Podílel se na zvěrstvu ve Srebrenici, dostal 13 let

ČTK ČTK
13. 5. 2011 20:50
Muž byl do bosenskosrbské armády naverbován proti své vůli, vyjádřil lítost
Archivní snímek ukazuje pohřeb nalezených ostatků obětí masakru ve Srebrenici.
Archivní snímek ukazuje pohřeb nalezených ostatků obětí masakru ve Srebrenici. | Foto: REUTERS / Damir Sagolj

Sarajevo - Bosenský tribunál pro válečné zločiny dnes poslal bosenského Srba Dragana Crnogorace na 13 let do vězení za to, že se v roce 1995 jako někdejší policejní velitel podílel na zabití deseti Muslimů (nyní Bosňáků) ze Srebrenice. Informovala o tom agentura Reuters.

Srebrenické události jsou považovány za nejhorší zvěrstva, ke kterým v Evropě po druhé světové válce došlo. Srbské polovojenské jednotky ve Srebrenici v závěru občanské války povraždily na 8000 muslimských chlapců a mužů. Mezinárodní trestní tribunál pro bývalou Jugoslávii (ICTY) v Haagu masakr označil jako genocidu.

Crnogorac se dohodl s obžalobou a podíl na zabíjení přiznal. Soud konstatoval, že byl do bosenskosrbské armády naverbován proti své vůli a že mu nadřízení nařídili zabíjet.

"Obžalovaný vyjádřil lítost," řekla Minka Krehová, která porotě předsedala. "Porota ocenila, že souhlasil vystupovat jako svědek zločinů týkajících se Srebrenice, a přispět tak k větší úspěšnosti ve stíhání těch nejhorších zločinů."

Bosenská Muslimka vzpomíná na hřbitově v Potočari. 11. července tu bylo pohřbeno dalších 505 těl obětí masakru v nedaleké Srebrenici. Při hromadných popravách před jedenácti lety povraždili Srbové na 8 tisíc Muslimských mužů a chlapců. Mnozí zůstávají pohřešováni.
Bosenská Muslimka vzpomíná na hřbitově v Potočari. 11. července tu bylo pohřbeno dalších 505 těl obětí masakru v nedaleké Srebrenici. Při hromadných popravách před jedenácti lety povraždili Srbové na 8 tisíc Muslimských mužů a chlapců. Mnozí zůstávají pohřešováni. | Foto: Aktuálně.cz

Crnogorac spolu s dalším bosenskosrbským policistou vyvedl deset zajatých Muslimů z domu, šest z nich bylo zraněných, dva na nosítkách. "Když je vyvedli před dům, tak obžalovaný spolu se sedmi dalšími členy jednotky všech deset mužů zastřelili automatickými puškami," popsal soud jeho podíl viny.

Válka v Bosně v letech 1992 až 1995 si vyžádala nejméně 100 tisíc lidských životů a na dva miliony lidí musely opustit své domovy. Bojové operace ukončila až v prosinci 1995 daytonská mírová dohoda.

 

Právě se děje

Další zprávy