránský jaderný program je výhradně mírový, a ne i vojenský, jak ho některé země stále podezírají.

Klíčovým tématem zůstává otázka, v jakém rozsahu může Írán obohacovat uran. Země v současnosti disponuje zhruba 19 000 centrifugami k získávání obohaceného uranu, který je nezbytný pro palivo jaderných reaktorů, ale umožňuje i výrobu atomové bomby. Mocnosti původně chtěly, aby se Írán technologie obohacování vzdal úplně, teď pouze usilují o jeho snížení na míru, se kterou ale Írán nesouhlasí.

 

Právě se děje

Další zprávy